17 listopada 2018r. w ramach obchodów 10-lecia wizyty astronauty George'a D. Zamka w naszym Stowarzyszeniu, odbyła się niebywała prezentacja, jakiej jeszcze w Sopotni Wielkiej nie było... Tuż obok siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP jak i wejścia do Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS, gdzie przed laty gościł właśnie astronauta George D. Zamka, rozłożona została sprowadzona specjalnie na tę okazję jubileuszu, ale i także z tytułu obchodów własnych 100-lecia Niepodległości Polski przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP, ponad 8 metrowa rakieta pokazowa! Ekspozycję można było podziwiać zarówno z dużej odległości jak i z bliska już z początkiem dnia, gdy jeszcze trwały prace montażowe nad jej rozłożeniem. Również specjalnie na tę okazję, zrobiony został mały wyjątek od czynnej ochrony ciemnego nieba na terenie Sopotni Wielkiej, gdyż rakieta została podświetlona od dołu do góry na cały wieczór tego dnia w kolorze biało-czerwonym jako symbol nawiązujący do flagi polskiej.

Model ten przedstawiał rakietę Ariane 44LP zaprojektowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną, jedną z najbardziej rozpoznawalnych rakiet europejskich na świecie. Istotnym faktem jest jednak to, iż rakieta  miała na sobie flagi państwowe krajów wchodzących w skład ESA, do której (już obecnie) wlicza się także Polska. Rakieta była więc swoistego rodzaju symbolem europejskiej rodziny narodów podbijających kosmos, gdzie swoje miejsce ma również nasza ojczyzna.

 

 

 Pneumatyczny model spodobał się chyba każdemu uczestnikowi tego zjazdu, gdyż każdy robił sobie pamiątkowe zdjęcie jak i nagrywał filmiki przy jej dodatkowej stylizacji z pomocą charakterystycznego dymu towarzyszącemu prawdziwym startom tego typu pojazdów kosmicznych. Rakieta - choć modelowa - zrobiła więc ogromne wrażenie nie tylko na najmłodszych, ale i na dorosłych uczestnikach jubileuszowego spotkania. Zainteresowanie rakietą nie było jednak tylko lokalne. Specjalnie z tej okazji zawitała do nas Telewizja Polska realizując materiał do Teleekspressu czy katowickich Aktualności TVP3, a także Radio ESKA, czy też przeprowadzające wcześniejszy wywiad Radio Bielsko. Liczne wzmianki i publikacje ukazały się także w wielu gazetach i portalach internetowych. 

 

Czytaj więcej o obchodach jubileuszu 10-lecia wizyty astronauty z NASA w Sopotni Wielkiej...