To już trzeci oficjalny zjazd naszej organizacji, który odbył się w 2012 roku, adresowany do miłośników gwieździstego nieba, gór, popularyzatorów astronomii oraz osób, którym działania POLARIS-OPP są bliskie. Majówka z Astronomią 2012 przeszła już do historii i jak co roku, tak i tym razem w miejscowości położonej u podnóży Pilska, spotkała się zarówno kadra koordynatorów, kandydatów, współpracowników jak i innych osób i gości z całego kraju. Tym razem tematem przewodnim była kolonizacja planety Mars... |
|
Z racji przeplatanego weekendu pod względem dni roboczych i wolnych od pracy/szkoły, ciekawsze wydarzenia ulokowane zostały terminowo w następujący sposób:
CN-001. Obserwacja trwała do późnych godzin porannych - choć niektórzy z racji silnie wiejącego wiatru, nieco wcześniej opuszczali stanowiska obserwacyjne. Podczas sesji zaprezentowane zostały wszystkie, obecne na niebie gwiazdozbiory przy użyciu zielonego lasera, metody obliczania odległości na niebie, sposoby rozróżniania jasności obiektów, a także udało się zaobserwować przelot satelity Irydium. To pierwsza tak liczna sesja w tym roku, o której zakończeniu zadecydowało wschodzące Słońce...
- 1 maja, od godz. dopołudniowych wszyscy zabrali się projektowanie koncepcji scenerii marsjańskiej pod nową ideę popularyzacyjną Stowarzyszenia POLARIS - OPP pt. MARS2012. W pierwszych pracach uczestnicy, koordynatorzy, specjaliści i młodzież stworzyła model góry Olimpus Mons, oraz zorganizowano warsztaty modelarskie z papieru i tektury, w nawiązaniu do pojazdów jakie lądowały i będą lądować lub latać na Czerwonej Planecie. Wieczorem rozgorzały dyskusje związane z z firmamentem astronomicznym na Marsie, który miałby być prezentowany za pomocą innowacyjnej koncepcji "Wirtualnego Obserwatorium". Jest to nowy pomysł wdrażany przez koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS - OPP, mający na celu popularyzację praktycznej strony astronomii w miejscach, gdzie nie ma już ciemnego nieba... Te spotkania były jednak tylko małym prowadzeniem do właściwych warsztatów, bo jeszcze tego samego wieczoru przed siedzibą Stowarzyszenia w Sopotni Wielkiej rozłożony został pierwszy element bazy marsjańskiej, który robił zarówno wśród uczestników jak mieszkańców, niemałe zdziwienie...
Czwartej planety od Słońca. Prelekcje poprowadził specjalny gości tego wieczoru - Marek Glazer, który przygotował wyjątkowo obszerną prezentację na temat marsjańskiej wizji przyszłości - być może już niedalekiej. Dowiedzieliśmy m.in. jak wyglądają prototypy najnowszych skafandrów kosmicznych, do czego będzie służyć czip wszczepiany pod skórę dłoni astronautów, a także czym są aerożele. Warto dodać, że cały wykład został uwieczniony w wersji cyfrowej przez operatora programu Ciekawostki o Poranku - autorskiego kanału na YouTube.
Równie aktywny był pod kątem Marsa kolejny dzień pobytu w Sopotni Wielkiej. Przed siedzibą POLARIS-OPP ponownie stanął wielki namiot w kształcie kopuły habitatu marsjańskiego, pod którym testowano różne rozwiązania zaprojektowane w koncepcji MARS2012 przez koordynatorów naszego Stowarzyszenia. Pojawiło się iście kosmiczne wyposażenie związane z popularyzacją astrobiologii, geologii, eksploracji Marsa, a nawet mechaniki nieba. Wśród osób ustalających różne rozwiązania pojawili się m.in. koordynatorzy działów: technicznego, obserwacyjnego, fizycznego, DOP, redakcyjnego, ekologicznego, informatycznego, muzycznego i innych. W burzy mózgów uczestniczyli także goście, specjaliści oraz młodzież lokalna.
Sprawozdania z działalności naszej organizacji za 2011 rok.
Niedziela, 6 maja 2012r. poświęcony został na odpoczynek w wiosennej scenerii Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Odbyły się pokazy plam na Słońcu i wyrzutów koronalnych (protuberancji) za pomocą teleskopu Coronado na Miejscu Obserwacyjnym nr 1, a także odbył się kolejny projektowy rekonesans organizacyjnych z młodzieżą lokalną.
W trakcie zjazdu nie zabrakło również chwili na przyjemności takie jak gra w karty, prezentacja zdjęć (m.in. Szmacianki Polarisu 2011) oraz kilka spacerów po Sopotni Wielkiej. Z pewnością wielu uczestników tego zjazdu miło będzie wspominać Majówkę z Astronomią 2012, która jak się okazuje - trwała dalej! Następne trzy weekendy również były okazją na spotkania miłośników nauk ścisłych w Sopotni Wielkiej.