Listopadówka 2024 - jesienny zjazd w Sopotni Wielkiej.
Jak co roku zapraszamy na listopadowe spotkanie ze Stowarzyszeniem POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej. Jest to wyjątkowa okazja, aby spotkać się w gronie osób zaangażowanych w realizację celów statutowych, poobserwować niebo, dowiedzieć się o ciekawostkach i najbliższych działaniach naszej organizacji, czy po prostu skorzystać z okazji do chwili relaksu w urokliwej okolicy naszej siedziby, znajdującej się w samym sercu Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Co więcej, dokładnie od roku można również powiedzieć o spotkaniu w wyjątkowym miejscu na światowej mapie miejsc związanych z astroturystyką, gdyż Sopotnia Wielka 11 listopada 2023r. uzyskała status International Dark-Sky Community. Z tej okazji w programie tegorocznej Listopadówki 2024 mamy m.in. przegląd zdjęć nocnego nieba i propozycję wspólnej obserwacji na nowo-utworzonym Miejscu Obserwacyjnym nr 4E nieopodal ogródka pomiarowego ASTROMETEO. Natomiast w ramach kontynuacji obchodów 30-lecia działalności Stowarzyszenia POLARIS - OPP zapraszamy na "panoramiczny spacer" oraz chwilę relaksu na basenie! To jednak nie wszystkie propozycje, jakie czekają w ten długi weekend listopadowy 2024 na uczestników, a więc: KIERUNEK - SOPOTNIA WIELKA NA 11 LISTOPADA!
Kometa na horyzoncie!
Niedzielny wieczór, 13 października 2024r. z pewnością będziemy pamiętali na długo. Niespodziewanie, wbrew prognozom, tuż przed Meetingiem z teleskopami nr 193, niebo nad Żywiecczyzną przejaśniło się i pojawiła się okazja do obserwacji popularnej już na całym świecie komety nieokresowej C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). To właśnie m.in. z jej powodu i na jej temat miał się odbyć wykład naszej koleżanki - Igi Drogosz z OA UJ nt. wielkich komet, jakie mieliśmy okazję obserwować ostatnimi czasy. Nikt nie spodziewał się jednak, że na spotkanie on-line dostarczymy ujęcia gwiazdy z ogonem i to dosłownie "z pierwszej ręki", bo ostanie jej fotografie pikującej w horyzont zachodni nisko nad Skrzycznem w Szczyrku, wykonane zostały na kilka minut przed rozpoczęciem meetingu w programie Zoom. Niestety, pogoda nie była tak łaskawa dla innych regionów kraju, a w dodatku silny wiatr w Beskidach dawał się we znaki astrofotografom. Wśród nich znaleźli się prof. Łukasz Wyrzykowski, który zdążył sfotografować kometę już nad górami i panoramą Sopotni Wielkiej oraz Piotr Nawalkowski, który w drodze z Żywca zatrzymał się na upolowanie komety w Pewli Ślemieńskiej. Efektem tych spontanicznych wręcz zdjęć dzielimy się w niniejszym artykule. Kometę gołym okiem będzie można obserwować jeszcze przez parę dni, a później już teleskopem lub silniejszymi lornetkami, gdy będzie coraz wyżej na niebie, ale i jej jasność będzie spadać. Pogodnego ciemnego nieba!
Przejście Księżyca na tle gromady Plejad.
Październik 2024 roku wręcz obfituje w ciekawe zjawiska astronomiczne. Już tej soboty (19.10.2024r.) o godz. 21:00 zapraszamy do wspólnego podziwiania kolejnego wydarzenia na niebie, jakim będzie przejście Księżyca (częściowe zakrycie) na tle gromady gwiazd Plejady w gwiazdozbiorze Byka. Powolna wędrówka naszego Naturalnego Satelity rozpocznie się nieco po godz. 21:00 i będzie trwała około dwie godziny, ale my zaprezentujemy głównie pierwszą część tej okultacji Plejad. Będzie to jednak również okazja do spotkania się z teleskopami - zarówno tymi rozdawanymi w ramach Meetingów Stowarzyszenia POLARIS - OPP jak i największym, jakim dysponujemy w naszej organizacji, tj. 14" Celestronem znajdującym się pod kopułą Obserwatorium Astronomicznego w Sopotni Wielkiej. Dla osób zrzeszonych i uczestniczących w spotkaniach MzT udział jest bezpłatny. Dodatkowo ciut wcześniej, bo po godz. 20:00 podczas wieczornego spotkania na miejscu pod kopułą, spróbujemy obserwacyjnie pożegnać się z kometą C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), którą można jeszcze dostrzec na wieczornym niebie jako obiekt o jasności ok. 4 mag. Na koniec przedstawimy również garść ciekawostek o najpopularniejszej gromadzie otwartej gwiazd Plejady, zebrane z różnych źródeł literatury oraz Internetu. Zapraszamy do udziału bezpośredniego, a osoby zarejestrowane do czynnego uczestnictwa w ramach Meetingów z teleskopami.
Wielkie komety aż po “czu-czin-szan at-les” - MzT#193.
Na jesiennym niebie zagościła kometa będąca bardzo jasnym zjawiskiem jak dla tego typu obiektów. Kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) to kometa nieokresowa, która została odkryta na początku 2023 roku przez dwa niezależne projekty obserwacyjne: Obserwatorium Tsuchinshan w Chinach oraz system ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). 12 października br. kometa znajdzie się najbliżej Ziemi, co sprawi, że będzie jaśniejsza i lepiej widoczna, a na pewno dla obserwatorów z Polski. Z tego tytułu zapraszamy na specjalny Meeting z teleskopami #193 na ten temat, który poprowadzi doktorantka astronomii, Iga Drogosz z OA UJ. Spotkanie "Wielkie komety aż po “czu-czin-szan at-les”" wprowadzające do obserwacji tego obiektu na wieczornym niebie, odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 20:00 na platformie Zoom. Link dla uczestników Meetingów z teleskopami dostępny jest w Panelu MzT - zapraszamy!
