W marcu 2012 roku Stowarzyszenie POLARIS - OPP obchodzi jubileusz pełnoletności! W kalendarzu minął bowiem 18. rok funkcjonowania i w związku z tym, w Sopotni Wielkiej odbyły się aż dwa zjazdy organizacyjne dla członków i sympatyków naszej organizacji. Pierwszy z nich miał miejsce w dniach 16-18.03.2012. Drugi, tydzień późnej i połączony był z jubileuszowym Zebraniem Zarządu POLARIS-OPP.

 

 

 

 

Miejscami zjazdów była tradycyjnie siedziba Stowarzyszenia POLARIS - OPP, gdzie koordynatorzy mają prawo do bezpłatnego zakwaterowania na czas prowadzonych działań statutowych. Oczywiście spotkania tego typu otwarte były także dla osób niezrzeszonych, a zainteresowanych astronomią, terenowymi obserwacjami nieba, czy też po prostu odpoczynkiem w wiosennej już scenerii Beskidów. Dlatego też oprócz licznie zgromadzonej młodzieży lokalnej i zamiejscowej, pojawili się nowi uczestnicy zainteresowani współpracą z naszą organizacją - kto wie, być może również w postaci członkostwa.

 

 

 

Programy obydwóch zjazdów zawierały m.in.:

16-18 marca 2012r. - część I:

 • prezentację najnowszej wersji katalogu działań POLARIS-OPP na 2012 rok,
 • seans Wojen Gwiezdnych w wersji 3D w kinie Janosik w Żywcu,
 • dyskusje nad harmonogramem działań wyjazdowych,
 • przegląd projektu obserwatorium astronomicznego w Sopotni Wielkiej,
 • prezentacja przyszłych zadań obserwatorium, w tym nt. śledzenia obiektów NEO,
 • obserwacje aktywności Słońca przez teleskop Coronado,
 • wiosenny spacer szlakiem Miejsc Obserwacyjnych Stowarzyszenia POLARIS - OPP.

Największe zainteresowanie wzbudziły oczywiście działania wyjazdowe, które zainicjował nietypowy jak dla naszej działalności - happening uliczny na temat Wojen Gwiezdnych przed kinem Janosik w Żywcu. Aż 16-tu uczestników zarówno koordynatorów jak i sympatyków czy gości Stowarzyszenia POLARIS - OPP, wzięło udział w seansie filmowym 3D pt. Mroczne Widmo. W inscenizacji walk prezentowanych w roli miłośników średniowiecznych sztuk walk i aikido z Żywca, byli również zaangażowani astronauci - młodzież z Sopotni Wielkiej, a nawet nasz sławetny Tarpan sprawdzający się tym razem jako sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy dla toczącej się akcji...
 
 
 
Nazajutrz dużo czasu poświęcono teoretycznym zagadnieniom w astronomii. Wyjątkowo obszerny i szczegółowy wykład wygłosił w siedzibie Stowarzyszenia Grzegorz Olek, który kilka miesięcy zbierał dane i materiały do prezentacji na temat obiektów NEO. Sobotnie, słoneczne popołudnie poświęcono na spacery  szlakiem Miejsc Obserwacyjnych oraz tradycyjnie nad wodospad. Noc była równie aktywna, gdyż wszyscy uczestnicy wybrali się za pomocą Mobilnego Obserwatorium w różne zakątki Sopotni Wielkiej, robiąc serię zdjęć nocnych pejzaży. Efektem tego powstała bardzo ciekawa galeria zdjęć, z tegorocznych obserwacji ciemnego nieba.
 
 
 
 
Niedzielne dyskusje poświęcono na tematy najbliższych działań wyjazdowych, w tym Astroeventów pod nowym hasłem MARS2012. Na chwilę ukazało się również Słońce, które pomimo niewielkiej ilości plam jak na tą chwilę aktywności, robiło również duże wrażenie na obserwatorach korzystających ze teleskopu Coronado. 
 

23-25 marca 2012r. - część 2:

 • przegląd nowinek w ofercie POLARIS-OPP,
 • wspólne przygotowanie strategii działań w okolicach terminu EURO2012,
 • wycieczka do wystawy nauko-techniki w Świnnej,
 • publiczne pokazy Słońca i krajobrazów przed GOK-iem,
 • dalsze dyskusje nad harmonogramem działań wyjazdowych,
 • jubileuszowe Zebranie Zarządu,
 • podział ról i obowiązków w związku z przygotowywanymi działaniami w 2012 roku tj. nowe ASTROEVENTY oraz 12. Europejskie Sympozjum IDA w Bielsku-Białej.

 

Drugi zjazd okazał się bardziej pracowity, gdyż nie było zbyt wiele czasu na odpoczynek. Zgodnie z przewidywaniami organizatorów, lista uczestników różniła się praktycznie w 90% od uczestników przybyłych tydzień wcześniej, toteż wiele prezentacji i dyskusji zostało powtórzonych (prezentacje działań wyjazdowych, terminów i miejsc zarezerwowanych Pikników z Astronomią, itp.)

 

Sobotnie popołudnie poświęcone zostało na jubileuszowe Zebranie Zarządu - ostatnie przed majowymi wyborami 2012. Ustalono w jego trakcie terminy Walne Zebrania, zasady zatrudniania pracowników w Stowarzyszeniu na przestrzeni obecnego roku, jak również omówiono wiele bieżących spraw. Wieczór należał już do miłośników polowań na obiekty z katalogu Messiera.  Kilkugodzinna sesja z udziałem ponad 10 obserwatorów, dała wszystkim niezaprzeczalny dowód, że nowy, 18. sezon działalności naszej organizacji już się zaczął!

 

  

 

                      Zapraszamy na Majówkę 2012!