Sierpień to doskonały miesiąc do obserwacji "spadających gwiazd", czyli meteorów. Jak co roku między 10 a 13 sierpnia można obserwować ich wzmożoną aktywność, gdyż Ziemia natrafia na rój Perseidów, który przy dobrej pogodzie i ciemnym niebie pozwala nam zaobserwować nawet do 100 zjawisk na godzinę. Niestety w tym roku eskapady obserwacyjne trzeba nieco rozciągnąć w czasie, gdyż maksimum Perseidów przyćmiewa swoim blaskiem nasz naturalny satelita - Księżyc. Dlatego też Stowarzyszenie POLARIS - OPP zaprasza na wspólne obserwacje w trzech terminach działań, począwszy od Długiego Weekendu z Astronomią - 15-17 sierpnia 2014r., przez II Festiwal Ciemnego Nieba 22-24 sierpnia, aż po ASTROEVENT "Meteory i meteoryty" 30 sierpnia w Żywcu...
 
 

Długi Weekend z Astronomią


...rozpoczyna się piątkowym wieczorem od godz. 19:00, kiedy to zapraszamy na pełny blok programowy w siedzibie Stowarzyszenia w Sopotni Wielkiej. Pierwsze wrażenia przeżyjemy na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS, gdzie podczas 70min. warsztatu interaktywnego poznamy m.in. jak odróżnić meteoryt od ziemskiego kamienia i spróbujemy zapanować nad stacją w różnych scenariuszach akcji. Wśród nich, być może symulacja uderzenia meteoroidu!

Po "powrocie z kosmosu" udamy się na wirtualną podróż w czasie, aby zobaczyć Sopotnię Wielką w 2050 roku oraz symulowane niebo nad nią. Posłuży do tego oczywiście makieta w skali H0 i przygotowana prezentacja o ochronie ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Będzie także okazja do udziału w quizie dla spostrzegawczych uczestników - na makiecie rozlokowały się bowiem aż trzy modelowe grupy obserwatorów nocnego nieba! Kto odnajdzie ich jako pierwszy?

Najciekawsze jednak jeszcze przed nami. Od godz. 22:00 zapraszamy serdecznie do wspólnych obserwacji astronomicznych za pomocą teleskopów rozlokowanych przed siedzibą Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej. Zaobserwujemy podstawowe obiekty kosmiczne jak gromady gwiazd, mgławice czy galaktyki, a przy sprzyjającej pogodzie po godz. 0:00 wyruszymy na terenowe obserwacje Perseidów! 
 

 

 
W przypadku zachmurzonego nieba zapraszamy uczestników na bezpłatną prezentację kamieni z kosmosu, czyli meteorytów z różnych części świata oraz szkolenie z obsługi teleskopu oraz 2m., obrotowej mapy nieba z możliwością samodzielnego wyszukania własnych gwiazdozbiorów zodiakalnych.
 
 
Sobotni program weekendowy to spacer szlakiem Miejsc Obserwacyjnych POLARIS - OPP. Zobaczymy gdzie wykonano największą jak dotychczas obserwację meteorów dla International Meteor Organization w Sopotni Wielkiej, skąd obserwowano najjaśniejszy bolid ("spadającą gwiazdę") porównywalny do blasku Księżyca w pełni, gdzie TVP kręciła film pt. "Niebo nad Europą" i skąd można najlepiej zobaczyć zasady ochrony ciemnego nieba. Spróbujemy również opracować pierwszy tego typu AstroQuest terenowy dla wersji dziennej i nocnej.
 
 
Wieczorem od godz. 19:00 odbędzie się seans astronomiczny z użyciem wirtualnego nieba wyświetlanego nad makietą Sopotni Wielkiej 2050, a w przypadku pogodnego nieba, od 21:00 ponownie obserwacje astronomiczne za pomocą teleskopów - tym razem na początek planeta Saturn, Mars i późniejszy Księżyc. Po godz. 0:00 być może znów udamy się całą grupą na nocną wyprawę terenową z leżakami, aby podziwiać nadal aktywny rój Perseidów...
 
 
   
Udział w obserwacjach Perseidów i pokazach nieba jest bezpłatny!
Opłata pobierana jest tylko w przypadku wypożyczenia łóżek polowych.

 
 
Niedziela, 17 sierpnia to czas na podsumowanie obserwacji meteorów i przejście do tematyki meteorytów w praktyce, kiedy to o godz. 12:00 wyruszymy na krótki spacer z detektorem metali w poszukiwaniu... być może spadłych Perseidów? Oczywiście nic nie jest wykluczone i tak jak wiele osób gra w totolotka, tak samo i nasza grupa poszukiwawcza popróbuje swojego szczęścia w poszukiwaniu rzeczywistych kamieni z kosmosu na terenie okolicznych pagórków. 2h. spacer poprzedzi wcześniej krótkie szkolenie w zakresie obsługi detektora metali.
Dla osób pozostających w Sopotni Wielkiej także na poniedziałek mamy dobrą wiadomość - niedzielny wieczór także zostanie poświęcony obserwacjom astronomicznym i to właśnie wówczas jest największe prawdopodobieństwo, że pogoda będzie najbardziej sprzyjająca...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
-  osoby wybierające się na nocne obserwacje Perseidów w terenie, prosimy o zabranie ciepłej odzieży, śpiworów bądź koców (istnieje możliwość wypożyczenia łóżka polowego z magazynu Stowarzyszenia POLARIS - OPP w kwocie 10zł./os. - liczba leżaków ograniczona!)
- uczestników przyjeżdżających własnymi samochodami prosimy o parkowanie na terenie zielonym naprzeciw wejścia głównego do siedziby POLARIS-OPP (poletko oznakowane jako PARKING YSS) lub na poboczu nieopodal szkoły,
- dojazd do Sopotni Wielkiej opisany został na podstronie Sopotnia Wielka...
- uczestników wieczornych i nocnych obserwacji astronomicznych prosimy o zabranie ze sobą latarek koloru czerwonego i o nieużywanie lamp błyskowych oraz białego światła (np. z telefonów komórkowych). 
 
 
 
 
UWAGA! Seanse na pokładzie Stacji Kosmicznej YSS oraz nad makietą Sopotni Wielkiej 2050, a także nocne obserwacje terenowe Perseidów objęte są pełną rezerwacją miejsc! Prosimy o Kontakt w celu zgłoszenia uczestnictwa.
 
 
 
 
 
Kolejna okazja do wspólnych obserwacji Perseidów i innych ciał niebieskich na nocnym niebie Sopotni Wielkiej, nadarzy się już tydzień później, kiedy to między 22 a 24 sierpnia odbędzie się... 
 
 
 
 Szczegółowy program zjazdu opublikowany zostanie na stronie www.ciemneniebo.pl 
 
 
Sierpniowe podglądanie nieba zwieńczy natomiast jeden z największych Astroeventów w regionie dot. tematyki meteorów i meteorytów, który odbędzie się 30 sierpnia na terenie Galerii Lider w Żywcu, będącej sponsorem strategicznym Stowarzyszenia POLARIS - OPP w 2014 roku. Wśród kilkunastu stanowisk dydaktycznych odbędzie się m.in. prezentacja wieczornego nieba w mieście za pomocą Mobilnego Obserwatorium TARPAN oraz ekspozycja kolekcji meteorytów przy współpracy z POLANDMET.COM Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci powracających już do szkoły na 1 września. Szczegóły wkrótce...
 

Zapraszamy do udziału!