Listopadowy, długi weekend jak co roku stał się okazją do spotkania grupy koordynatorów POLARIS-OPP i działaczy Programu Ciemne Niebo. Od 9 do 11 listopada 2013r. w Sopotni Wielkiej odbył się jesienny zjazd pt. "Listopadówka 2013", poświęcony tematyce szeroko pojętej astronomii i popularyzacji tematów z nią związanych. Była okazja na obserwacje nieba, rozrywkę na pokładzie Youth Space Station, przegląd działań i sprzętu, a nawet tematyczną grę planszową pt. "Planisfera II". Tematem przewodnim było także ciemne niebo i jego ochrona.


 

 

Głównym celem zjazdu była także obserwacja nocna meteorów z roju Leonidy, jako że samo tegoroczne maksimum wypadało zbyt blisko pełni. Niestety łóżka polowe do wizualnych obserwacji "spadający gwiazd" nie przydały się, ponieważ kapryśna pogoda uniemożliwiła nocne sesje astronomiczne, tak jak to miało miejsce dokładnie rok temu. 

Mimo tego niepowodzenia, uczestnicy zrealizowali następujące punkty programu:

  • dzienne obserwacje protuberancji na Słońcu za pomocą teleskopu Coronado oraz wieczorne obserwacje planety Wenus za pomocą lornetek

  • prezentację nowego warsztatu YSS podczas seansu na pokładzie Youth Space Station z udziałem konsoli Xbox 360 Kinect

  • pokaz makiety Sopotni Wielkiej 2050 wraz z prezentacją problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem

  • nową odsłonę autorskiej gry planszowej POLARIS-OPP pt. "Planisfera II"

  • prelekcje na temat meteorytu Czelabińsk, przegląd pomocy dydaktycznych z zakresu fizyki oraz prezentacja filmu o ewolucji gwiazd

  • spacer nocny pt. "Czystym szlakiem ciemnego nieba" po okolicznych miejscach obserwacyjnych POLARIS-OPP

  • dyskusje o działaniach programu ciemne niebo, w tym także prace nad
    nową odsłoną serwisu www.ciemneniebo.pl itp.

 

Zjazd nie obył się również bez licznych dyskusji, spotkań kuluarowych, opowiadań czy humorystycznych zdarzeń. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania na temat pszczelarstwa w wydaniu jednego z koordynatorów POLARIS-OPP, które wynikły w efekcie rozmów na temat wpływu sztucznego światła na pszczoły. Interesujące były również dyskusje o sprzęcie obserwacyjnym i okularach do teleskopów, oświetleniu ulicznym pod kątem ochrony ciemnego nieba, a nawet dywagacje na temat nowych metod popularyzacji astronomii w nietypowy sposób. 

W trakcie zjazdu odbyło się także zebranie Zarządu POLARIS-OPP, na którym przyjęto w poczet członków dwójkę nowych pasjonatów astronomii i fotografii, wyznaczono oficjalne zjazdy Stowarzyszenia na 2014 rok będący 20-leciem działalności naszej organizacji oraz uchwalono formy postępowania dot. wyboru ofert do budowy obserwatorium astronomicznego w Sopotni Wielkiej. 

W zjeździe udział wzięło łącznie ósemka koordynatorów POLARIS-OPP, dziesięcioro lokalnych beneficjentów projektu Ophiuchus oraz ponad 20-tka gości dojeżdżających okresowo bądź nocujących w siedzibie Astroturystyki. Kolejny podobny zjazd już podczas długiego weekendu styczniowego 3-6.01.2014r. pt. "Kwadrantydy 2014" - zimowy zjazd obserwacyjny.

 

 

 

Na kolejną Listopadówkę w Sopotni Wielkiej zapraszamy za rok w terminie 24-25.11.2014r.!