W dniach 02-03 czerwca 2011r. do Sopotni Wielkiej zawitała grupa obserwacyjna skupiona przy szkole w Orzeszu, która na co dzień uczestniczy w sesjach astronomicznych w drugim, uznanym przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP obszarze, gdzie ochroni się ciemne niebo - w miejscowości Palowice. Uczestnicy przyjechali do siedziby naszej organizacji z nadzieją na pogodne niebo do terenowej sesji obserwacyjnej poświęconej meteorom, jednak takiego przebiegu zmian meteorologicznych nie spodziewał się chyba nikt...

 

 

 

Jako, że miał to być wyjazd obserwacyjny, cały nurt przygotowań poświęcony został nocnym obserwacjom meteorów, do których zachęcała przepiękna pogoda w poprzednich dniach jak dogodna faza Księżyca. Na wszelki wypadek koordynatorzy POLARIS-OPP przygotowali jednak program zastępczy, na wypadek pochmurnego nieba, aby czas spędzony na oczekiwaniach nie był całkowicie stracony:

 

Harmonogram zajęć dla grupy obserwacyjnej „Orzesze”:

(wersja z dobrą pogodą):
02 czerwca 2011r. (czwartek)
18:00-19:00 przyjazd grupy do siedziby POLARIS-OPP,
19:00 - przerwa na kolacje,
21:00 - szkolenie BHP przed obserwacją nocą, wydanie sprzętu, instrukcje postępowania i obsługi urządzeń, pokaz teleskopów itp.
22:00 - przygotowanie do sesji nocnej w terenie,
23:00 - rozpoczęcie obserwacji - część stacjonarna, pokaz teleskopowy sprzed siedziby POLARIS-OPP,
03 czerwca 2011r. (piątek)
0:00 - wygaszenie ulicznego oświetlenia w Sopotni Wielkiej, część terenowa - wymarsz grupy z łóżkami polowymi na pobliskie Miejsce Obserwacyjne nr 3; szkolenie przygotowawcze z gwiazdozbiorów, jasności gwiazd, nazw i obiektów widocznych na niebie; rozpoczęcie obserwacji meteorów z raportami.
4:00 - powrót grupy obserwacyjnej do siedziby POLARIS-OPP,
14:00 - 15:00 -  powrót grupy do domu.

(wersja z niepogodą):
02 czerwca 2011r. (czwartek)
18:00-19:00 przyjazd grupy do siedziby POLARIS-OPP,
19:00 - przerwa na kolacje,
21:00 - prezentacja sprzętu obserwacyjnego, kolekcji meteorytów i metod ich poszukiwania,
22:00 - pomiary na stacji ASTROMETEO - prognoza samodzielna na noc,
23:00 - prezentacja astronomiczna i seans multimedialny pt. "Ciemne Niebo 2050" nad futurystyczną makietą Sopotni Wielkiej,
03 czerwca 2011r. (piątek)
2:00 - seans astronautyczny i pokaz zdjęć na pokładzie Youth Space Station - misja przykładowa.
4:00 - zakończenie warsztatów, odpoczynek.
14:00 - 15:00 - powrót grupy do domu.
 

 

Niestety takiego scenariusza przebiegu tego spotkania nikt się nie spodziewał. Już po południu niebo całkowicie się zachmurzyło, a tak dużej parności w powietrzu nie wyczuwało się w tym obszarze od dawna. Grupa dotarła do siedziby POLARIS-OPP na czas, jednak pierwszy deszcz i liczne błyskawice nie wróżyły nic dobrego. Pierwsza burza przeszła jeszcze z wieczora, kiedy to trwało szkolenie uczestników przed obserwacją w terenie. Później chmury się lekko podniosły i można było nawet zorganizować nieplanowany spacer po okolicy, a dokładniej szlakiem pobliskich miejsc obserwacyjnych wraz z prezentacją rodzajów oświetlenia ulicznego w Sopotni Wielkiej, dostosowanego już do ochrony ciemnego nieba. Zwiedzano M/O-3, 5 i 7, na którym niebo wskazywało już nadchodzącą, kolejną burzę. Idealnie po zgaszeniu latarni ulicznych wyruszyliśmy szybkim krokiem do siedziby Stowarzyszenia i to nie tylko z powodu kapryśnej pogody...

Po powrocie wdrożony więc został program zastępczy urozmaicony nawet o dodatkowe elementy warsztatów, jak np. zajęcia z obrotową mapą nieba poprzez wyszukiwanie  gwiazdozbiorów zodiakalnych na podstawie ich wizerunków. Pogoda nie dawała jednak za wygraną, ponieważ ulewny deszcz i pioruny uniemożliwiły wykonanie pomiarów meteorologicznych ze stacji ASTROMETEO. Gdy już przygotowane zostały seanse na pokładzie stacji kosmicznej YSS, kolejna burza zgotowała nam niespodziankę, ponieważ z jej powodu wyłączono prąd w całej gminie... Na szczęście przerwa nie trwała zbyt długo i do samego rana przeprowadzone zostały jeszcze pokazy kamieni z kosmosu, czyli kolekcja meteorytów oraz odbył się drugi seans nad makietą Sopotni Wielkiej 2050.

Przez cały ten zjazd nad Sopotnią odnotowano łącznie przejście 4, nader intensywnych burz, jednak zapał uczestników do zajęć astronomicznych nie ugasił nawet największy tej nocy deszcz.

Być może kolejnym razem się uda...