Aktualne projekty


Projekt:
"Dark Sky Community"
 

Dane z Sopotni Wielkiej.

Działania z 2019 roku


Projekt:
"Sferyczny ogród badawczy"
 

Warto wiedzieć

Członkowie Stowarzyszenia POLARIS - OPP otrzymują zwrot kosztów podróży publicznymi środkami transportu oraz ubezpieczenie NNW w trakcie działań wolontarystycznych.Lutowa koniunkcja Drukuj Email
 
 
 
W środę, 17 lutego 2010 roku na wieczornym niebie będzie miała miejsce bardzo efektowna koniunkcja dwóch najjaśniejszych planet Wenus i Jowisza. Obiekty znajdą się na niebie zaledwie 0,3°. Niestety zjawisko będzie miało miejsce tuż po zachodzie Słońca, warto więc wybrać  dogodne miejsce obserwacyjne (z płaskim horyzontem). Nasza dzienna gwiazda zajdzie pod horyzont parę minut po 17:00. Dwa w./w. obiekty przed 18:00. Mało więc będzie czasu na podziwianie tej niezwykle rzadkiej koniunkcji. Dodatkowo sytuację będzie utrudniać łuna zachodzącego Słońca, dobrze będzie zaopatrzyć się w lornetki  przed wyjściem na obserwacje. Wszystko będzie miało miejsce w granicach gwiazdozbioru Wodnika.
 
 
 
Będzie to jedna z ostatnich szans na dostrzeżenie Jowisza, który już  w ostatnim dniu lutego będzie miał koniunkcje ze Słońcem. Planeta nie będzie dostępna do obserwacji do mniej więcej połowy kwietnia kiedy  to znów powróci, ale tym razem na poranne niebo. Minimalna jasność Jowisza w dniu spotkania z Wenus będzie na poziomie -2 mag. W odmiennej sytuacji jest Wenus, która dopiero od 12 lutego pojawia się po zachodzie Słońca jako Gwiazda Wieczorna. Z czasem zacznie dominować na wieczornym niebie jako wyróżniający się obiekt o jasności ok.- 4 mag.
 
W odnalezieniu tych dwóch planet w najbliższą środę, za drogowskaz może posłużyć Księżyc. Wąski „rogalik” (10%) znajdzie się około 30° nad parą planet.
 
Obserwacje tego zjawiska jeśli tyko pozwoli pogoda, będą prowadzone m.in. w miejscowości Palowice koło Żor. Niestety górzysty horyzont w Sopotni Wielkiej uniemożliwi podziwianie tych planet.
 
                         
                         
 

 

Co na niebie w 2020r.


Astroprocent.pl

 
  Astroprocent

Zdobądź działkę...

Wesprzyj nas!

Partnerzy

 
 
 
 
 
 
  

 

 
 


 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258