Yanyan
okres realizacji od 1 maja 2022r. do 31 grudnia 2023r. Tytuł projektu: "De revolutionibus". Dotujący: Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Projekt / przewrót w dotychczasowej formule prowadzonych przez nas działań w wymiarze edukacji pozaformalnej, związanej z astronomią i naukami pokrewnymi. Z uwagi na fakt, że rok 2023 został ogłoszony Rokiem Kopernika, zdecydowaliśmy się wspomóc rodziny dotknięte różnymi skutkami pandemii i kryzysu gospodarczego (także wojennego), w poprawie ich sytuacji osobistej pod względem rozwoju pasji, nauki, aktywności społecznej czy zdrowia psychicznego, poprzez zaangażowanie do cyklu warsztatów popularnonaukowych, budujących jednocześnie poczucie wspólnoty i integracji grupy wokół zagadnienia związanego z tematyka obserwacji nieba. Projekt wykorzystuje w tym celu innowacyjne rozwiązanie w postaci tzw. "użyczalni" sprzętu astronomicznego, począwszy od lornetek, akcesoriów czy materiałów dydaktycznych, aż po możliwość udostępnienia posiadanych przez nas teleskopów do domów czy nawet szkół. Zadanie jest odpowiedzią niewielkiej organizacji pasjonatów astronomii, na duży problem związany ze skutkami izolacji (w szczególności rodzin z dziećmi, ale i także pasjonatów nauk ścisłych czy seniorów) oraz idący za tym brak aktywności czy spadek zaangażowania w nieformalne metody edukacji w dobie post-pandemii COVID-19 jak i kryzysu gospodarczo-wojennego. Dzięki zaangażowaniu do niniejszego przedsięwzięcia rodzin z dziećmi i zapewnieniu wsparcia merytorycznego specjalistów, uczestnicy będą mogli z własnego okna, balkonu, tarasu czy nawet dachu lub podwórka, czynnie prowadzić obserwacje wieczornego, nocnego, a nawet dziennego nieba (obserwacje aktywności słonecznej), korzystając ze sprzętu, który był dotąd dostępny jedynie na wyposażeniu naszego stowarzyszenia na miejscu. Dzięki wykorzystaniu jednego z narzędzi pandemicznej komunikacji na odległość (meetingi), odbywać się będą regularne spotkania / kursy on-line z naukowcami, popularyzatorami czy edukatorami z przeróżnych instytucji i placówek badawczych, do których często rodziny te nie miały nawet dostępu w okresie sprzed pandemii. W przeciwieństwie jednak do vlogów, transmisji na YT czy FB, kluczowym element jest, aby nasi uczestnicy nie byli jedynie biernymi odbiorcami przekazu, lecz mogli czynne uczestniczyć w zajęciach, korzystając z materiałów, akcesoriów czy sprzętu, jaki otrzymując w użyczenie na określony czas.
Ciekawostki:
- projekt jest flagowym wkładem Stowarzyszenia POLARIS - OPP w obchody Roku Kopernika na przestrzeni 2023 roku,
- działania przewidują organizację kilku czasowych wystaw tematycznych o astronomii pod halą sferyczną POLARIS-OPP,
- w ramach projektu wsparte będą m.in. Festiwale Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej w 2022 i 2023r.
Choć projekt o sygnaturze YAN, czyli "De revolutionibus" zakończył się wraz z Rokiem Kopernika 2023, to nadal wybrzmiewają jego efekty, jak chociażby możliwość bezpłatnego zwiedzania wystawy poprojektowej, która znajduje się pod kopułą sferycznego namiotu nieopodal siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Zbiór eksponatów przedstawiony w ten nietypowy sposób to przede wszystkim prace naszej młodzieży i dzieci uczestniczących w zeszłorocznych warsztatach plastycznych i artystycznych, ale i także modele czy zestawy klocków LEGO z szeroko pojętej tematyki kosmosu. Rodziny uczestniczące w pracach projektowych wykonały podczas kilku zjazdów i wspólnych spotkań w Sopotni Wielkiej, największą chyba mapę gwieździstego nieba o szerokości ponad 2m. Tile, czyli płaskie klocki i płytki użyte do tego niebywałego i czasochłonnego procesu połączono dodatkowo białymi nićmi podpisując stworzone w ten sposób konstelacje. Nie zabrakło także zaznaczenia gromad gwiazd, galaktyk, mgławic czy radiantów popularnych rojów meteorowych. Wszystko to stwarza okazałe wrażenie, którego można doświadczyć osobiście jeszcze na przestrzeni 2024 roku, gdyż wystawa będzie dostępna co najmniej do lipca. Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji z proj. YAN, a zainteresowane rodziny bądź osoby indywidualne informujemy, że popularne Meetingi z teleskopami są nadal kontynuowane i można odebrać jeden z naszych 40 teleskopów już w ramach składki członkowskiej. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą galerią zdjęć z wystawy i szczegółami działań "Pierwszy teleskop...".
