Drugi weekend czerwca br. ubiegł nam pod znakiem Pikników z Astronomią i dalszych działań wyjazdowych grupy WGW. Nasza organizacja miała przyjemność uczestniczyć i popularyzować jednocześnie dziedziny około-astronomiczne podczas rodzinnej imprezy firmy Hewlett Packard Polska, która odbyła się w ośrodku wypoczynkowym pod Zawierciem. Krótką prezentację tego wydarzenia przedstawiamy w niniejszym artykule.
 
 
Cała impreza zlokalizowana została w przepięknych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej nieopodal Zawiercia. Pogoda w tych dniach była dosyć zmienna, jednak w sam dzień imprezy uraczyła nas wyjątkowo słonecznym akcentem. Tematem przewodnim rodzinnego pikniku była książka Antoine'a de Saint-Exupéry'ego pt. "Mały Książę" oraz szereg elementów związanych z kosmosem. Uczestnicy mogli podziwiać nieziemskie atrakcje jak chociażby planetę robotów, słodyczy czy też krainę książkowej róży. Warsztatom i licznym zabawom towarzyszyły różne postacie i przemioty związane z Małym Księciem, a cała impreza przebiegała w wirującej wręcz oprawie muzycznej. 
 
Stowarzyszenie POLARIS - OPP zaprezentowało w tym dniu wybrane elementy Pikniku z Astronomią, tj. teleskopy astronomiczne i przeróżne obiekty na niebie i ziemi za ich pomocą, galerię kosmicznych zdjęć, ćwiczebne pole do wyszukiwania kosmicznych skarbów oraz przyciągające największą uwagę uczestników - fragmenty małych planetek w nawiązaniu do omawianej twórczości Exupéry’ego. Każdy mógł się poczuć jak w bajce biorąc do ręki prawdziwy okaz kosmicznego głazu, czyli meteoryt. Zaprezentowane zostały znaleziska z Maroka, Gibeony, Morasko oraz kilka kultowych chondrytów z meksykańskim Allende na czele. 
 
Pod koniec imprezy całe rodzinny zaproszono do zawodów obserwacyjnych na czas. Dwuosobowe zazwyczaj drużyny (tatuś+córka/syn), próbowały swoich sił w precyzyjnym ustawieniu teleskopów na jeden wybrany punkt w okolicy. Nagrodami były Weekendy na stacji kosmicznej oraz zaproszenia na DARKASTRO 2010 do Sopotni Wielkiej.