Jak co roku na przełomie maja i czerwca rozpoczął się sezon wyjazdowych działań popularyzatorskich z zakresu astronomii i dziedzin pokrewnych, prowadzony przez naszą organizację w ramach Programu Przybliżmy Dzieciom Niebo. Tym jednak razem pierwszym kierunkiem wyjazdów było województwo podkarpackie, gdzie zawitała dydaktyczna Baza Marsjańska ciesząca się od 2012 roku bardzo dużym zainteresowaniem, a wraz z nią pokazy, warsztaty, animacje dla dzieci i wiele innych atrakcji. Nie zabrakło także Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba, które aż 7 dni prezentowało m.in. problematykę zanieczyszczenia sztucznym światłem w stolicy regionu - Rzeszowie. |
|
Dzień Dziecka zorganizowany został w jednej z galerii handlowych, gdzie przez dwa dni przewinęło się aż 14tys. osób uczestniczących m.in. w naszych zajęciach poświęconych planecie Mars i ochronie ciemnego nieba w Polsce. Prezentowane były namioty Eksploratorium, Ogród na Marsie, WOCN, a nawet wirujący trenażer "Astrolabium", do którego można było wsiąść nie tylko w celach ćwiczenia błędnika... Jak zawsze otwarte było również stanowisko animacji naukowych dla najmłodszych, gdzie do dyspozycji były wielkie puzzle z Marsem, piaskownica z łazikami, czy też 2m. mapa nieba z nakładkami wizerunków konstelacji wg. Jana Heweliusza. Nowością w tym roku było stoisko nowoutworzonego działu audiowizualnego, na którym aż 800 osób wykonało sobie pamiątkowe zdjęcia w strojach stylizowanych na kombinezony astronautów z NASA, a także można było pojeździć zdalnie sterowanymi łazikami dostarczonymi przez naszego partnera - firmę Toys4Boys. Pojawił się także nasz misiu astronauta firmy AKSAM rozdając jak zawsze Paluszki Beskidzkie ku uciesze najmłodszych eksploratorów naszej Bazy Marsjańskiej, a nowy sprzęt optyczny tym razem do warsztatów biologicznych zapewniła firma Delta Optical.
Bazę Marsjańską obsługiwało w tym roku aż 15 osób z naszej organizacji, jednak nie można także zapomnieć o kilkunastu wolontariuszach przygotowujących dwa tygodnie wcześniej jeszcze w Sopotni Wielkiej, wszystkie atrakcje i warsztaty dla dzieci.
Kolejnym naszym celem popularyzatorskim w czerwcu były szkoły i młodzież z mniejszych miejscowości woj. podkarpackiego i małopolskiego, które nie tylko odwiedziły tłumnie naszą Bazę Marsjańską w Rzeszowie, ale i gościły namiot Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba. Była to także okazja do prezentacji kolekcji meteorytów zarówno Stowarzyszenia POLARIS - OPP jak i naszego partnera firmy POLANDMET.COM Dużą furorę robiły także pokazy ciemnego nieba, którego ochronę promowaliśmy za pomocą wirtualnych obserwacji pod pneumatyczną kopułą w ramach Programu Ciemne Niebo - Polska. W pierwszej połowie czerwca 2013r. w seansach pod tym namiotem udział już wzięło blisko 3tys. osób, co jest wyjątkowym rekordem jak na tego typu atrakcję. Nie zabrakło także pokazów teleskopowych Słońca, planet czy Księżyca zarówno przed szkołami, dla szkół jak i osób indywidualnych mających kontakt z astronomią praktycznie po raz pierwszy w życiu.
Po Podkarpaciu i Małopolsce czas przychodzi na Śląsk oraz Mazowsze, gdzie zawitają tym razem Pikniki z Astronomią i WGW z udziałem Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba. Wyjazdy popularyzatorskie naszej organizacji w tych kierunkach, przypadną na drugą połowę czerwca 2013 roku. Działania są prowadzone przy zaangażowaniu środków własnych, sponsorów jak i osób indywidualnych.
Zobacz grafik działań wyjazdowych Stowarzyszenia POLARIS - OPP |