Źródło: POLARIS-OPP i DALL-EJak co roku zapraszamy na listopadowe spotkanie ze Stowarzyszeniem POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej. Jest to wyjątkowa okazja, aby spotkać się w gronie osób zaangażowanych w realizację celów statutowych, poobserwować niebo, dowiedzieć się o ciekawostkach i najbliższych działaniach naszej organizacji, czy po prostu skorzystać z okazji do chwili relaksu w urokliwej okolicy naszej siedziby, znajdującej się w samym sercu Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Co więcej, dokładnie od roku można również powiedzieć o spotkaniu w wyjątkowym miejscu na światowej mapie miejsc związanych z astroturystyką, gdyż Sopotnia Wielka 11 listopada 2023r. uzyskała status International Dark-Sky Community. Z tej okazji w programie tegorocznej Listopadówki 2024 mamy m.in. przegląd zdjęć nocnego nieba i propozycję wspólnej obserwacji na nowo-utworzonym Miejscu Obserwacyjnym nr 4E nieopodal ogródka pomiarowego ASTROMETEO. Natomiast w ramach kontynuacji obchodów 30-lecia działalności Stowarzyszenia POLARIS - OPP zapraszamy na "panoramiczny spacer" oraz chwilę relaksu na basenie! To jednak nie wszystkie propozycje, jakie czekają w ten długi weekend listopadowy 2024 na uczestników, a więc: KIERUNEK - SOPOTNIA WIELKA NA 11 LISTOPADA!

 

Wśród propozycji programu na jesienny zjazd POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej w 2024 roku będzie można znaleźć:

 

  • mecz w siatkówkę na hali gimnastycznej, znajdującej się tuż obok Sali Wielofunkcyjnej i kopuły Obserwatorium Astronomicznego. Dzięki uprzejmości dyrekcji ZS nr 4 w Sopotni Wielkiej będziemy mieli możliwość skorzystania z sali na wyłączność praktycznie o dowolnej porze dnia lub nocy i w wybrany przez nas dzień, którego wskazanie będzie uzależnione najpewniej od pogody. Jedną z propozycji jest zorganizowanie meczu otwarcia zjazdu już w sobotę 9 listopada, ale decyzję podejmiemy wspólnie również pod względem frekwencji na zjeździe. Pełnowymiarowa hala sportowa umożliwia także grę w koszykówkę czy astronomiczną poniekąd grę - kometę. Zainteresowanych prosimy o zabranie zmiennego obuwia z miękką podeszwą koloru białego.

 

 

 

 

  • drugą propozycją nawiązującą do aktywnego tym razem spędzenia wolnego czasu będzie wspólny wyjazd na prywatny basen, znajdujący się w jednym z nowo-otwartych hoteli 3-gwiazdkowych na Żywiecczyźnie. Raptem 15min. drogi od siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP można znaleźć komfortowy obiekt rekreacyjny zarówno dla zaawansowanych pływaków jak i początkujących wielbicieli moczenia nóg w wodzie. Hotel oddaje także do dyspozycji jaccuzi i saunę w tej samej cenie biletu, który z okazji 30-lecia działalności zapewni nasza organizacja dla wszystkich osób zrzeszonych, posiadających uregulowane na bieżąco składki członkowskie... Dla osób nie przepadających zbytnio za wodą przewidujemy dobrą, sprawdzoną kawę lub herbatę w hotelowej restauracji z widokiem na basen, a na koniec wszystkich uczestników wyjazdu zapraszamy na mały poczęstunek z lokalnymi potrawami. Wszystkim działaniom będzie towarzyszyć symboliczny teleskop!

 

 

 

  • nie byłoby zjazdu w Sopotni Wielkiej bez lokalnego spaceru szlakami Beskidu Żywieckiego. Mając jednak w pamięci wędrówkę na Przełęcz Przysłopy podczas Majówki 2024, tym razem nasze kroki postawimy w zupełnie innym kierunku, a dokładniej na panoramiczne i niezabudowane jeszcze tereny między Sopotnią Wielką, a Sopotnią Małą, gdzie mieliśmy już okazję gościć w okresie pandemii COVID-19. W tym miejscu przebiegają jednak teraz dokończone już ścieżki rowerowe, stoją wiaty i punkty obserwacyjne, a nawet przebiega utwardzona droga dla samochodów do 2,5 t. Bardziej strudzonych spacerem będzie więc można odebrać autem, a ci wytrwalsi być może dotrą do sąsiedniej Sopotni Małej, gdzie od niedawna mamy również swoją przedstawicielkę i pierwsze zgłoszone gospodarstwo do projektu redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem zgodnie ze Strategią Rozwoju Gminy Jeleśnia na lata 2023-2030. Kto wie - może i ta miejscowość kiedyś dołączy do obszaru IDSC. Warto więc odwiedzić tę okolicę i jednocześnie poobserwować wyjątkowe, jesienne panoramy naszej wspólnej okolicy.

