EKO-event – zadbajmy o naszą planetę! Drukuj Email

W dniu 26 lipca 2014r. na terenie Galerii Lider w Żywcu odbędzie się premierowy pokaz najnowszego eventu tematycznego autorstwa Stowarzyszenia POLARIS – OPP, związanego z zagadnieniem ochrony środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem mało znanego jak dotąd problemu tzw. ekologii nocy. Okazuje się bowiem, że oprócz selektywnej zbiórki odpadów, ograniczania niskiej emisji gazów do atmosfery, czy przeciwdziałania skażeniom wody, musimy zwrócić uwagę na nowe, narastające w szybkim tempie zagrożenie jakim jest nadmierne, sztuczne oświetlenie naszych domów, ogrodów, ulic czy całych miast i to w szczególności białym światłem typu LED... Zjawisko to powszechnie znane już na świecie pod nazwą „light pollution”, skutecznie zaburza nam rytm okołodobowy i wpływa na wiele innych elementów środowiska naturalnego. Dlatego też jako pierwsi w Polsce prezentujemy to zagadnienie w ramach warsztatów i stanowisk dydaktycznych Stowarzyszenia POLARIS-OPP we współpracy z International Dark-Sky Association. 

 

 

 

 

Miejscem docelowym EKO-eventu będzie pasaż CH Galerii Lider w Żywcu, która odegra w tym przedsięwzięciu rolę sponsora i gospodarza imprezy. Przed wejściem rozstawiona zostanie 7m hala sferyczna nawiązująca kształtem i wyglądem do półkuli ziemskiej, pod którą rozlokowane będą indywidualne stanowiska traktujące o ww. problemie zanieczyszczenia sztucznym światłem. Uczestnicy dowiedzą się jak świadomie wybierać oprawy oświetleniowe, które chronią ciemne niebo, zobaczą gablotę z dioramą w postaci audio-makiety w skali H0, sprawdzą jak światło wpływa na ich wzrok, poznają Żywiecczyznę skąpaną w sztucznym świetle i dowiedzą się czym są nokturny oraz dlaczego należy je chronić. Niespodzianką dla najmłodszych będzie możliwość wykonania własnego „listka nadziei” na stanowisku biologicznym, gdyż niewłaściwie używane sztuczne światło w dużym stopniu wpływa również na przyrodę.

 

Oprócz namiotu w kształcie półkuli ziemskiej, przygotowane zostaną także inne stanowiska dydaktyczno-animacyjne rozlokowane na pasażu Galerii Lider w Żywcu. Nieopodal Drogerii Natura rozłożony zostanie 6m. dywan trawiasty, na którym przeprowadzone zostaną zawody w selektywnej zbiórce odpadów na czas, ale... z użyciem chwytaków mechanicznych. Na wprost sklepu Reserved Kids powstanie natomiast specjalny eko-labirynt, w którym uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w sterowaniu robotem rozwożącym surowce wtórne do oznaczonych zasobników. Nie lada gratką będzie stanowisko pn. „Elektroinspiracje” zlokalizowane w głębi Galerii Lider i wyposażone w 2m. stół warsztatowy, na którym wszyscy chętni będą mogli stworzyć własnego przedstawiciela obcej cywilizacji, instalacje artystyczne lub pojazd kosmiczny ze zużytego sprzętu komputerowego. Wszystkie konstrukcje zostaną sfotografowane wraz z autorami na stanowisku towarzyszącym robotowi w eko-labiryncie, a najciekawsze dzieła zostaną wyeksponowane nie tylko w gablocie w trakcie naszego eventu, ale i na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej, skąd pochodzi sprzęt komputerowy użyty do jej budowy. 

 

Elektroinspiracje będą sąsiadowały dodatkowo z kolejnym stanowiskiem tematycznym w postaci „zielonych” warsztatów plastycznych. Cztery sztalugi do tworzenia i kolorowania rysunków z motywami ekologicznymi oraz stanowisko „recyklingu” tektury i papieru w rakiety i modele latające, to świetna zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych, którzy odwiedzą tego dnia Galerię Lider w Żywcu.

 

Z tytułu 20-lecia działalności Stowarzyszenia POLARIS-OPP, w trakcie niniejszego EKO-eventu rozdanych zostanie 20szt. zaproszeń na specjalny seans poświęcony tematyce ekologii nocy nad świecącą się makietą Sopotni Wielkiej 2050 w skali H0, który odbędzie się podczas II Festiwalu Ciemnego Nieba właśnie w Sopotni Wielkiej (gmina Jeleśnia) w dniach 22-24 sierpnia 2014r.

 

Wstęp na imprezę jest bezpłatny i otwarty. Zwiedzanie w godz. od 10:00 do 15:00. Serdecznie zapraszamy!

 

 

Harmonogram 2019

Polecamy

 

Zdobądź działkę...

Wesprzyj nas!

Partnerzy

 
 
 
 
 
 
  

 

 
 


 
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 
 Stowarzyszenie POLARIS - OPP (C) * Sopotnia Wielka 174, 34-340 Jeleśnia * Tel. 33 863-46-93 / 32 749-28-19 * nr KRS: 0000076686
Konto bankowe: Millennium Bank S.A. - 02 1160 2202 0000 0000 2853 5258