Dział lokalny - Sopotnia Wielka

 

Utworzony w 2006 roku w wyniku realizacji jednego z projektów dotacyjnych zaadresowanych do lokalnej społeczności młodzieżowej z Sopotni Wielkiej i okolic. Zgodnie z niepisaną zasadą tego działu, koordynatorem może zostać jedynie osoba mieszkająca lub działająca na tym terenie.

Zadaniem tej jednostki wewnątrz-organizacyjnej jest przede wszystkim organizowanie działań i inicjatyw Stowarzyszenia z ukierunkowaniem na lokalną grupę odbiorców, w tym głównie młodzieży. Polegają one  na wszelkiego typu spotkaniach informacyjnych, kontaktach bezpośrednich, a nawet projektach dotacyjnych i imprezach lokalnych.

Do największych efektów tego działu należą:

  • nawiązanie stałej współpracy transgranicznej ze Słowacją,
  • organizacje licznych wycieczek lokalnych i przewodników Stowarzyszenia po Sopotni Wielkiej,
  • utworzenie objazdowej galerii zdjęć walorów lokalnych w tym ciemnego nieba,
  • budowa niewielkiej makiety-planetarium Sopotni Wielkiej 2050.

W chwili obecnej dział oficjalnie koordynują dwie osoby z Sopotni Wielkiej - byłe uczennice ZS nr 4.

 

                                   

 

                                                   

 

Z pierwszymi dniami kwietnia 2017r. rozpoczyna się realizacja małego projektu dotacyjnego przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP przy wsparciu Urzędu Gminy Jeleśnia, skierowanego do młodzieży lokalnej zamieszkującej naszą gminę. Jak co roku w ramach zajęć pozaszkolnych, młodzi uczestnicy będą mogli włączyć się w bezpłatne warsztaty z zakresu astronomii obserwacyjnej, spotkania z koordynatorami, wyjazdy edukacyjne, a także bezpłatny udział w takich atrakcjach jak V Festiwal Ciemnego Nieba, który w tym roku przypadnie na weekend 12-13 sierpnia 2017r. Oprócz tego młodzież gimnazjalna, a później od września klas 6-8 szkoły podstawowej, będzie mogła liczyć na nagrody w ogłoszonym konkursie aktywności obserwacyjnej i wiedzy o kosmosie. Nagrodami w tym roku będą gwarantowane już teraz kwoty w wysokości 500, 300 i 200zł. każda, które laureaci będą mogli przeznaczyć na zakup interesujących ich upominków, pomocy naukowych, sprzętu elektronicznego czy nawet odzieży sportowej lub biletów wstępu na wybrane przez siebie wydarzenie. Więcej informacji w siedzibie Stowarzyszenia w Sopotni Wielkiej oraz na tablicy ogłoszeniowej w Zespole Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej. 
 
Od 3 kwietnia 2016r. rusza nowy projekt pt. "Vulpecula", realizowany przez naszą organizację na terenie Sopotni Wielkiej i okolic, ale adresowany do szerokiego grona odbiorców m.in. za sprawą palety działań popularyzatorskich związanych z astronomią. Projekt całoroczny został wsparty m.in. ze środków Gminy Jeleśnia oraz kilku sponsorów prywatnych i branżowych współpracujących z naszą organizacją. Praca z dziećmi i młodzieżą stała się już tradycją i leży u podstaw początków funkcjonowania Stowarzyszenia POLARIS - OPP, które w marcu 2016r. obchodzi jubileusz 22 lat działalności. Od tego czasu zmieniły się jednak możliwości form popularyzowania nauk ścisłych związanych z szeroko pojętym kosmosem, dzięki czemu dysponujemy takimi atrakcjami jak wnętrzem modelu Stacji Kosmicznej ISS, makietą dydaktyczną ochrony ciemnego nieba czy kopułą Obserwatorium Astronomicznego. Wszystko to posłuży do jeszcze lepszego poszerzania horyzontów myślowych i aktywizacji postaw młodego pokolenia właśnie w ramach projektu Vulpecula...
 

Końcem 2015 roku wygasły prawa użytkowania, albo raczej sponsorowania, kilku wybranych działek na makiecie Sopotni Wielkiej 2050 w skali H0. Warto więc przypomnieć po co zostały wyznaczone fragmenty na futurystycznym modelu, których każdy może stać się "zarządcą", a tym samym wesprzeć utrzymanie jedynej w swoim rodzaju, dydaktycznej makiety o ochronie ciemnego nieba. To sposób, w jaki młodzież  lokalna i koordynatorzy opiekujący się nią, starają się jednocześnie zachęcić innych do współtworzenia modelu. Można więc m.in. wspierać i rozwijać pasję młodych ludzi, a zarazem przyczynić się do czynnej popularyzacji zasad ochrony przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Do dyspozycji zainteresowanych są obecnie: domek góralski, budynek administracyjny z halą browaru, puste pole do zabudowy, a nawet willa w centrum miasteczka. Na zachętę dla przyszłych sponsorów zapewniamy możliwość oczywiście bezpłatnego odwiedzania makiety Sopotni Wielkiej w Sopotni Wielkiej przez cały okres trwania wsparcia.
 

W dniach 20-21 marca 2015r Stowarzyszenie POLARIS-OPP świętowało podsumowanie obchodów 20-lecia swojej działalności, wieńcząc ten okres uroczystym otwarciem Obserwatorium Astronomicznego zlokalizowanego na dachu Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej.

 

Aż trzech nowych "właścicieli" (sponsorów) znalazło się na liście darczyńców indywidualnych Stowarzyszenia POLARIS - OPP, którzy wsparli utrzymanie i rozbudowę jedynej w swoim rodzaju makiety Sopotni Wielkiej 2050 w skali H0. Ten model dydaktyczny od paru już lat służy nie tylko jako narzędzie aktywizacyjne i miejsce rozwijania hobby w zakresie modelarstwa wśród dzieci i młodzieży, ale i stanowi za wyjątkowo obrazowy sposób przedstawiania problematyki ochrony ciemnego nieba dzięki podświetleniu różnymi oprawami modelowych lamp. Na przełomie września i października 2014r. reaktywowany został system wsparcia naszej makiety w postaci sponsorowania wybranych działek modelarskich. Każdy kto zechce wspomóc ten nietypowy model dydaktyczny o problematyce zanieczyszczenia sztucznym światłem, może liczyć na roczne uprawnienie do zarządzania wybraną przez siebie działką! Warto zobaczyć, jakie tereny w Sopotni Wielkiej H0 są jeszcze wolne...

 

 

 

Więcej... >>