Ceny gruntu na terenie Sopotni Wielkiej nie należą do najniższych. Wiele osób przyjeżdżających w to miejsce na wczasy, obserwacje nieba czy zwykłą wycieczkę, bardzo chciałoby zakupić teren pod własny dom, altankę czy chociażby namiot. Nasza organizacja nie pośredniczy w sprzedaży nieruchomości na terenie Sopotni Wielkiej, ale umożliwia chociaż symbolicznie nabycie czasowych praw do gruntu na terenie naszej miejscowości... miejscowości w skali H0.
 
 
 
 
 
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnej "zabawy" i zarazem wsparcia naszej makiety dydaktycznej Sopotni Wielkiej 2050!  W jaki sposób powstał i do czego służy nasz model można się dokładnie dowiedzieć klikając na sąsiedni obrazek, natomiast tutaj przedstawiamy zasady uczestnictwa w funkcjonowaniu makiety Sopotni Wielkiej 2050 roku.
 
 
 
Koszt utrzymania tego wyjątkowego modelu miejscowości w skali 1:87 kosztuje naszą organizację około 5 tys. zł. rocznie... Wliczają się do tego nie tylko liczne naprawy oświetlenia, wymiany podkładów modelarskich, rozbudowy, walka z kurzem, ale przede wszystkim jej funkcjonowanie. Rocznie naszą makietę odwiedza kilkaset osób zarówno w formie wycieczek szkolnych, turystycznych jak i indywidualnie osób zainteresowanych tematyką modelarstwa, astronomii i coraz popularniejszej tematyki ochrony ciemnego nieba. Makieta ta bowiem umożliwia prezentowanie efektu zanieczyszczenia światłem podczas astronomicznych pokazów wirtualnego nieba, o czym mało kto zdaje sobie sprawę, słysząc pierwszy raz o tej konstrukcji. Model stanowi więc za jedno z nielicznych narzędzi dydaktycznych w zakresie problematyki Light Pollution (LP) i dlatego jego utrzymanie jest dla nas bardzo ważne. Dodatkowo makieta znajduje się na terenie miejscowości, w której poczynione zostały kroki w kierunku utworzenia pierwszego w Polsce, mieszkalnego parku ciemnego nieba - vide: www.ciemneniebo.pl   Rola edukacji i informacji, stanowi więc za kluczowe działanie w tym przypadku.
 
 

Jak wesprzeć makietę Sopotni Wielkiej 2050:

 
Zapraszamy do wsparcia finansowego makiety, dzięki czemu można otrzymać roczne prawo własności do wybranego fragmentu działki na makiecie oraz będzie można współtworzyć ten jedyny w swoim rodzaju model dydaktyczny. Zasady współpracy w tym zakresie są następujące: po dokonaniu wpłaty na makietę prosimy o wysłanie do nas informacji, na jaki adres mamy wysłać Państwu Akt Własności działki modelarskiej. W przypadku firm lub sponsorów komercyjnych umieścimy dodatkowo na życzenie logo lub tekst w poniższej tabeli, jak i możliwe jest również zamieszczenie reklamy w skali H0 na wybranym gruncie na makiecie w rozmiarze do 2m x 2m skali H0. Kolejność wyboru działki modelarskiej zależna będzie od daty wsparcia, a więc kto pierwszy ten lepszy!
 
Darczyńca będzie mógł nie tylko bezpłatnie odwiedzać nasz model, ale i również wnioskować o dokonanie ewentualnych zmian na wybranej przez siebie działce modelarskiej. Do dyspozycji są m.in. zmiana szaty roślinnej, określone prace budowlane, umieszczenie elementów otoczenia w skali H0, a nawet montaż oświetlenia zgodnego z zasadami ochrony ciemnego nieba! Powyższymi pracami zajmą się członkowie grupy nieformalnej Młodzi Modelarze, która zrealizowała projekty Xsi oraz Morton. Aby dokonać zmian, wystarczy zamówić wybrane elementy np. z poniższej tabeli lub samodzielnie zaproponować inne materiały modelarskie w skali H0. Prosimy jednak za każdym razem najpierw o kontakt z nami, zanim dokonają Państwo zakupu lub zamówienia samodzielnego.
 
 
Zachęcamy serdecznie to współtworzenia makiety Sopotni Wielkiej 2050!
 
 
 
Aktualnie do dyspozycji zainteresowanych posiadamy następujące działki na makiecie:
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca
Czas praw posiadania
00342/
SW2050

 Domek jednopiętrowy (dawna budka dróżnika) zlokalizowany nieopodal linii kolejowej i głównej drogi na Jeleśnię. Fragment zawiera niewielki ogródek i poletko uprawne. Budynek oświetlony.

wpłacono p. Wilas
 31.12.2021
 
Foto:
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca
Czas praw posiadania
 00530/
SW2050
Budynek jednorodzinny z niewielką posesją zlokalizowany części widokowej makiety Sopotni Wielkiej, styl alpejski, bez dostępu do głównej drogi. Budynek nieoświetlony. ok. 50zł. brak
brak
 
 Foto:
 
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca
Czas praw posiadania
 00505/
SW2050

