We wtorek, 23 lutego br. nad Sopotnią Wielką miało miejsce rzadkie zjawisko w postaci księżycowego halo. Pomimo kilku dni brakujących do pełni, nasz naturalny satelita doskonale prezentował się w świetlnej otoczce wywołanej chmurami piętra wysokiego typu Cirrostratus nebulosus. Efekt taki powstaje na wskutek załamywania światła i odbicia od drobnych kryształków lodu w atmosferze, na wysokości od 5 do 13 km. Co to oznacza dla obserwatorów nocnego nieba? Oczywiście dalsze perypetie w pogodzie...

 

 

 


Od paru dni w Sopotni Wielkiej notujemy wyjątkowo nietypowe zmiany w aurze. Z początkiem śląskich ferii zimowych jak na złość wypoczywającej młodzieży zima stanęła w odwrocie. Dodatnie temperatury (nawet do +10oC w dzień), silny wiatr halny (max. odnotowany na stacji ASTROMETEO to 53km/h.) i padający deszcz, zupełnie uniemożliwiły prowadzenie obserwacji astronomicznych. 
 
 
Rekordowy był jak na razie w tym roku 24 lutego, gdy temperatura w Słońcu osiągnęła tutaj do +16,7oC. Dzień wcześniej mieliśmy okazję podziwiać opisywane powyżej zjawisko halo, które również nie wróży poprawy pogody. Zazwyczaj bowiem wiąże się ono z nadejściem frontu atmosferycznego z opadami deszczu oraz  nasileniem wiatru, co potwierdziło się kolejnego dnia. 
 
 
Mimo tego bywają również i pogodne chwile w ostatnich dniach. Choć nie trwają one zbyt długo, zwiastują powoli zbliżającą się do nas wiosnę. Być może aura okaże się również łaskawa 26 lutego, kiedy to  już na wieczornym niebie będziemy mogli podziwiać koniunkcję Księżyca z Marsem. Jeśli tylko pogoda dopisze, zapraszamy serdecznie na wspólne obserwacje teleskopowe obu obiektów od godz. 19:00 sprzed siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej. Więcej informacji można uzyskać za pośrednictwem poczty e-mail lub telefonicznie - Kontakt.