28 listopada 2010r. w bielskim oddziale UNIKIDS Uniwersytetu Dziecięcego, odbyły się zajęcia z astronomii obserwacyjnej pt. "Jak złapać spadającą gwiazdę", prowadzone przez koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Grupy młodych studentów w wieku od 6 do 12 lat poznawały tajniki nocnych wypraw obserwacyjnych, począwszy od podstawowego wyposażenia jakim jest łóżko polowe czy teleskop, a na raportach IMO i symulatorze meteorów kończąc. Nie lada gratką okazały się prawdziwe okazy meteorytów, czyli tzw. kamieni z kosmosu, które uczestnicy mogli dotknąć czy sprawdzić skład za pomocą detektora metali. Wyobraźnie dodatkowo rozbudzała mała diorama miasteczka w skali H0, na którą nanoszono stanowiska obserwacyjne. 

 

 

 

Warsztaty rozpoczęły się od zaprezentowania różnorodnego sprzętu optycznego stosowanego w astronomii praktycznej. Młodzi obserwatorzy poznali zasady działania i podstawy obsługi teleskopu oraz przekonali się na własne oczy dlaczego podczas sesji nocnych należy używać  światła czerwonego. Barometr społeczny pozwolił nam wspólnie odpowiedzieć na pytanie czym tak naprawdę jest „spadająca gwiazda” oraz co zrobić, by ją złapać. Mała makieta w skali H0 (1:87) pomogła w doborze odpowiedniego miejsca obserwacji. Mali studenci dowiedzieli się co to jest seeing, seting i skala Bortla oraz skompletowali indywidualne wyposażenie do nocnych sesji wizualnych. Gdy już wszyscy byli gotowi do sesji, to po rozłożeniu swoich stanowisk obserwacyjnych rozpoczęły się wizualne zliczenia spadających gwiazd przy użyciu meteorowego symulatora. Wynik – każdy z uczestników wypełnił swój własny raport wg. wzoru International Meteor Organization. Na koniec prawdziwa „gwiazdka z nieba”, czyli badanie składu kamieni z kosmosu – kolekcja meteorytów z przeróżnych części świata!

Podczas tych warsztatów nasi studenci:

-        wypełnili prosty raport z obserwacji nieba przeznaczony do zliczania „spadających gwiazd”,

-        mogli dotknąć prawdziwych kamieni z kosmosu i poznać ich skład,

-        zobaczyli jaka jest różnica między lunetą a teleskopem,

-        uświadomili sobie czemu meteor nie jest meteorytem,

-        dowiedzieli się na czym polegają fazy Księżyca,

-        poznali obsługę detektora metali i wykonali własny przyrząd do poszukiwania meteorytów,

-        uczestniczyli w symulacji wizualnych obserwacji meteorów w terenie,

-        przeszli podstawowe szkolenie BHP dla obserwatorów Stowarzyszenia POLARIS-OPP i...

-        otrzymali zaproszenie na wyprawę obserwacyjną do obszaru ochrony ciemnego nieba w Sopotni Wielkiej (nieopodal Korbielowa).

 

Grupy lub instytucje zainteresowane uczestnictwem w tego typu warsztatach prowadzonych wyjazdowo przez grupę WGW, proszone są o Kontakt za pośrednictwem poczty e-mail.