W ramach projektu "De revolutionibus" oraz z okazji obchodzonego właśnie Roku Kopernika 2023 wydajemy jedyny w swoim rodzaju, astronomiczny kalendarz motywacyjny, opierający się na zachęceniu do samodzielnego śledzenia zjawisk zachodzących na niebie w najbliższych miesiącach. Ma temu pomóc nie tylko szeroki wykaz efemeryd, które będą atrakcją wizualną na ciemnym (czasami też dziennym) niebie, ale i dodatkowe rubryki do zaznaczania wyniku swoich obserwacji, pogody czy innych czynników, mających wpływ na odnotowanie zjawiska. Kalendarz dostępny jest w formacie 13-to kartkowego biuwara o wym. 48 cm x 33 cm (48 x 66 cm po rozłożeniu) i oryginalnie w komplecie posiada również dwie pieczątki samo powielające z symbolicznymi emotkami — uśmiechniętą i smutną, będącymi analogią do oznaczeń wyniku obserwacyjnych zmagań. Tak przygotowany kalendarz można rozłożyć zarówno na biurku, jak i nadaje się również do powieszenia na tablicy lub ścianie. Trzeba jednak samodzielnie zatroszczyć się o jego umocowanie z uwagi na technikę klejenia dłuższego grzbietu i rezygnacji z tradycyjnej spirali kalendarzowej (sugerujemy np. przyczepienie mocniejszymi magnesami lub złapanie dwoma klamerkami). Kalendarz jest również do dyspozycji dla osób spoza grona uczestniczącego oficjalnie w projekcie De revolutionibus, niemniej jednak zapraszamy serdecznie do udziału w powszechnie dostępnych Meetingach z teleskopami, które do końca ferii zimowych w Polsce prowadzone są w formule otwartej za pośrednictwem programu Zoom. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Od listopada 2022r. trwają jesienno-zimowe warsztaty konstruktorskie, realizowane w ramach projektu "De revolutionibus", finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu NOWEFIO. Kilkanaście rodzin uczestniczy jednocześnie w pracach modelarskich z kosmicznymi motywami, tworząc przeróżne konstrukcje 3D na przygotowywaną z okazji Roku Kopernika 2023r., wystawę tematyczną pod sferycznym namiotem w Sopotni Wielkiej (otwarcie na wiosnę 2023r.). Ekspozycję zwieńczającą kilka tygodni twórczych i aktywizujących prac naszych rodzin uczestniczących w Meetingach z teleskopami, uświetnią m.in. modele promów kosmicznych i sond, lądowników księżycowych, przyrządów astronomicznych, a nawet zestawy klocków LEGO projektów NASA i ESA. Rodziny zainteresowane przyłączeniem się do tego typu zajęć zachęcamy serdecznie do kontaktu z nami poprzez zgłoszenie do projektu "De revolutionibus". Poniżej natomiast zamieszczamy przykładowy filmik instruktażowy, w jaki sposób uozdabiać swoje modele:
25 października 2022r. będziemy mieli okazję podziwiać częściowe zaćmienie Słońca z terenu całej Polski. Zjawisko zacznie się nieco po godz. 11:00, a zakończy ok. godz. 13:30 i w momencie fazy maksymalnej (godz. 12:22), nasz naturalny satelita Ziemi przysłoni tarczę słoneczną na poziomie od ok. 30% na południowym i aż ponad 50% na północno-wschodnim regionie kraju! To zaćmienie, które będzie można zatem obserwować z terenu całego naszego kraju, a więc doskonała okazja do zaangażowania się w jego samodzielne podziwianie z dowolnego miejsca Polski, o ile oczywiście pogoda na to pozwoli. Aby było to jednak bezpieczne i nie zakończyło się poparzeniem, a nawet utratą wzroku, warto dowiedzieć się kilku podstawowych zasad, które m.in. przedstawi nasz gość i prelegent kolejnego już, 111. Meetingu z teleskopami Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Będzie to Wicedyrektor Planetarium Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie - astronom Damian Jabłeka. Bezpośrednia prelekcja na żywo z możliwością zadawania pytań będzie miała miejsce w weekend, a dokładnie niedzielę, 23 października br. o godz. 19:00 w programie Zoom (dla osób zgłoszonych do projektu "De revolutionibus"). Natomiast nagranie będzie można obejrzeć m.in. z linku aktywnego przez 14 dni, a także podczas organizowanych wspólnie z Kołem Astronomicznym LOŻA, publicznych pokazów zaćmienia Słońca w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu. W przypadku pochmurnego nieba warto również zerknąć do Planetarium w Chorzowie, gdzie planowane są również pokazy teleskopowe oraz transmisja obrazu na żywo. Zapraszam i polecamy!
