W dniach 1 - 5 maja 2019r. odbędzie się w tym roku coroczna, Majówka z Astronomią Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej, do której zapraszamy tradycyjnie zarówno członków naszej organizacji z tytułu zjazdu wiosennego, ale i gości oraz osoby niezrzeszone do uczestnictwa w szeregu warsztatów i atrakcji. Program długiego weekendu majowego 2019 przewidywał będzie m.in. obserwacje i pokazy nieba przez teleskop wraz ze zwiedzaniem kopuły Obserwatorium Astronomicznego, seanse na pokładzie Stacji Kosmicznej YSS, zwiedzanie makiety Sopotni Wielkiej 2050, ale i wyjątkowe wydarzenia rozpoczynające tegoroczne obchody 25-lecia działalności Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Zapraszamy do udziału!
 
 

1 maja 2019r. godz. 22:00 - Obserwatorium Astronomiczne:

długi weekend majowy rozpoczniemy od wprowadzającego pokazu nieba przez jeden z największych teleskopów w regionie - 14'' Celestron systemu Schmidt-Cassegrain, którym przy odrobinie szczęścia związanego z pogodą, zorganizujemy pokaz wieczornego nieba pod kopułą od godz. 22:00 do 0:00 lub dłużej. Spróbujemy zaobserwować podstawowy pakiet obiektów jakich jak gromada gwiazd, mgławica czy galaktyka. Warsztaty są dedykowane osobom powyżej 10 roku życia oraz będą biletowane w kwocie 10zł./os. jako opłata koordynatorska. 
 
 
 
 

2 maja 2019r., godz. 14:00 - Stacja Kosmiczna YSS:

nazajutrz zorganizowane zostaną warsztaty na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS wraz ze zwiedzaniem makiety ochrony ciemnego nieba Sopotnia Wielka 2050, która w tym roku będzie miała wyjątkowe "5 minut"  z tytułu realizacji projektu dotacyjnego "Dark Sky Poland 2019". Warsztaty na Stacji YSS oraz w makiecie będzie można wykonać zarówno indywidualnie jak i w grupie zorganizowanej o godz. 14:00 tego dnia w kwocie 30zł./os. W pakiecie również prezentacja kolekcji meteorytów oraz pokaz Słońca za pomocą małego teleskopu ustawianego przed siedzibą Stowarzyszenia. 
 
 
 

3 maja 2019r., godz. 12:00-18:00 - zwiedzanie siedziby POLARIS-OPP:

w piątek zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania indywidualnego takich atrakcji jak Stacja Kosmiczna YSS, makieta Sopotni Wielkiej 2050, kolekcja meteorytów czy stroje astronautów stylizowanych na kombinezony NASA. Zwiedzanie trwające maksymalnie do 45min. można przeprowadzić samodzielnie w godz. 12:00 - 18:00. Koszt 20zł./os. (zwiedzanie nie przewiduje pełnego programu warsztatów).
 
 
 

4 maja 2019r., godz. 12:00 - "Labirynt Photona":

„Labirynt Photona” -  seans astronautyczny 70min. we wnętrzu Youth Space Station, seans 45min. na temat ochrony ciemnego nieba nad makietą Sopotni Wielkiej 2050 oraz prezentacja kolekcji meteorytów ze zbiorów własnych. Przy pogodnym niebie pokaz Słońca za pomocą teleskopu sprzed siedziby Stowarzyszenia. Program przeznaczony dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych.

 

5 maja 2019r., godz. 12:00 - Walne Zebranie i wystawa "25 lat działalności POLARIS-OPP":

tego dnia choć majówka już się będzie kończyć, zapraszam do udziału w otwartym, Walnym Zebraniu Stowarzyszenia POLARIS - OPP oraz popołudniowe zwiedzanie wystawy pt. "25 lat działalności POLARIS-OPP". Udział bezpłatny.