Coroczny, wakacyjny zjazd Stowarzyszenia POLARIS-OPP zapoczątkowany został Piknikiem z Astronomią zorganizowanym 6 sierpnia w Krakowie i 8 sierpnia w Poznaniu z okazji promocji filmu „Jak ukraść księżyc”. Na udział w eventach dla dzieci i młodzieży popularyzujących astronomię z naukami pokrewnymi zdecydowało się wówczas kilku uczestników zjazdu. Jednak właściwa inauguracja DARKASTRO 2010 nastąpiła 9 sierpnia 2010 r. w Sopotni Wielkiej. Wtedy to w siedzibie Stowarzyszenia pojawili się wszyscy miłośnicy obserwacji astronomicznych na czele z naszymi gośćmi – przedstawicielami Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Zjazd potrwał do 13 sierpnia 2010 r.

 

 

 Zobacz witrynę programu: www.ciemneniebo.pl

 

 
"Poznaj ciemną stronę nocy..." – to hasło tegorocznego spotkania związanego z niecodzienną tematyką "Dark-Sky" prowadzoną przez POLARIS-OPP od 2005 roku w ramach programu Ciemne Niebo. Podczas DARKASTRO 2010 mieliśmy okazję uczestniczyć w nowym multimedialnym seansie nad makietą Sopotni Wielkiej 2050 dotyczącym tematyki ciemnego nieba. Natomiast na pokładzie stacji kosmicznej YSS trwały prelekcje wykładowców z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat Izerskiego Parku Ciemnego Nieba oraz ochrony ciemnego nieba i metodach jego obserwacji. Warsztaty były przeplatane spacerami po okolicy i eksperymentami z rakietą wodną. Najbardziej cieszącym elementem zjazdu była sprzyjająca aura pogodowa skutkująca długimi nocnymi obserwacjami na łóżkach polowych rozstawionych na jednym z pobliskich pól (M/O-3). Byliśmy świadkami zwiększonej aktywności meteorów z roju Perseidy, a oprócz tego trwały obserwacje teleskopowe zarówno w nocy, podczas których nie zabrakło astrofotografii, zliczania gwiazd metodą „dwururki”, jak i w ciągu dnia, kiedy to mogliśmy być bliżej Słońca przy zastosowaniu teleskopu Coronado z filtrem H-Alpha. Ponadto dokonywaliśmy pomiarów zanieczyszczenia sztucznym światłem za pomocą urządzenia SQM przy udziale specjalistów z Instytutu Astronomicznego UWr, co dało bardzo ciekawe rezultaty, mianowicie jakoś ciemnego nieba nad Sopotnią Wielką równała się z ciemnością Izerskiego Parku Ciemnego Nieba. Ciekawą formą nocnej aktywacji były m.in. indywidualne ćwiczenia z zakresu oceny ciemnego nieba uwzględniające skalę Bortle’a. Po prawie 50-ciu latach obserwacji John Bortle zamieścił swoją 9-cio klasową skalę obiektywnego oceniania jasności nieba po raz pierwszy w lutym 2001 r. na łamach magazynu „Sky & Telescope”. Na terenie Sopotni Wielkiej uzyskiwaliśmy wynik w okolicach klasy 4.  
 
 
Zjazd DARKASTRO 2010 trwał dla niektórych uczestników jeszcze do 15 sierpnia, kiedy to wybraliśmy się ponownie na wyjazdowe Pikniki z Astronomią do Łodzi i Sopotu. 14-osbowa grupa działaczy z naszej organizacji przybliżała nie tylko tematykę astronomii i astronautyki wraz z promocją filmu animowanego, ale również można było znaleźć akcenty nt. ochrony ciemnego nieba, dzięki przewoźnej audiomakiecie w skali H0. Model stanął tuż obok kolekcji meteorytów czy samojezdnych „łazików księżycowych” pod namiotem sferycznym i stanowił za równie ciekawy element jego wyposażenia. O tym, czy warto promować i poruszać problem ochrony ciemnego nieba przekonało nas jedno z wykonanych zdjęć nocnych na koniec wizyty w Trójmieście. Jego efekt przedstawiamy poniżej, a wszystkich zainteresowanych obserwacjami nieba i ochroną jego ciemności, serdecznie zapraszamy na następne zjazdy Stowarzyszenia POLARIS-OPP. 
 
                             
 
                              

 Partnerzy DARKASTRO 2010:

 


  
   
       
 
     
    
   

Zobacz także: