W terminie od 18 do 21 października 2013r. grupa WGW wraz z koordynatorami działów tematycznych, Programu Przybliżmy Dzieciom Niebo i Ciemne Niebo - Polska, popularyzowała tematykę szeroko pojętego kosmosu wśród dzieci i młodzieży z centralnej części kraju. Można było m.in. zwiedzić Bazę Marsjańską, poszukać samodzielnie meteorytów ćwiczebnych za pomocą wykrywacza metalu, obejrzeć ciemne niebo w Wirtualnym Obserwatorium, poznać zasadę działania teleskopu czy mikroskopów na stanowisku poświęconym astrobiologii w odniesieniu do terraformacji Marsa oraz wiele innych.

 

 

 

 

W tegoroczne, jesienne tournee grupy WGW Stowarzyszenia POLARIS - OPP zaangażowała się aż szesnastka koordynatorów, pasjonatów, naukowców czy studentów związanych z naukami ścisłymi, dzięki czemu uczestnicy zarówno indywidualni, jak i grupy rodzinne czy szkolne, mogły poznać tajniki różnych dziedzin wiążących się z szeroko pojętą tematyką astronomii.

 

 

Odbywały się warsztaty z modelarstwa marsjańskiego, układanie wielkich puzzli i map nieba, sterowano małymi robotami, obserwowano nocne niebo za pomocą cyfrowego teleskopu z wirtualnym symulatorem, a nawet była okazja do sprawdzenia swojej wytrzymałości na urządzeniu zwanym żartobliwie Astrolabium. Główny nurt działań odbył się na terenie jednego z pasaży handlowych w Łodzi, ale warsztaty prowadzono także dla uczestników z pobliskich miast i miejscowości jak Pabianice, Aleksandrów Łódzki, Zgierz czy Sieradz.

 

 

Łącznie warsztatami objęto ponad tysiąc osób, w tym ok. 70% stanowiła młodzież i dzieci w wieku szkolnym. Rozdano także nagrody dla najbardziej uważnych słuchaczy i uczestników zadań zespołowych, w postaci meteorytów NWA869 oraz biletów na zwiedzanie jedynej w Polsce imitacji wnętrza modułu ISS w Sopotni Wielkiej. Niestety pełnia Księżyca i duże zmęczenie koordynatorów procesem przygotowań warsztatów, uniemożliwiły organizację dodatkowych pokazów nieba na zewnątrz, ale mimo tego duża rzesza uczestników wracała do domów z satysfakcją i wyraźnym zainteresowaniem tematyką nauk o wszechświecie.

 

Dziękujemy sponsorom i realizatorom tegorocznej, jesiennej wyprawy edukacyjnej Stowarzyszenia POLARIS - OPP, jak i oczywiście uczestnikom tak licznie przybywającym na nasze warsztaty.