Svoren

okres realizacji 02 marca 2009 do 30 listopada 2009 rok. Tytuł projektu: "Międzynarodowy Rok Astronomii 2009". Na początku projektu poprowadzone zostały liczne konsultacje i spotkania informacyjne o tematyce ciemnego nieba jak i obserwacji obiektów astronomicznych. Działania rozpoczęły się w marcu w postaci szeregu spotkań z młodzieżą oraz innymi mieszkańcami regionu pod gołym niebem. Do obserwacji zaproszeni zostali głównie mieszkańcy gminy Jeleśnia, ale i turyści, osoby z zewnątrz. Warsztaty zostały poprowadzone zarówno na miejscu, jak i wyjazdowo za pomocą Mobilnego Obserwatorium m.in. dzięki nawiązanej współpracy z Centrami handlowymi M1 w Polsce.  Specjalne stoisko dydaktyczne z zakresu astronomii i ciemnego nieba oraz innych zagadnień pojawiło się na terenie kilku hipermarketów m.in. w Krakowie, Bytomiu, Częstochowie i innych. Na wiosnę odbył się happening - tydzień ciemnego nieba w postaci promocji nocnych walorów krajobrazowych naszego obszaru.  W okresie wakacji przeprowadzone zostały warsztaty obserwacyjne dla młodzieży zainteresowanej problematyką ciemnego nieba pt. HIPERASTRO 2009. Dla uczestników udostępniony został kompleks pomieszczeń warsztatowych w postaci siedziby Stowarzyszenia POLARIS – OPP, wnętrza modułu YSS oraz pomieszczenia z makietą Sopotni Wielkiej 2050r. Niewielkiej dotacji na ten cel udzielił Urząd Gminy Jeleśnia.
 
 
Ciekawostki:
  • projekt realizowany był w głównej mierze przy wsparciu licznych sponsorów,
  • stoisko dydaktyczne było częścią wystawy "Dzieciaki na księżycu" realizowanej na zlecenie centrów handlowych M1 w Polsce,
  • szacuje się, że w tym małym projekcie udział łącznie wzięło ok. 6000 osób, w tym głównie dzieci i młodzież oraz kilkadziesiąt osób z terenu gminy Jeleśnia.