Pierwsza edycja "Lemoniady", czyli imprezy na część Stanisława Lema (i nie tylko), odbędzie się w dniach 8-9 października 2022r. w Planetarium Śląskim Parku Nauki w Chorzowie. Wydarzenie to wzbogaci ekspozycja pneumatycznych modeli planet wewnętrznego Układu Słonecznego z interaktywnej wystawy "Misja po Układzie Słonecznym" autorstwa Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Merkury, Wenus, Ziemia, Mars oraz Księżyc zostaną rozstawione w atrium na terenie zegara słonecznego, a także przed wejściem do kas odnowionego obiektu Planetarium. Uczestnicy będą mogli nie tylko przyjrzeć się z bliska gigantycznym modelom, porównać rozmiary księżyców Fobos i Deimos, zobaczyć świetlisty blask Wenus i wyjątkowo dokładną mapę powierzchni Merkurego, ale i wysłuchać audio-przewodnika za pomocą skanowania kodów QR (z własnych urządzeń z dostępem do internetu!). Dla zainteresowanych obserwacjami tego typu obiektów w rzeczywistości będzie również dostępne stoisko projektu "De revolutionibus", gdzie nasze hostessy w futurystycznych strojach astronautów NASA, zachęcać będą do pobrania od nas (na okres minimum 3 miesięcy) jednego z 40 szt. bezpłatnych teleskopów do domu! To za ich pomocą można brać udział we wspólnych obserwacjach nieba na żywo on-line i cotygodniowych prelekcjach naukowców, prowadzonych m.in. przez pracowników Planetarium w Chorzowie. Szczegóły na ten temat i formularz będzie dostępny podczas Lemoniady, a także na stronie "Pierwszy teleskop? Nie kupuj - weź od nas!". Zapraszamy serdecznie do udziału!
Mamy przyjemność poinformować, że wraz z początkiem sierpnia przechodzimy do kolejnego etapu realizacji projektu "De revolutionibus", w ramach którego w otoczeniu siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP osoby uczestniczące w Meetingach z teleskopami mogą otrzymać bezpłatny dostęp do pola namiotowego lub miejsca w kamperze. Można także przyjechać do nas z własnym wyposażeniem, namiotem lub przyczepą kempingową i skorzystać z dostępu do prądu, otwartego pola / łąki, a także kilku innych udogodnień. Oprócz zaplecza socjalnego przy siedzibie, sali konferencyjnej czy łazienki, są także ławeczki, łóżka polowe, ogródek meteorologiczny i oczywiście teleskopy, z których można skorzystać podczas pobytu trwającego przeważnie od 2 do 5 dni. Wyżywienie i dojazd uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Aby skorzystać z ww. miejsca, należy zgłosić się do projektu "De revolutionibus" (wypełnić formularz dostępny po przesłaniu maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) oraz użytkować jeden z teleskopów dystrybuowanych bezpłatnie przez naszą organizację w ramach "Meetingów z teleskopami". Zapraszamy serdecznie do udziału!
Pierwszy kwartał 2024 roku to czas podsumowań i rozliczeń, a w szczególności zrealizowanych w zeszłym roku projektów dotacyjnych, do których zalicza się m.in. proj. o syg. YAN, czyli "De revolutionibus", dofinansowanych ze środków NIW-CRSO w ramach Programu NOWEFIO. Poniżej zebraliśmy więc garść przykładowych wykresów i diagramów, będących wynikiem przeprowadzonej ewaluacji wśród samych uczestników i rodzin uczestniczących przez 2 lata w realizowanym przez nas projekcie. Zachęcamy do zapoznania się z opiniami, które wyraziły 23 najbardziej aktywne zespoły pobierające od nas teleskop i uczestniczące w regularnych spotkaniach - zarówno tych on-line jak i bezpośrednich.
Kluczowym wydarzeniem podczas tegorocznego zjazdu wiosennego w Sopotni Wielkiej będą oczywiście wspólne obserwacje nieba przy użyciu wykorzystywanych powszechnie w ramach naszego projektu teleskopów Sky Watcher 130 mm. Aż 40 egzemplarzy jest obecnie rozdysponowanych wśród rodzin i osób indywidualnych, będących pasjonatami kosmosu. Majówka z astronomią to okazja do spotkania się w tym gronie w formie bezpośredniej, wymiana doświadczeń, nawiązanie bliższych znajomości, rotacja sprzętu z użyczalni Grupy Polaris, a przede wszystkim okazja do wspólnego poobserwowania nocnego, chronionego nieba na tym terenie. Obserwacje teleskopowe będą prowadzone w otoczeniu siedziby Stowarzyszenia POLARIS-OPP, jak i z kopuły Obserwatorium Astronomicznego.