 

 

 

  • kolejny punkt programu to wizyta w obserwatorium, ale tym razem nie tylko w Sopotni Wielkiej na wieczorne obserwacje Księżyca blisko Saturna (10 listopada, niedziela ok. godz. 21:00), lecz na zaproszenie dyrekcji i koła astronomicznego LOŻA z Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Żywcu. Wizyta będzie okazją do spotkania się w gronie osób, które od lat wspierają aktywnie działania Stowarzyszenia POLARIS-OPP jak i zapoznania się ze stanem technicznym jednego z pierwszych, kopułowych obserwatoriów w regionie. Miejsce to niestety od pewnego czasu nie funkcjonuje z uwagi na awarię i brak środków na remont czy serwis optyki. Mimo to zalicza się niewątpliwie do miejsc z potężnym potencjałem pasjonatów i ochotników do aktywności na polu zgłębiania tajemnic gwieździstego, aczkolwiek dosyć mocno zanieczyszczonego sztucznym światłem nieba nad Żywcem. Jako organizacja będziemy chcieli podpowiedzieć nieco naszym znajomym w jaki sposób uruchomić na nowo ten obiekt, a przy okazji porozmawiamy o możliwości dalszej współpracy, która w ostatnich latach rozwija się bardzo efektywnie.

 

 

 

 

  • mamy szczęście, gdyż podczas jesiennego zjazdu Listopadówka 2024 nie tak daleko od Sopotni Wielkiej odbywać się będzie wystawa połączona z giełdą minerałów i oczywiście meteorytów! Jednym z pomysłów jest więc grupowa wizyta na tym wydarzeniu, gdzie będzie okazja zapewne zobaczyć nowe znaleziska i porozmawiać z osobami zajmującymi się tematem meteorytyki. Warto rozważyć udział w tym punkcie programu gdyż bilety wstępu ponownie sfinansuje Stowarzyszenie POLARIS-OPP, a zagadnienie obserwacji i poszukiwania pozaziemskich skał stało się ostatnio bardzo głośne za sprawą zaobserwowanego spadku meteorytu na Mazowszu czy samej komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Dowiemy się również nieco więcej o mikrometeorytach, które coraz częściej są obiektami poszukiwań i projektów badawczych, a być może sami spróbujemy skorzystać również z jednej z popularnych ostatnio metod ich odnajdywania i to tuż przy naszej siedzibie w Sopotni Wielkiej.

 

 

 

 

 

  • na koniec pozostawiamy to co najważniejsze, czyli oczywiście obserwacje astronomiczne w plenerze na nowym Miejscu Obserwacyjnym nr 4E, oddanym do użytku raptem 1,5 miesiąca temu. Nowa lokalizacja przylega do terenu dydaktyczno-pomiarowego ogródka ASTROMETEO i ma powierzchnię ponad 540 m. kwadratowych. Jest ogrodzona modułowymi przęsłami, dzięki czemu nie trzeba się martwić wizytami leśnych gości w trakcie nocnych obserwacji oraz objęta została monitoringiem z kamerą obrotową. Największym jednak atutem jest fakt jej położenia - to nadal ścisły obszar ochrony ciemnego nieba CN-001 nieopodal naszej siedziby, z której prowadzi wygodny chodnik. Miejsce otacza malownicza jesienią panorama gór i otwarty horyzont na południe, który sprzyja najbardziej obserwacjom meteorów w pozycji leżącej. Nowe miejsce znajduje się raptem 50m. od sławetnej "trójki", czyli M/O-3, gdzie od lat prowadzimy zespołowe obserwacje plenerowe w Sopotni Wielkiej. Teraz jednak można to robić znacznie przyjemniej i bezpieczniej bez konieczności każdorazowego przenoszenia sprzętu ze stanowiska po jego chwilowym opuszczeniu przez obserwatorów. Jeśli zatem dopisze nam pogoda tak jak to ma miejsce w ostatnich tygodniach października - obserwacja plenerowa gwarantowana!

 

 

 

 

Zapraszamy do udziału zarówno osoby zrzeszone jak nie będące członkami Stowarzyszenia POLARIS-OPP. W trakcie długiego weekendu listopadowego będzie także możliwość zapisania się na standardową symulację misji na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS czy zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego wraz z wystawą na Sali Wielofunkcyjnej przy siedzibie naszej organizacji. Osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszy Kontakt celem rezerwacji miejsc. Dla osób niezrzeszonych udział jest odpłatny. Członkowie i członkinie POLARIS-OPP mogą tradycyjnie liczyć na bezpłatne zakwaterowanie w budynku z siedzibą Stowarzyszenia - obowiązuje kolejność zgłoszeń i limitujemy taką możliwość ilością wolnych miejsc. Szczegóły dla zrzeszonych na grupie dyskusyjnej WhatsApp.