Listopadówka 2022 - zjazd jesienny, baner.Po kilkuletniej przerwie spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi, powracamy do tradycyjnych zjazdów Stowarzyszenia POLARIS - OPP organizowanych co roku na jesień w Sopotni Wielkiej. Już podczas drugiego, długiego weekendu w tym miesiącu, zapraszamy na LISTOPADÓWKĘ 2022, która odbędzie się w toku realizacji aż trzech projektów dotacyjnych naszej organizacji i skupi się w dużym stopniu na tych przyjemniejszych aspektach działań. W zjeździe można wziąć udział zarówno w formie pełnej, czyli pozostając na miejscu od piątku aż do niedzieli, jak i tylko w wybranych wydarzeniach prowadzonych na terenie Sopotni Wielkiej, ale i także częściowo zdalnie, dzięki realizowanym Meetingom z teleskopami. Do przyjazdu zapraszamy zarówno koordynatorów i koordynatorki naszej organizacji, jak i osoby niezrzeszone, uczestniczące w warsztatach lub współpracujące okazjonalnie, w tym na zasadach wolontariatu. Tym razem warto również zabrać ze sobą najmłodszych uczestników z rodziny, gdyż program zjazdu zapowiada się jako dosyć nietypowy...

 

Święto Niepodległości 11 listopada br. rozpoczniemy tradycyjnym, jesiennym spacerem po Sopotni Wielkiej z lornetkami czy teleskopami Sky-Watcher 130 mm, podziwiając jesienno-zimowe uroki Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Zimowe, dlatego że na górnych partiach szczytów Beskidu Żywieckiego będzie można zaobserwować pierwsze, ośnieżone już obszary w naszych okolicach, jak fragmenty Pilska czy wierzchołek Babiej Góry. Pomimo bardzo ciepłej jesieni w tym roku, śnieg pojawił się kilka dni wcześniej przed zapowiadanym zjazdem  i jest spora szansa, że zostanie z nami na dłużej.

 

 

Tego samego dnia, jak i w sobotę będzie można również umówić się na odbiór teleskopu w ramach projektu "De revolutionibus" bezpośrednio z siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Należy jednak pamiętać, że będzie to możliwe jedynie po uprzednim ustaleniu szczegółów za pośrednictwem poczty e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Rodziny włączające się właśnie do działań projektowych zobowiązane są do wcześniejszego uzupełnienia umowy użyczenia sprzętu, jak również ustalenia godziny odbioru sprzętu za okazaniem dowodu osobistego.

 

 

 

 

 

 

Warto odebrać zarezerwowany teleskop w ramach współpracy z naszym Stowarzyszeniem, bowiem już wieczorem - jeśli tylko pogoda pozwoli, będzie okazja do jego pierwszego przetestowania w plenerze, podczas obserwacji Księżyca w bliskim sąsiedztwie wizualnym z planetą Mars. Oba obiekty zbliżą się do siebie na odległość ok. 3 stopni sfery niebieskiej, a jaśniejąca z dnia na dzień Czerwona Planeta (opozycja względem Słońca z początkiem grudnia), będzie wyjątkowo dobrze zauważalna w towarzystwie naszego naturalnego satelity.

 

 

 

 


Zanim jednak zapadnie zmrok, na uczestników i uczestniczki czeka nie lada atrakcja z akcentem dziecięcych lat w tle (dlatego warto zabrać ze sobą pociechy, do czego zachęcamy osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu POLARIS-OPP). 11 listopada o godz. 15:00 na Sali Wielofunkcyjnej przy Obserwatorium Astronomicznym odbędą się pierwsze warsztaty konstruktorskie w ramach projektu "De revolutionibus" z użyciem klocków LEGO z motywami kosmosu. To efekt kilkutygodniowej już aktywności młodych osób z Sopotni Wielkiej, które również biorą udział w hybrydowych zajęciach z projektu o sygnaturze YAN. Będzie to więc jedyna i niepowtarzalna okazja do włączenia się w pomoc, a nawet zbudowania własnego, małego modelu, który będzie włączony później w okazjonalną wystawę pod sferycznym namiotem w ramach ASTROWIOSNY 2023 (jako część działań w ramach obchodów Roku Kopernika 2023).

Prosimy, aby pamiętać o wyborze najdalej do poniedziałku (7 listopada br.) proponowanego przez siebie zestawu do zamówienia w ramach organizowanych warsztatów! Szczegóły dot. rozmiaru zestawu oraz jego numer seryjny należy uzgodnić za pośrednictwem korespondencji e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

W sobotę oprócz ponownej możliwości odbioru teleskopu w ramach projektu "De revolutionibus" będzie także okazja do podziwiania meteorów z roju Taurydy, gdyż to właśnie na 12 listopada zapowiadane jest maksimum tego roju "spadających gwiazd". Obserwacje można rozpocząć już wczesnym wieczorem, gdyż krótki dzień sprzyja podziwianiu ciemnego nieba nawet po godz. 18:00 czasu zimowego. Niestety Księżyc będzie tego dnia raptem 4 dni po pełni, ale mimo to meteory z tego roju potrafią zaskoczyć swoją jasnością, a zatem nie porzucajmy od razu nadziei...

 

 

 

 

 

Zanim jednak udamy się przy sprzyjającej pogodzie z łóżkiem polowym na jedno z pobliskich miejsc obserwacyjnych na terenie Sopotni Wielkiej, osoby zainteresowane realizacją zimowego wyjazdu studyjnego 2022/2023 do Norwegii w ramach projektu "Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce", powinny zainteresować się sobotnim spotkaniem informacyjnym. Zostanie ono zorganizowane w siedzibie Stowarzyszenia w Sopotni Wielkiej, jednak w przypadku braku możliwości przyjazdu na miejsce, będzie również okazja włączenia się do dyskusji za pośrednictwem programu Zoom.

 

 

 

 

 

Na koniec jesiennego zjazdu 2022 (niedzielny wieczór) już w formie on-line, zaprosimy do udziału w Meetingu z teleskopami, którego gościem i prelegentem zarazem będzie dr Sylwester Kołomański z Instytutu Astronomicznego UWr. Opowie on o definicji planety, a także odpowie na pytania związane m.in. z tematyką zanieczyszczenia sztucznym światłem, jako członek przewodniczący, funkcjonującego od kilku miesięcy think-tanku z zakresu "light pollution". Start o godz. 19:00 na platformie Zoom (dla zarejestrowanych uczestników  projektu "De revolutionibus"). Jeśli natomiast dopisze pogoda, zaprosimy Państwa na wspólne obserwacje jednego z najpiękniejszych obiektów jesienno-zimowego nieba, w postaci mgławicy M42 w Orionie (po zakończeniu meetingu i przerwie).

 

 

 

Zapraszamy serdecznie do udziału i zgłaszania obecności na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przypominamy, że kadra koordynatorska ma możliwość bezpłatnego zakwaterowania w budynku siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP po wcześniejszej rezerwacji miejsc, natomiast z uwagi na charakter zjazdu sezonowego (zgodnie z przyjętą formułą z poprzednich lat), nie przewiduje się podczas LISTOPADÓWKI 2022 zwrotu kosztów podróży.