Baza Marsjańska – po raz pierwszy na Żywiecczyźnie.

 

W dniu 24 maja 2014r. po raz pierwszy w historii na terenie Żywiecczyzny, wyeksponowana zostanie dydaktyczno-pokazowa Baza Marsjańska wg projektu Stowarzyszenia POLARIS-OPP – organizacji popularyzującej tematykę szeroko pojętego kosmosu od 1994 roku. Będzie to niebagatelne przedsięwzięcie, gdyż model bazy wykonany zostanie w skali 1:2, aby uzmysłowić zwiedzającym na czym będzie polegać koncepcja takiej konstrukcji. Najważniejsze jest jednak to, co znajdzie się w jej wnętrzu, czyli szereg stanowisk i warsztatów marsjańskich, które będzie można przeprowadzić samodzielnie pod okiem koordynatorów, naukowców i pasjonatów. Baza Marsjańska prezentowana będzie pod honorowym patronatem Burmistrza Żywca - Antoniego Szlagora w ramach obchodów 20-lecia Stowarzyszenia POLARIS-OPP.

 

Miejscem docelowym bazy będzie pasaż CH Galerii Lider w Żywcu,

...która odegra w tym przedsięwzięciu rolę sponsora i gospodarza imprezy oraz teren zielony MOSiR przed miejską pływalnią. Najważniejszymi elementami będą przede wszystkim specjalne namioty w kształcie kopuł, odpowiadające wizji tzw. habitatu marsjańskiego. Namioty zostaną połączone ze sobą przeźroczystymi tunelami, a każda sekcja poświęcona będzie innemu zagadnieniu związanemu z Czerwoną Planetą jak np. Eksploratorium, Astrolabium, Ogród na Marsie czy stylizowane powierzchnie do modelowych ekspedycji.

 

Uczestnicy będą mogli wewnątrz bazy przetestować wiele urządzeń, eksponatów i wykonać szereg doświadczeń naukowych związanych z astronomią, fizyką, meteorologią, biologią i botaniką, geologią, chemią i wieloma innymi dziedzinami. Będzie można pojeździć zdalnie sterowanymi robotami na wzór łazików marsjańskich i księżycowych, poszukać ćwiczebnych meteorytów na stylizowanej powierzchni marsjańskiej, zbadać kosmiczne skały pod mikroskopem cyfrowym, wyhodować własną sadzonkę marsjańską, a nawet zbudować samodzielnie i wystrzelić rakietę wodną z terenu przed Galerią Lider! Na dorosłych czekać będzie trenażer kosmiczny pn. ASTROLABIUM, czyli trójpierścieniowy żyroskop, do którego będzie można wsiąść i poczuć się jak w kokpicie samolotu lub rakiety.

 

Szczególną uwagę przy tym wydarzeniu chcemy poświęcić dzieciom i młodzieży,

.

..do których zawsze zaadresowane były i są nadal główne działania Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Dlatego też oprócz doświadczeń i pokazów nieba, do dyspozycji będzie kilka innych atrakcji związanych z kosmosem jak chociażby papierowe modele sond kosmicznych, możliwość skonstruowania własnego lądownika marsjańskiego, uniformy NASA i misiu-astronauta asystujący uczestnikom, czy też stoisko z 2m. mapą nieba do wyszukiwania własnych gwiazdozbiorów.

 

Dla dwudziestki młodych badaczy Czerwonej Planety, którzy najlepiej wykonają swoje zadania, Stowarzyszenie POLARIS-OPP przewidziało specjalne nagrody w postaci...

zaproszeń do zwiedzania jedynego w Polsce modelu wnętrza stacji kosmicznej ISS – moduł Destiny Laboratory w skali 1:1,

znajdującego się w Sopotni Wielkiej (gmina Jeleśnia). Aby wziąć udział w zawodach marsjańskich należy jednak najpierw zwiedzić wszystkie stanowiska dydaktyczne Bazy, na których koordynatorzy wbijać będą pieczątki do specjalnych Paszportów Marsjańskich. Komplet pieczątek uprawnia do udziału w zawodach 24 maja, ale same paszporty Bazy Marsjańskiej można będzie pobrać już kilka dni wcześniej na terenie Galerii Lider w Żywcu, przy ul. Zielonej 3. Rozdawać je będzie nasz misiu-astronauta AKSAM. Oficjalne wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się jednak w Urzędzie Miasta w Żywcu, gdyż szczęśliwcy będą mogli odebrać swoje bilety na stację kosmiczną „Youth Space Station” z rąk samego Burmistrza Żywca, Pana Antoniego Szlagora! 

