W dniach 11-13 kwietnia 2014r. odbyły się VI Międzynarodowe Targi AGROTRAVEL 2014 w Kielcach, które po raz pierwszy gościły tematykę astronomii obserwacyjnej jako formę spędzania wolnego czasu w połączeniu z ochroną ciemnego nieba. Swoje stoisko na zaproszenie LGD Fundacji Partnerstwa Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego rozstawiło Stowarzyszenie POLARIS - OPP wraz z partnerami, promując ASTROTURYSTYKĘ i zachęcając do prawidłowego oświetlania miejsc wypoczynkowych.

 

 

 

 

Targi AGROTRAVEL to coroczna okazja do zapoznania się z szeroką ofertą wypoczynku i ciekawostkami z różnych części Polski, a nawet i Europy. Średnio odwiedza je ok. 20tys. osób, które mają okazję nie tylko poznać bogatą ofertę spędzania wolnego czasu na obszarach wiejskich, ale i spróbować lokalnych potraw, posłuchać muzyki, obejrzeć eksponowane atrakcje związane z regionem czy poznać bliżej kulturę i mieszkańców goszczących w tym czasie na stoiskach. Tegoroczne targi realizowane były z wielkim rozmachem, gdyż kilkuset wystawców prezentowało się na dwóch ogromnych halach wystawienniczych zapraszając do przeróżnych zabaw, akcji czy warsztatów tematycznych. Odbywał się jarmark rękodzielnictwa i wyrobów artystycznych, degustowano tradycyjne produkty kulinarne i napitki, hucznie grano na scenie kultury regionalnej z występami wielu artystów i grup muzycznych, gdzie prezentowali się artyści ludowi, a także odbywały się liczne konkursy dla wystawców i zwiedzających. 

 

 

Nowością tych targów była tymczasem ASTROTURYSTYKA, którą prezentowało nasze Stowarzyszenie w ramach członkostwa w LGD Fundacji Partnerstwo Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy z Żywiecczyzny. Wyeksponowano materiały informacyjne i zachęcające uczestników do spojrzenia w gwiazdy podczas tegorocznych wakacji, ale i nie tylko. Program Ciemne Niebo - Polska zaprezentował tablicę informacyjną dla właścicieli ośrodków wypoczynkowych, zlokalizowanych w miejscach, gdzie można uprawiać aktywną astroturystykę. Informowaliśmy o konieczności stosowania prawidłowego oświetlenia wokół domów, hoteli i pensjonatów, aby zachować ciemne niebo do tego typu form  spędzania wolnego czasu. Zaproponowano współpracę i warunki uzyskania logotypu "MIEJSCA PRZYJAZNEGO ASTROTURYSTYCE", na które odpowiedziało kilka obiektów agroturystycznych z woj. świętokrzyskiego oraz lubelskiego. Duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudził również sprzęt optyczny jak lornetki czy teleskopy, które można wykorzystywać nie tylko do obserwacji nocnego nieba, ale i krajobrazów czy przyrody. W tym zakresie wsparcia udzieliła firma Delta Optical, która pomogła naszemu Stowarzyszeniu wyeksponować różnorodny sprzęt tego typu. Dla najbardziej zainteresowanych uczestników rozdawaliśmy w prezencie najnowsze egzemplarze czasopisma ASTRONOMIA, w którym na zniżkę za reklamę mogą liczyć właściciele ośrodków wypoczynkowych, które uzyskają certyfikat miejsca chroniącego ciemne niebo.

 

Trzydniowe targi w Kielcach okazały się być doskonałą okazją także do prezentacji projektów zrealizowanych przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP w ramach członkostwa w LGD Fundacji Partnerstwo Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy jak i LGD Żywiecki Raj. Zaprezentowano flagowy projekt modernizacji oświetlenia ulicznego w Sopotni Wielkiej pod obszar ochrony ciemnego nieba oraz efekty najświeższego projektu MENSA, który został zrefundowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wyeksponowano również rolap i ulotki Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej oraz ofertę ASTROEVENTÓW "Kosmiczne Zderzenia" na 2014 rok, jako dodatkowe atrakcje oparte na tematyce kosmosu. Nasze stanowisko odwiedzili m.in. dziennikarze z lokalnej prasy czy rozgłośni typu RMF, pasjonaci turystyki i właściciele pensjonatów, goście z Ukrainy (obwód Winnicki), a także przedstawiciele Ministerstwa Sportu oraz Urzędów Marszałkowskich.

 

Kolejna okazja do spotkania w ramach stoiska ASTROTURYSTYKI już w czerwcu 2014r. podczas Targów Turystyki Weekendowej w Chorzowie. Zapraszamy! 

 

 

 

Zobacz także:

Projekt MENSA zrealizowany przy wsparciu z Programu LEADER (PROW 2007-2013)

Oficjalna strona LGD Fundacja Partnerstwo Dorzecza Kocierzanki i Koszarawy

Oficjalna strona LGD Żywiecki Raj