Za nami Międzynarodowy Tydzień Ciemnego Nieba 2023, który obfitował w szereg różnych prelekcji, spotkań, konsultacji czy też działań rady dialogu społecznego ds. ekologii nocy w Sopotni Wielkiej, w ramach projektu „Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce”,  finansowanego przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny. Nikt by się jednak nie spodziewał, że ostatni dzień tego tygodnia zakończy się tak wyjątkowo, gdyż na niebie w Sopotni Wielkiej po raz pierwszy w naszej historii była widoczna tak potężna zorza polarna! Dzięki zastosowanej tutaj racjonalnej polityce oświetleniowej w praktyce, można było podziwiać przepiękne, wielobarwne figury nawet w okolicach zenitu! Ujęciami z tej wyjątkowej sesji fotograficznej dzielimy się z Państwem poniżej, a załodze sieci ALPS z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie dziękujemy za wysłany w porę alert!

 

 

 

 

Zdjęcia dostępne do publikacji bez ograniczeń z podaniem opisu: Piotr Nawalkowski, Stowarzyszenie POLARIS - OPP, Sopotnia Wielka.

 

 

Warto dodać, że tego samego wieczoru nad zachodnim horyzontem można było podziwiać przepiękną konfigurację Księżyca z planetą Wenus.