 

Partnerami Bazy Marsjańskiej są CH Galeria Lider w Żywcu, Miasto Żywiec, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Żywcu, AKSAM Paluszki Beskidzkie, JLL Polska, Delta Optical, Toys4Boys, PURMO Rybnik, Polandmet.com oraz Program Ciemne Niebo - Polska.

 

Wstęp na imprezę jest bezpłatny i otwarty. Zwiedzanie w godz. od 10:00 do 18:00.

 

Do udziału i relacji z tego wydarzenia zaprasza Stowarzyszenie POLARIS-OPP, autor i wykonawca Bazy Marsjańskiej 2014.


 

 

 

Oficjalny program wydarzeń z okazji 20-lecia Stowarzyszenia POLARIS-OPP:

 

24 maja 2014r.:
10:00 - oficjalne otwarcie Astroeventu Baza Marsjańska 2014 z okazji 20-lecia działalności Stowarzyszenia POLARIS - OPP przy obecności Burmistrza Żywca - Antoniego Szlagora, właściciela CH Galeria Lider w Żywcu - Mirosława Bielskiego oraz Prezesa Stowarzyszenia POLARIS - OPP - Piotra Nawalkowskiego i w otoczeniu młodzieży, zaproszonych gości, koordynatorów, wolontariuszy i innych uczestników. Miejsce: teren zielony przed MOSiR.
11:00 - zawody w jeździe zdalnie sterowanymi mikro-łazikami marsjańskimi w namiocie Eksploratorium dla uczestników z Paszportami Marsjańskimi.
12:00 - zawody w rozróżnianiu preparatów i roślin pod mikroskopami w namiocie Ogród na Marsie dla uczestników z Paszportami Marsjańskimi.
13:00 - zawody w poszukiwaniu meteorytów ćwiczebnych na stanowisku nr 1 wewnątrz CH Galeria Lider, dla uczestników z Paszportami Marsjańskimi.
14:00 - zawody w konstruowaniu i wystrzeliwaniu rakiet wodnych przed pływalnią miejską, dla uczestników z Paszportami Marsjańskimi.
15:00 - zawody w budowaniu lądowników marsjańskich w namiocie Eksploratorium, dla uczestników z Paszportami Marsjańskimi.
16:00 - zawody w układaniu gwiazdozbiorów na czas oraz mapy marsjańskiej w Kąciku dla dzieci wewnątrz CH Galeria Lider, dla uczestników z Paszportami Marsjańskimi.
17:00 - zawody na najśmieszniejszą pozę astronautów na stanowisku fotograficznym wewnątrz Galerii Lider, dla uczestników z Paszportami Marsjańskimi.
18:00 - Misiu Astronauta na hasło "20-lat POLARIS-OPP" wręczy ostatnie zaproszenie uczestnikowi, który posiada komplet pieczątek w Paszporcie.
24 maja na wszystkich stanowiskach Bazy Marsjańskiej warsztaty prowadzone są na bieżąco. Uczestnicy zbierają pieczątki z wybranych stanowisk do swoich Paszportów Marsjańskich, które upoważniają ich do uczestnictwa w ww. zawodach.
 
25 maja 2014r.:
21:00 - 0:00 - pokazy teleskopowe planety Jowisz, Mars oraz Saturn, a także obiektów głębokiego kosmosu przed siedzibą Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej na obszarze ochrony ciemnego nieba CN-001 lub w przypadku pochmurnej pogody - prezentacja wirtualnego nieba nad makietą Sopotni Wielkiej 2050r. w skali H0 - osoby z Paszportami Marsjańskimi z 24 maja - wstęp gratis. Ilość miejsc ograniczona!
 
28 maja 2014r.:
15:00 - uroczyste wręczenie laureatom zawodów Bazy Marsjańskiej, zaproszeń na Stację Kosmiczną YSS w Sopotni Wielkiej oraz innych nagród przez Burmistrza Żywca - Antoniego Szlagora w Urzędzie Miasta - Sala Ratuszowa.