20-lecie Stowarzyszenia POLARIS - OPP Drukuj Email

Rok 2014 jest dla naszej organizacji szczególnym momentem - w marcu br. obchodzić będziemy 20-lecie działalności, gdyż to właśnie na marzec 1994 roku datuje się pierwsze, grupowe działania ówczesnego klubu astronomicznego związane oczywiście z obserwacjami nieba w Sopotni Wielkiej i Sosnowcu. Druga dekada przyniosła nam sporo nowego doświadczenia i otwarcia działań na zewnątrz, zaowocowała licznymi sukcesami, ale i nierzadko doświadczaliśmy porażek, a przez poczet przewinęło się ponad 80 osób z przeróżnych części kraju, a nawet i Europy. Niezwykle trudno odliczać dziesięciolecia stałej działalności w organizacji o charakterze non-profit, uzależnionej od dobrej woli sponsorów, darczyńców indywidualnych, instytucji grantodawczych czy wolontariuszy. Mimo tego funkcjonujemy dalej i kontynuujemy naszą "drogę wśród gwiazd"...

 

10 lat temu Beskidzki Klub Astronomiczny "POLARIS" rozpoczynał swoistego rodzaju erę projektów dotacyjnych, toteż obchody 10-lecia zbiegły się niejako z wiosennym projektem Navi 1, realizowanym na terenie Sopotni Wielkiej oraz Majówką 2004, w trakcie której świętowaliśmy również wejście Polski do Unii Europejskiej. Po raz pierwszy wydano wówczas okolicznościowe odznaczenia w postaci proporczyków z logotypem 10-lecia POLARISu, które wręczono osobom i przedstawicielom instytucji, jakie przyczyniły się w znacznym stopniu do rozwoju naszej organizacji. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. sołtys Sopotni Wielkiej śp. Jan Hankus, dyrekcja Planetarium Śląskiego w Chorzowie, Zarząd Polskiego Forum Edukacji Europejskiej czy też znany jako "radiowy astronom" (późniejszy członek honorowy Stowarzyszenia POLARIS - OPP) Jan Desselberger, współpracujący z Radiem Katowice. 

 

 

W archiwach klubu astronomicznego "POLARIS" zachowały się również zdjęcia z pierwszej dekady działalności, gdzie m.in. możemy zobaczyć jak wyglądała pierwsza siedziba naszej organizacji w Sopotni Wielkiej, czy też założycieli i ówczesnych sympatyków Polarisu, którzy m.in. prowadzili wspólne obserwacje zarówno na letnim jak i zimowym sprzęcie do sesji wizualnych w pozycji leżącej.   Pomimo upływu lat, te tradycyjne rozwiązania nie zmieniły się, toteż i we właśnie rozpoczętym, 2014 roku zapraszamy serdecznie na wspólne wyprawy terenowe z łóżkami polowymi lub saniami obserwacyjnymi "Pegaz" w porze zimowej. 

 

Główny program obchodów 20-lecia Stowarzyszenia POLARIS - OPP przewidujemy na Majówkę z Astronomią 2014, podobnie jak to miało miejsce przed dziesięcioma laty, jednak szereg innych okolicznościowych działań, realizowany będzie także w pozostałych częściach roku. Zapraszamy do śledzenia informacji na stronie www.polaris.org.pl oraz udziału w obchodach 20-lecia! 

 

 

  

 

Harmonogram 2018

Polecamy

 

Zdobądź działkę...

Wesprzyj nas!

Partnerzy

 
 
 
 

 
 
 
 
  

 

 
 

 


 
 
 
 
 

 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 / 32 749-28-19 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258