Stowarzyszenie POLARIS - OPP w dniach 7-9 maja 2016r. zorganizowało wiosenny zjazd na terenie Sopotni Wielkiej pt. "Majówka z Astronomią" 2016, która w tym roku odbyła się nie w długi weekend majowy, lecz tydzień później - od 7 do 9 maja 2016r. Powodem takiej nietypowej zmiany terminu było wyjątkowe zjawisko przejścia planety Merkury na tle tarczy Słońca, jakie miało miejsce ostatniego dnia zjazdu, tj. w poniedziałek.

 Tranzyt Merkurego w przeciwieństwie do tranzytu planety Wenus, którego już raczej nie zobaczymy za naszego życia, zdarza się nieco częściej, bo około 10-11 razy w każdym stuleciu. Ostatnie takie zjawisko było obserwowane z Ziemi w 2006 roku, a w Polsce widoczne było w maju 2003 roku. Także i to w 2016r. było dosyć ciekawe, gdyż Merkury pojawił się na tarczy Słońca 11 minut po godz. 13 i powoli wędrował na tle Dziennej Gwiazdy przez ponad 7 godzin. Niestety nie zobaczyliśmy ostatniego etapu, czyli zejścia z tarczy słonecznej, gdyż oba obiekty około godz. 19:30 schowały się pod górzysty horyzont w Sopotni Wielkiej. Głównym miejscem pokazów i obserwacji był plac przed siedzibą Stowarzyszenia POLARIS - OPP, czyli tzw. Miejsce Obserwacyjne nr 1. Oczywiście warunkiem zaobserwowania tego zjawiska było również bezchmurne niebo, ale ten warunek aura spełniła tylko częściowo, gdyż aż trzykrotnie mieliśmy błękitne niebo na ok. 40-50min., a reszta dnia upływała pod gęstymi chmurami. Kolejna okazja do obserwacji przejścia pierwszej planety Układu Słonecznego przez tarczę naszej Dziennej Gwiazdy nadarzy się do obserwacji już za 3 lata - 11 listopada 2019r.
 
 
 

W programie zjazdu miały miejsce m.in.:

 • publiczne pokazy tranzytu Merkurego za pomocą teleskopów zlokalizowanych przed siedzibą POLARIS-OPP,

 • możliwość podziwiania zjawiska wraz ze zwiedzaniem kopuły Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej,

 • prelekcje zaproszonych gości i koordynatorów w tematyce astronomii obserwacyjnej,
  (sobota, godz. 23:30 - "Z laserem po niebie i odrobina mitologii")
  (niedziela, godz. 19:00 -  "Poprawka przepisów o ochronie ciemnego nieba")
  (niedziela godz. 23:00 - "Co ciekawego mamy dziś na niebie?")
  (poniedziałek, godz. 13:00 - "Tranzyt Merkurego i Wenus" - na wypadek niepogody)


 • przegląd działań popularyzatorskich i przyjmowanie zgłoszeń do grupy WGW oraz na Pikniki z Astronomią w Polsce,

 • seanse filmowe na pokładzie Stacji Kosmicznej YSS i przegląd zdjęć z działań w 2015 roku,

 • rozstrzygnięcie nominacji do Tytułu Polarisowca Roku 2015,

 • wybór tradycyjnej Szmacianki Polarisu 2015,

 • możliwość zwiedzania Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS i innych atrakcji,

 • wiosenne spacery po Żywieckim Parku Krajobrazowym


 

 

W dniu 8 maja 2016r. odbył się również wiążący, II termin Walnego Zebrania członków Stowarzyszenia POLARIS - OPP w trybie sprawozdawczo-wyborczym o następującym przebiegu...

                                                                             >>> zobacz program.

 

W ramach wiosennego zjazdu "Majówka z Astronomią" 2016 zapewniliśmyu bezpłatny udział dla osób zainteresowanych pełnym uczestnictwem w spotkaniu włącznie z możliwością nieodpłatnego zakwaterowania w ośrodku Astroturystyki (siedziba Stowarzyszenia POLARIS - OPP) w Sopotni Wielkiej. Pierwszeństwo do skorzystania z noclegu posiadały osoby czynnie realizujące cele statutowe naszej organizacji, a także brana była pod uwagę kolejność zgłoszeń (za pośrednictwem danych na podstronie Kontakt).  Siedziba dysponuje pokojami od 3 do 5 osobowych ze wspólnym węzłem sanitarnym. Łącznie do dyspozycji oddane było 18 miejsc noclegowych. Wyżywienie i dojazd uczestnicy organizowali we własnym zakresie. 

 

 

Zapraszamy na kolejny zjazd do Sopotni Wielkiej!