Willa jednopiętrowa z poddaszem zlokalizowana na osiedlu domków jednorodzinnych, posiada dojazd drogą szutrową, niewielki plac, ganek. Budynek mocno oświetlony.

ok. 40 zł. brak
brak
 
 Foto:
 
 
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca Czas praw posiadania
 00774/
SW2050

Buda targowa na placu handlowy w centrum makiety Sopotni Wielkiej. Zlokalizowana tuż obok dworca PKS i przystanku szynobusów. Brak oświetlenia.

np. 40zł. brak
brak
 
 Foto:
 
 
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca Czas praw posiadania
 00002/
SW2050

Budynek dawnej fabryki / browaru na terenie makiety Sopotni Wielkiej. Rampa, hala produkcyjna, parking, droga dojazdowa tuż obok głównej drogi Jeleśnia-Namestovo. Potężne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne wraz z podświetlanym samochodem dostawczym. Miejsce na reklamy.

np. 150zł. brak
brak
 
 Foto:
 
 
 
 
 
Nr
 Opis działki
Wysokość wsparcia
Obecny darczyńca
Czas praw posiadania
 02204/
SW2050

Pole nieopodal obserwatorium Stowarzyszenia POLARIS - OPP na makiecie Sopotni Wielkiej. Infrastruktura - brak,oświetlenie - brak.

wpłacono darczyńca anonimowy
12.08.2021
 
 Foto:
 
 
 
 
 
 
 
Tabela propozycji artykułów modelarskich do rozbudowy makiety SW2050:
 
Prosimy o zakup jednego lub więcej wskazanego przez młodzież materiału modelarskiego i wysłanie do nas na adres siedziby z dopiskiem DAROWIZNA.  Elementy te zostaną naniesione przez grupę Młodzi modelarze na makietę Sopotni Wielkiej 2050, a Państwo znajdą się na liście sponsorów modelu umieszczonej na niniejszej stronie, oraz na życzenie także w pomieszczeniu, w którym znajduje się makieta. Można też samodzielnie wybrać, dokupić i dołożyć własny pomysł na wybranej przez siebie działce modelarskie, ale prosimy przedtem o kontakt w celu ustalenia zgodności rozmiarów (nie większy niż teren działki), tematyki (epoka modelarska) czy też skali (1:87)! 
 
Aktualnie młodzież chciałaby wzbogacić makietę o:
 
Rodzaj elementu modelarskiego
Powód zakupu - prośby o sponsorowania  Darczyńca
Elektrowóz BR 370 Taurus PKP InterCity  jedyny pociąg na makiecie jest już mocno zużyty  -
Tabliczki z nazwami ulic  brak na makiecie - możliwość nazwania jednej z nich własnym nazwiskiem przez darczyńcę ks. Łukasz Olczyk
Gołębie, sowy  brak ptactwa na makiecie jak dotąd ks. Łukasz Olczyk
Kury, kaczki  brak na makiecie jak dotąd ks. Łukasz Olczyk
Kępy traw  zieleń dekoracyjna do urozmaicenia makiety Zarzad FSP
Autobus  brak na makiecie jak dotąd  -
Figurki pasażerów  do kompletu z autobusem  Mateusz Rychel
Rowery 8szt.  chęć ukazania ekologii w przemieszczaniu się i aktywności wśród mieszkańców w przyszłości M.M.
Rowery górskie    jw. ks. Łukasz Olczyk
Wiaty rowerowe  jw. - akcesoria uzupełniające  -
Balon z płomieniami gazowymi (RGB-LED)   brak elementów wiszących nad makietą  -
Sosny do zagajnika  brak drzewek tego typu na makiecie  Artur Lech
Kratki ściekowe, włazy kanałowe  do urealnienia ulic na makietach  -
Krowy  brak na makiecie jak dotąd ks. Łukasz Olczyk
Taxi  brak na makiecie jak dotąd  -
Koty  są już psy, które ogrywają ważną rolę w quizach modelarskich i potrzebne są jeszcze koty  -
Motocykle  na makiecie są tylko auta i rowery na drogach - liczymy więc na pasjonata motocykli ks. Łukasz Olczyk
Brony/pług  mamy pola orne, brakuje tu jednak takich narzędzi  -
Zwierzęta leśne  wraz z amboną byłyby nawiązaniem do symbolu Sopotni jakim są lasy  -
Gniazdo z bocianem  jest również w prawdziwej Sopotni Wielkiej ks. Łukasz Olczyk
 
Podane powyżej linki pochodzą od jednego ze stałych dostawców modelarskich ww. makiety, ale nie jest to obligatoryjne. Podobne materiały modelarskie można zamówić także w innych sklepach tego typu. Podane linki mają prezentować brakujący element modelarski i niekoniecznie należy składać zamówienie akurat w tym sklepie.

 
UWAGA !
 Darowizna na rzecz funkcjonowania makiety Sopotni Wielkiej 2050, nie oznacza nabycia rzeczywistych praw własności do opisywanych powyżej fragmentów modelu!
Stowarzyszenie POLARIS - OPP ani też grupa nieformalna Młodzi modelarze, nie dokonuje sprzedaży całości, części ani też wybranych elementów z makiety Sopotni Wielkiej 2050. Powyższe działanie nie jest formą sprzedaży w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.