Tradycyjnie jak co roku w okresie  długiego weekendu majowego, w Sopotni Wielkiej odbył się wiosenny zjazd Stowarzyszenia POLARIS - OPP, na który oprócz członków i koordynatorów naszej organizacji, pojawili się także liczni turyści i miłośnicy gór jak i inni goście, wybierających za cel majówkowej podróży w tym roku Beskid Żywiecki.
 
Niestety był to chyba najbardziej nieudany zjazd majówkowy w porównaniu do ostatnich lat, a to za sprawą niesprzyjającej pogody i komplikacjom z dojazdami uczestników. Symptomem tegorocznego pecha była na początku konieczność interwencji służb medycznych w stosunku do jednej z uczestniczek, która już przyjechała na zjazd, ale niestety musiała pilnie wrócić z powodów zdrowotnych. Drugim nieszczęśliwym wydarzeniem było zatrzymanie pociągu relacji Katowice - Bielsko-Biała, w którym jechał jeden z uczestników, z powodu podjętej próby samobójczej na torach, a kilkoro innych gości musiało oddalić lub zredukować plany podróży z powodu niespodziewanych zmian w rozkładach PKP i PKS. Efektem tego był m.in. kilkukilometrowy spacer do Sopotni Wielkiej jednego z członków naszego Stowarzyszenia. Fatalnie rozpoczęliśmy także sezon obserwacyjny, gdyż jeden z głównych koordynatorów złamał nogę, a jeszcze inna uczestniczka musiała pilnie wrócić do domu z powodu szybko rozwijającej się grypy...
 
Mimo jednak tych wszystkich przeciwności, do Sopotni Wielkiej zawitało osiem osób zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu oraz blisko tuzin gości w różne dni zjazdu między 1 a 5 maja 2013r.
 
  • prezentacja nowego Astroeventu "KOSMICZNE ZDERZENIA"

Jednym z ciekawszych działań tego zjazdu wiosennego było z pewnością omawianie najbliższych prac związanych z Astroeventami i Piknikami z Astronomią. Można do nich zaliczyć także nową koncepcję działań popularyzatorskich z zakresu astronomii w postaci Astroeventu pt. "KOSMICZNE ZDERZENIA". Omówiono miasta i tematy działań wyjazdowych jak również pierwsze terminy ponownych prezentacji nasze dydaktycznej Bazy Marsjańskiej. 

  • prezentacja działań programu Ciemne Niebo - Bieszczady 2013

O tym, że w 2013 roku rozpoczniemy działania w zakresie ochrony ciemnego nieba na terenie Bieszczadów, można było już przeczytać na naszej stronie Ogólnopolskiej Akcji "1% na astronomię". Tym razem jednak podaliśmy dokładne daty i pierwsze przymiarki działań wyjazdowych, zmierzających do ochrony naturalnej ciemności nocy. Obecna była również koordynatorka Stowarzyszenia POLARIS - OPP ze Stężnicy, która przekazała jaki jest stan oświetlenia w punkcie docelowym październikowego zjazdu Ciemnego Nieba Bieszczady 2013r.

  • zapowiedź I Festiwalu Ciemnego Nieba - Sopotnia Wielka 2013

Lokalny zjazd Stowarzyszenia POLARIS - OPP okazał się również ciekawą atrakcją na wakacyjny czas w 2013 roku. I Festiwal Ciemnego Nieba w Sopotni Wielkiej, choć w wydaniu weekendowym, może okazać się przełomem w działaniach naszej organizacji na tym polu. 

  • pokaz zdjęć z 2012 roku

Pochmurną, burzową i deszczową pogodę tegorocznego zjazdu majówkowego osłodził nieco humorystyczny przegląd zdjęć z działań Stowarzyszenia w 2012 roku. Wybrano "Szamaciankę Polarisu" za najśmieszniejsze ujęcie wykonane z udziałem osób zrzeszonych w naszej organizacji, a także wręczono Tytuł Polarisowca Roku 2012, który to otrzymał Krzysztof Dwornik z Katowic, za całokształt wieloletniej działalności w Stowarzyszeniu oraz ciekawe wyniki prac obserwacyjnych z zeszłego roku.

  • historia meteorytu z okolic Bielska

Najwięcej uwagi poświęcono jednak tematowi, który zelektryzował koordynatorów naszej organizacji w marcu tego roku. Podczas jednego z wyjazdów grupy WGW i Wirtualnego Obserwatorium Ciemnego Nieba po szkołach Podbeskidzia, usłyszeliśmy o historii meteorytu, który od dawna znany jest mieszkańcom jednej z niewielkich miejscowości pod Bielskiem. Okazało się, że legendę tą znała nawet jedna z naszych nowoprzyjętych w poczet koordynatorek, dzięki czemu udało się zlokalizować miejsce przebywania podejrzanego kamienia. Co ciekawe zgodnie z legendą jest to okaz od zawsze utożsamiany przez mieszkańców z "nieziemskimi" właściwościami, a na jego temat nie ma praktycznie żadnych informacji w internecie. Historia ta na tyle zainspirowała osoby zajmujące się tematem meteorytów w Stowarzyszeniu, że ostatniego dnia kiedy wszyscy rozjeżdżali się już do domów, postanowiono zrobić małą eskapadę poszukiwawczo-badawczą, aby potwierdzić lub wykluczyć jego rzeczywiste pochodzenie. Czwórka koordynatorów w towarzystwie lokalnych mieszkańców udała się więc z rejony Bielska-Białe, gdzie w głębokim lesie ich oczom ukazał się ogromny kamień przyciągający magnes...
 
Czy jest to rzeczywiście meteoryt? Raczej nie, ale poczekajmy na ekspertyzę bo w historii bywały już takie pomyłki. 
 
Tymczasem warto jeszcze wspomnieć, że Walne Zebranie, które odbyło się 4 maja w Sopotni Wielkiej podjęło kilka istotnych decyzji w odniesieniu do działalności naszego Stowarzyszenia. Przede wszystkim zatwierdzono sprawozdania za 2012 rok,  przyjęto protokół z kontroli Komisji Inspekcyjnej, uchwalono stawkę składek członkowskich na sezon 2013/2014 w kwocie 40zł. oraz udzielono absolutoria koordynatorom większości działów tematycznych. Na wniosek nowych kandydatów zmianie uległ dział fizyczny w osobie prowadzącego jego prace oraz powołano 21. dział o nazwie "audiowizualny" wraz z objęciem koordynatorstwa przez jednego z kandydatów do poczetu Stowarzyszenia POLARIS-OPP. 
 
 
Program Walnego Zebrania wraz ze Sprawozdaniem z działalności za 2012 rok dostępny w dziale administracyjno-księgowym:

 

 
 
Zobacz także: