W dniach od 22 listopada 2010r. do 02 stycznia 2011r. w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej 174, można nie tylko obejrzeć, ale i dotknąć kilkunastu okazów kamieni z kosmosu, czyli meteorytów, prezentowanych w ramach czasowej wystawy POLARIS-OPP i POLANDMET.COM. Na kolekcję tą składają się zarówno fragmenty, płytki, piętki jak i całkowite okazy pochodzące z przeróżnych części świata, począwszy od USA, poprzez pustynie w Maroku i Saharę, a na dalekiej Rosji kończąc. Wśród kosmicznych kamieni można znaleźć także i te bardziej rodzime, których spadki zostały odnotowane w Polsce... |
Niewielka wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP nie jest jednak wyłącznie zamkniętą gablotą do oglądania, jak to zwykle bywa w przypadku znacznej części muzeów czy ośrodków naukowych. Tutaj każdy może dotknąć prezentowanych okazów, zbadać ich własności fizyczne za pomocą magnesów neodymowych, szkieł powiększających, a nawet stać się właścicielem małej "gwiazdki z nieba"!
Wystawa jest czynna codziennie od poniedziałku do niedzieli w terminie od 22.11.2010-r. do 02.01.2011r. po uprzednim potwierdzeniu telefonicznym pod numerem 33 863-46-93 (godziny otwarcia wystawy od 12:00 do 20:00 lub inne po wcześniejszym ustaleniu). Grupy zorganizowane (maksymalnie do 15 osób), mogą również zamówić warsztaty z poszukiwania ćwiczebnych meteorytów za pomocą detektora metali na uprzednio przygotowanym poletku znajdującym się nieopodal siedziby POLARIS-OPP.
Koszt zwiedzania wystawy meteorytów: 2zł. od osoby
Warsztaty z detektorem metali: 70zł. od grupy do 15 osób (ok. 30min.)
Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej: bezpłatnie (wymagana aktualna legitymacja szkolna)
Przy okazji zwiedzania wystawy można również wybrać się na pokaz astronautyczny we wnętrzu Młodzieżowej Stacji Kosmicznej lub obejrzeć seans o ochronie ciemnego nieba prezentowany nad makietą Sopotni Wielkiej 2050. Więcej informacji na ten temat w poniższych odnośnikach:
Pytania i rezerwacje terminów można również zgłaszać pod e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy do zwiedzania!