Początek 2017 roku zaczął się bardzo astronomicznie, bowiem już 2 stycznia na niebie można było podziwiać wyjątkowo urokliwą koniunkcję, czyli pozorne zbliżenie wizualne na niebie dwóch, wieczornych obiektów - Księżyca i planety Wenus, która odgrywała rolę Gwiazdy Wigilijnej w minione Święta Bożego Narodzenia. Te dwa ciała niebieskie, choć niezbyt blisko siebie, robiły wyjątkowe wrażenie na zimowym, granatowym jeszcze niebie i był to niejako zwiastun odbywającego się już 6 stycznia br., noworocznego zjazdu Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej. Oto krótka relacja z tego, co się działo podczas tego spotkania.
 

 

 

W roku 2017 nadal obowiązują vouchery bezpłatnego pobytu w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej zarówno dla osób zrzeszonych w naszej organizacji, jak i odpowiednio wcześnie zgłoszonych osób nie będących członkami POLARIS-OPP, ale wyrażających chęć realizacji celów statutowych. Niekoniecznie to jednak było powodem dużego jak na nasze możliwości zainteresowania udziałem w zjeździe, gdyż wstępnie swój przyjazd zadeklarowało aż 16 osób. Niestety plany wielu  zweryfikowała pogoda, gdyż zima panująca w Beskidach wyjątkowo dopisała podczas tego sezoniu. Również w tym samym czasie co zaplanowany zjazd w ramach długiego weekendu styczniowego, praktycznie na całym obszarze Polski notowano rekordowe temperatury ujemne. Nie inaczej było w Sopotni Wielkiej, gdzie jednej z nocy pomiary  ogródka ASTROMETEO wykazały -28st. C. Mimo jednak tego i licznych problemów z samochodami (zamarzające paliwo, rozładowane akumulatory itp.), koordynatorzy dopisali i podczas noworocznego zjazdu swój udział odnotowali nawet działacze z Bieszczad, czy przedstawiciel działu D.I.C. POLARIS-OPP z Colorado Springs w USA. 

 

 

Trudy z podróżą i mroźnymi dniami wynagradzały za to wyjątkowo urokliwe w porównaniu do poprzednich lat o tej porze, zimowe pejzaże Sopotni Wielkiej, które grupa podziwiała podczas krótkich raczej spacerów z uwagi na panujące temperatury minusowe. Odwagi nie brakowało nawet najmłodszym uczestnikom, wśród których na tym zjeździe było aż dwóch roczniaków ze swoimi rodzicami. Podczas jednego z takich spacerów udało się także uchwycić nietypowy wizerunek wodospadu w Sopotni Wielkiej, który przecież zna bardzo dobrze praktycznie każdy z członków Stowarzyszenia POLARIS - OPP. 

 

 

Większość tego zjazdu zagospodarowano jednak nie na  wycieczki i zimowe szaleństwa na sankach, ale na burzliwych i trwających do późnej nocy dyskusjach nt. przygotowywanego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych na całkowite zaćmienie Słońca, 21 sierpnia 2017r. W tym właśnie głównie celu do siedziby zawitał koordynator działu D.I.C. mieszkający obecnie na co dzień w Colorado, który służył swoim doświadczeniem reszcie wybierających się do USA obserwatorów nieba, ustalając szczegóły przejazdów, miejsc do obserwacji i zwiedzania oraz innych detali. Przedstawiono również zasady uczestnictwa, gdyż powoli wyjaśnia się już perspektywa finansowa dot. refundacji wyjazdu przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP. Wstępnie poziom dofinansowania wynosi ok. 50%, ale docelowo będą jeszcze prowadzone dodatkowe starania o środki zewnętrzne, aby umożliwić udział w eskapadzie także mniej zamożnym członkom naszej organizacji. Budżet wyprawy skonfrontowano także z komunikatem Zarządu dot. przewidywanych inwestycji na rok 2017, gdzie m.in. powinny ruszyć prace nad budową sali konferencyjno-projekcyjnej z czytelnią i biblioteką w Sopotni Wielkiej, zakupem 16'' teleskopu do kopuły Obserwatorium Astronomicznego i poszerzeniem terenu pod parkingi dla osób odwiedzających Stację Kosmiczną YSS i miejsca rekreacyjne przy siedzibie organizacji, co niestety wiąże się z zakupem działki pod cele budowlane. Nie będzie to łatwy rok, gdyż dodatkowo konieczne jest także postawienie długo wyczekiwanych magazynów na sprzęt wielkogabarytowy wykorzystywany podczas Astroeventów. Co za tym idzie, każdą wydawaną złotówkę w tym roku trzeba nie tylko dwukrotnie, ale i może wielokrotnie przeanalizować. 

 

 

 

Jedno jest pewne. Nawet w przypadku niepomyślnych rozstrzygnięć finansowych w 2017 roku, pewne jest iż Stowarzyszenie POLARIS - OPP będzie miało delegację, która odnotuje naocznie w Dziennikach Obserwacyjnych całkowite zaćmienie Słońca w USA. Życzmy sobie tylko pogody w tamtym regionie! 

 

Więcej informacji o wyjeździe do Stanów Zjednoczonych - w Biuletynie POLARIS.