Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.
Witamy na stronie głównej Stowarzyszenia POLARIS - OPP
Noworoczny zjazd 2017 za nami.
Początek 2017 roku zaczął się bardzo astronomicznie, bowiem już 2 stycznia na niebie można było podziwiać wyjątkowo urokliwą koniunkcję, czyli pozorne zbliżenie wizualne na niebie dwóch, wieczornych obiektów - Księżyca i planety Wenus, która odgrywała rolę Gwiazdy Wigilijnej w minione Święta Bożego Narodzenia. Te dwa ciała niebieskie, choć niezbyt blisko siebie, robiły wyjątkowe wrażenie na zimowym, granatowym jeszcze niebie i był to niejako zwiastun odbywającego się już 6 stycznia br., noworocznego zjazdu Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej. Oto krótka relacja z tego, co się działo podczas tego spotkania.
Ostatnimi czasy głośno zrobiło się w mediach o grach planszowych opartych o tematykę planety Mars. Wśród takich produkcji pudełkowych jak "MARS 2049" czy "Terraformacja Marsa", także i nasze Stowarzyszenie doczekało się własnej realizacji, ale o nieco większym rozmachu. Gra autorska pt. "Baza Marsjańska" opracowana została przez koordynatorów POLARIS-OPP w efekcie prac nad rzeczywistą Bazą Marsjańską funkcjonującą w wersji dydaktycznej od 2010 roku jako pneumatyczne hale kopułowe, które gościły m.in. w takich miastach jak Wrocław, Kraków, Łódź, Ruda Śląska, Rzeszów, Sieradz, Zabrze, Konin czy Kielce. Miniaturową odmianą ASTROEVENTÓW popularyzujących tematykę marsjańską i szeroko pojętego kosmosu, stała się więc niniejsza gra planszowa oparta na mapie Czerwonej Planety o śr. 2m.
14 listopada 2016r. mieliśmy okazję podziwiać wyjątkowo jasny Księżyc, który swym blaskiem ostatni raz podobnie rozświetlał nasze niebo w 1948 roku. Tak duże zbliżenie naszego naturalnego satelity do Ziemi nazywane jest "superpełnią" i choć tarcza Księżyca jest raptem o 14% większa od "normalnej" pełni, to jednak światło słoneczne jakie odbija się od powierzchni Srebrnego Globu, nadaje tej nocny zupełnie inne oblicze. Niestety w dzisiejszych czasach musi ono konkurować znacznie bardziej ze światłem sztucznym, które już nie tylko ma kolor pomarańczowy za sprawą wysokoprężnych, ulicznych lamp sodowych, ale i coraz powszechniejszej technologii LED o bardzo szkodliwej dla nocnego środowiska, barwie zimnej. Poniżej przedstawiamy kilka ujęć superpełni Księżyca nad Sopotnią Wielką, gdzie nadal chroni się ciemne niebo przed nadmierną ucieczką światła sztucznego. Niestety istniejąca już w tym roku o tej porze pokrywa śnieżna, dodatkowo potęguje to zjawisko. Mimo jednak tego, warto redukować zanieczyszczenie sztucznym światłem, aby móc podziwiać takie oto pejzaże nocne.
W najbliższy, długi weekend sierpniowy, począwszy od nocy z piątku na sobotę (12/13.08.2016r.) do poniedziałku (15/16.08.2016r.), w Sopotni Wielkiej prowadzone będą przez członków Stowarzyszenia POLARIS - OPP obserwacje terenowe i stacjonarne meteorów z roju Perseidy. W przeciwieństwie jednak do wydarzeń minionego już IV Festiwalu Ciemnego Nieba, obserwacje te będą miały charakter zamkniętych warsztatów, w których maksymalnie będzie mogło wziąć udział do 25os. podczas jednej nocy. Mimo jednak tego, te bardziej kameralne grupy będą mogły liczyć na większą uwagę i szersze włączenie w program zajęć, jak np. obowiązkowy instruktaż BHP na obserwację terenową, udział w pokazach teleskopowych, ubezpieczenie OC wyprawy, przeszkolenie z map nieba i raportów meteorowych itp. Jednak, aby przyłączyć się do zajęć i pokazów nieba, trzeba będzie wcześniej zgłosić swój udział telefonicznie w dniu planowanych obserwacji (zgłoszenia wysyłane mailem nie będą brane pod uwagę). Rejestracja chętnych będzie prowadzona w godz. od 12:00 do 18:00. Udział w warsztatach astronomicznych jest płatny.