Na przełom maja i czerwca br. przypadł termin kilku wyjazdów popularyzacyjnych grupy prelekcyjnej Stowarzyszenia POLARIS - OPP w ramach realizowanego programu WGW. Na wzór poprzednich lat warsztaty te organizowane były w różnych miejscach w Polsce w postaci popularnego Pikniku z Astronomią pod gołym niebem, bądź też tradycyjnego wykładu interaktywnego w przypadku deszczowej pogody. Początek działań przypadł na weekend poprzedzający Międzynarodowy Dzień Dziecka, przez co głównymi adresatami naszych warsztatów była oczywiście młodzież. 

 

 

 

 

Pierwszym miastem jakie odwiedzili uczestnicy tournee WGW w tym roku, były Strzelce Opolskie. Sobotnia impreza na rynku tego miasta, była zapowiedzią obchodów dnia dziecka i zarazem jedynym dniem, kiedy pogoda pozwoliła przeprowadzić warsztaty na świeżym powietrzu. Główną atrakcją Pikniku z Astronomią były pokazy teleskopowe oraz zawody obserwacyjne z nagrodami w postaci bezpłatnych Weekendów na stacji kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej.
 
 
 
Młodzi mieszkańcy Strzelec mogli również jako pierwsi zobaczyć nową wystawę zdjęć z działań warsztatowych Stowarzyszenia POLARIS - OPP oraz dowiedzieć się na czym polega ochrona ciemnego nieba.  Duże zainteresowanie wzbudziły jak zwykle okazy kamieni z kosmosu, czyli meteoryty. Największy z naszej kolekcji, prawie dwukilowy achondryt NWA z Maroka, praktycznie cały czas przekazywany był z rąk do rąk, robiąc na młodych uczestnikach największe wrażenie - wszak przecież trzymali w dłoniach prawdziwą gwiazdę z nieba, albo raczej fragment małej planetki jak kto woli. 
 
Znacznie większą imprezą pomimo kapryśnej pogody okazał się Piknik z Astronomią w Kaliszu, na którym obecnych było blisko 3 tys. osób. Inny rodzaj podłoża i znacznie więcej miejsca na działania warsztatowe pozwoliły koordynatorom POLARIS-OPP  rozstawić praktycznie cały, dostępny sprzęt terenowy. Niestety wcześniejsze wydarzenia na Żywiecczyźnie związane z wiosenną powodzią, uniemożliwiły wykorzystanie do tegorocznego tournee WGW Mobilnego Obserwatorium (auto ucierpiało na wskutek intensywnych opadów deszczu), przez co grupa zmuszona była skorzystać z zastępczych środków transportu udostępnionych nieodpłatnie przez sponsorów. Jednak mimo tego warsztaty w Kaliszu spotkały się z dużym zainteresowaniem, o czym mogą świadczyć przykłady poniższych zdjęć z organizowanego przez nas Pikniku z Astronomią:
 
 
Ostatnią miejscowością odwiedzoną tego samego weekendu przez WGW, były Krzepice nieopodal Wielunia i Częstochowy. To spotkanie z młodzieżą odbyło się już na sali krzepickiego ośrodka kultury i miało bardziej tradycyjną formę nawiązującą do poprzednich lat działalności grupy WGW. Powodem takiego stanu rzeczy stała się oczywiście pogoda, racząca uczestników dużą ilością opadów deszczu. Jednak w sali projekcyjnej krzepickiego kina, nikt nawet nie zauważył problemów z aurą dzięki odpowiedniemu przygotowaniu grupy prelekcyjnej na taką ewentualność. Scena zapełniła się sprzętem warsztatowym, materiałami do zespołowych doświadczeń z fizyki i astronomii, a za pomocą projektora multimedialnego uczestnicy mogli podziwiać bezchmurne niebo i gwiazdy z wirtualnych planetariów. Zbudowany został tradycyjnie model Układu Słonecznego, wypełniano na czas raporty meteorologiczne, a nawet odbył się półgodzinny quiz astronomiczny z nagrodami o tematyce kosmosu. Warsztaty i zabawy trwały prawie do samego wieczora. 
 
 
 
 
Pikniki z Astronomią i działania wyjazdowe WGW wpisały się już na stałe w okres wiosenno-letnich imprez organizowanych przez nasze Stowarzyszenie. Ta forma warsztatowa kontynuowana będzie do końca października 2010, więc zainteresowanych uczestnictwem bądź zaproszeniem nas do siebie, zachęcamy do Kontaktu