W tych trudnych czasach pandemii COVID-19 próbujemy stworzyć choćby namiastkę tego, co jeszcze rok temu było dla nas codziennością. Dziś z tęsknotą wspominamy spotkania bezpośrednie, zjazdy, wspólne uroczystości czy chociażby pogawędki o wszystkim i o niczym z kawą i herbatą przy "klubowym" stole w gronie osób z różnych części kraju i nie tylko. Póki co nie szybko będziemy mogli do nich wrócić, ale nie oznacza to, iż musimy ze wszystkiego rezygnować. Tak oto powstał pomysł zorganizowania corocznego zjazdu Listopadówki w 2020, w wersji on-line. Gdyby pandemia SARS-CoV-2 tego rozmiaru wybuchła 20 lat temu, zapewne nie mielibyśmy tej przewagi, jaką daje nam dzisiaj technologia. Dzięki internetowi, aplikacjom do transmisji on-line i dostępności urządzeń rejestrujących, możemy cieszyć się chociażby - lub aż tak szerokim spektrum możliwości, że zapraszamy na "zjazd" Stowarzyszenia POLARIS - OPP w wersji on-line, z przymrużeniem oka... ;-) 

 

Program Listopadówki 2020 w wersji on-line:

 

11 listopada 2020r. (środa): 
https://zoom.us/j/94798354426?pwd=MnkvcE5jM1l1RDJkQlhzQ2xVS21BZz09

18:00 - otwarcie "zjazdu" on-line przez Prezesa Stowarzyszenia POLARIS - OPP z siedziby w Sopotni Wielkiej.

18:10 - przedstawienie przybyłych gości na "zjazd" on-line: 5 słów o sobie i miejscu, w którym się aktualnie znajduje.

18:30 - dyskusja otwarta o ostatnich wydarzeniach w POLARIS-OPP, przegląd zdjęć z Astroeventu/wystawy w Radomiu, jak podpisać elektronicznie rachunki za pracę, ciekawe zjawiska astronomiczne i meetingi z teleskopami, najbliższe realizacje działań projektowych, co zrobić aby działać dalej i się nie zarazić (panaceum naukowe na pandemię), w jaki sposób odratować projekt Orbitar i czy śluzy powietrzne mają sens użytku, wolne wnioski i tematy różne.

(przerwa)

20:00 -  wspólna kolacja uczestników "zjazdu" on-line, czyli "pokaż nam swój talerz, a powiemy ci kim jesteś". W ostateczności zapraszamy do pochwalenia się co pijemy na wieczór (za wyjątkiem kryptoreklamy). 

(przerwa)

21:00 - grunt to dobry humor, a więc poprawa nastroju wśród uczestników "zjazdu" on-line. Każdy przebiera się w śmieszne rzeczy lub przynajmniej nakłada nietypowe elementy wystroju bądź garderoby na głowę/twarz i po wywołaniu przez prowadzącego "zjazd", włącza kamerkę i pokazuje się pozostałym uczestnikom (UWAGA! ta część "zjazdu" przeznaczona jest dla osób posiadających pozytywny dystans do siebie i pogodne usposobienie. Nic na siłę, ale warto pamiętać, że spotkania POLARIS-OPP od początku działalności zawsze okraszone były dużą dawką poczucia humoru, dzięki czemu tak długo funkcjonujemy...  ;-). Na zakończenie niespodzianka! Dla trzech osób, które najciekawiej zaprezentują się w tym dniu w ramach części humorystycznej, przewidziane są kalendarze z Układem Słonecznym w formacie A3 na 2021 rok

22:00 - zakończenie pierwszego dnia zjazdu.

 

 

13 listopada 2020r. (piątek):

5:30 - "Meeting z teleskopami #15 - potrójne złączenie w listopadówkę 2020", poranna obserwacja on-line zjawiska astronomicznego potrójnej koniunkcji: wąskiego sierpa Księżyca (6%) z Wenus, Merkurym i gwiazdą Spika z konstelacji Panny (w przypadku niepogody odbędzie się jedynie krótkie spotkanie on-line z zebraniem informacji o warunkach atmosferycznych i pierwszych wrażeniach z używania  nowych okularów Baader Planetarium Orto 6mm dostarczonych uczestnikom).  Link do meetingu:
https://zoom.us/j/99138648069?pwd=NDZyOEdWWTdYZHhWcnFoNFZlUDV5Zz09

(przerwa) 

ok. 17:00 - relacja z modernizacji oświetlenia iluminacyjnego wokół kościoła w Sopotni Wielkiej w ramach projektu Thestias ("Dark Sky Community") we współpracy z Temne Nebo Slovenia (w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych bądź problemów z łącznością z miejsca instalacji, zapraszamy na wieczorne spotkanie on-line o godz. 21:00, gdzie przedstawimy założenia koncepcji oświetlenia projektorowego z wykorzystaniem osłon nieprzeświecalnych). Link do relacji: https://zoom.us/j/93953444865?pwd=YU1rNmwvaXVHVmZqclB6aENMMlBiZz09

18:00 lub 22:00 - zakończenie drugiego dnia "zjazdu".

 

14 listopada 2020r. (sobota): https://zoom.us/j/91078458739?pwd=RlF1aEJtaTE5QU5iOXdzWnVKbFVNZz09

12:00 - spacer na grzyby w wersji on-line wokół Miejsca Obserwacyjnego nr 3 Stowarzyszenia POLARIS - OPP oraz wizyta on-line po punktach pomiarowych Stowarzyszenia POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej, czyli w ogródku ASTROMETEO oraz na dachu Sali Wielofunkcyjnej przy kopule Obserwatorium Astronomicznego (pod warunkiem sprzyjającej pogody). W miarę możliwości zapraszamy serdecznie innych uczestników zjazdu, aby w tym samym czasie wybrali się na grzyby z transmisją on-line w swojej okolicy o ile to możliwe i jest to dopuszczalne przepisami prawa. Na koniec spaceru lub na bieżąco można pochwalić się kto, ile i jakie grzyby znalazł. 

(przerwa) 

21:00 - fotorelacja z działań terenowych, dyskusja, podsumowanie "zjazdu" on-line, ustalenie dalszych prac projektowych w ramach dofinansowania doraźnego COVID-19 (proj. U-Taphao 1 i U-Taphao 2).

22:00 - zakończenie trzeciego i ostatniego dnia "zjazdu".

 

Udział w zjeździe, a więc transmisjach on-line jest otwarty i bezpłatny, przy czym zastrzegamy sobie możliwość "nie wpuszczenia" osób na spotkania on-line, które nie pokażą / nie przedstawią się po zalogowaniu do programu Zoom.

 

Zapraszamy serdecznie i nie dajmy się koronawirusowi!