Powołano Fundację Light Pollution Think Tank.
Mamy przyjemność zakomunikować, że Stowarzyszenie POLARIS - OPP zostało współzałożycielem kolejnej już organizacji pozarządowej - Fundacji Light Pollution Think Tank. Do podpisania aktu notarialnego doszło podczas Nocy Naukowców 2024 w Krakowie i data ta stała się symboliczna, gdyż to właśnie z szerokim gronem naukowców powołany został ten nowy podmiot. Podstawowe założenia jego funkcjonowania i idea podmiotowej ochrony przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem zrodziła się w ramach projektu o syg. BRO, którego realizatorem było właśnie Stowarzyszenie POLARIS-OPP, ale grono wchodzące w skład think-tanku zasiliły głównie osoby zaangażowane od lat w Ogólnopolską Konferencję nt. Zanieczyszczenia Światłem (OKZŚ). Fundacja jest właśnie w trakcie rejestracji w KRS, a jej fundusz założycielski zasiliły wpłaty własne grona naukowców jak i kapitał początkowy przekazany decyzją Zarządu Stowarzyszenia POLARIS - OPP, natomiast wsparcie regularne po uzyskaniu osobowości prawnej będzie miało miejsce ze środków Ogólnopolskiej Akcji "1,5% na astronomię" (10% z zebranej sumy za 2023 rok, czyli nieco ponad 2 800 zł.). Fundatorzy uchwalili, że LPTT będzie posiadał zarząd i radę Fundacji zaś siedzibą będzie miasto Kraków. Pierwszy skład osobowy tych organów zasiliły trzy osoby zrzeszone również w Stowarzyszeniu POLARIS - OPP. Light Pollution Think Tank to już piąty podmiot III sektora współtworzony przez naszą organizacją, co jest zgodne z zapisami celów statutowych POLARIS-OPP. Jednym z głównych, cyklicznych i rozpoznawalnych wydarzeń LPTT będzie organizowana w różnych miejscach w Polsce, Ogólnopolska Konferencja nt. Zanieczyszczenia Światłem, zaś Program Ciemne Niebo - Polska będzie realizowany nadal jako osobny byt zajmujący się edukacją czy ewidencjonowaniem miejsc ochrony ciemnego nieba w Polsce. Nowej Fundacji życzymy samych sukcesów w realizacji misji i osiąganiu wyznaczonych celów!
Częściowe zaćmienie Księżyca 2024.
18 września 2024r. mieliśmy okazję do podziwiania częściowego zaćmienia Księżyca w wersji meetingu hybrydowego. Transmisję on-line z Sopotni Wielkiej rozpoczęliśmy wyjątkowo wcześniej, bo o godz. 4:00 rano, ale nie spod siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP lecz z dydaktyczno-pomiarowego ogródka ASTROMETEO. Osoby zainteresowane mogły również uczestniczyć ze swoim sprzętem lub bez sprzętu we wspólnym obserwowaniu tego zjawiska zarówno bezpośrednio po przyjeździe na miejsce jak i on-line, jednak z uwagi na niezachęcającą porę oraz środek tygodnia, ostatecznie kilkoro uczestników włączyło się czynnie do podziwiania porannego zjawiska z miejsc swojego aktualnego pobytu. Były także okazje do podzielenia się obrazem na żywo (aktualnie wykonywanych zdjęć) gdyż pogoda okazała się bardziej łaskawa niż w ostatnich dniach (w szczególności na południu Polski, gdzie mieszkańcy zmagali się z potężną powodzią). Początkowo mieliśmy obawy, że samo zjawisko zaćmienia może być utrudnione bądź niemożliwe do zaobserwowania (horyzont południowo-zachodni przysłaniają u nas dosyć mocno góry). Nie spodziewaliśmy się jednak, że właśnie ten widnokrąg okaże się bardzo ciekawym tłem do podziwiania częściowego zaćmienia Księżyca i doda mu wyjątkowego uroku. Efekty tych obserwacji w postaci uzyskanych ujęć można zobaczyć w niniejszej galerii z teleskopu Sky-Watcher 130mm, których to nadal kilka mamy do dyspozycji dla zainteresowanych w ramach programu członkowskiego Meetingów z teleskopami. Zapraszamy więc do wspólnych obserwacji kolejnych zjawisk i dziękujemy za obecność tym najbardziej wytrwałym!
Pokazy i warsztaty podczas MNN 2024 na IFJ PAN.
Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2024 - 27 września 2024r. - tuż przy namiotach zlokalizowanych przy budynku Centrum Cyklotronowego Bronowice na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN swoje stanowisko przedstawi Stowarzyszenie POLARIS-OPP wraz z Fundacją Satelitarną Polarisu z Sopotni Wielkiej. Stanowisko to będzie również uzupełnieniem do prezentacji projektu P-ONE (Pacific Ocean Neutrino Experiment). Będzie to okazja do zapoznania się nie tylko z elementami popularnej już w całej Polsce wystawy "Misja po Układzie Słonecznym" z podprogramu ASTROEVENTS.PL, ale przede wszystkim uczestnicy MNN 2024 będą mieli okazję zapoznać się z badaniami prowadzonymi w ramach projektu Pacific Ocean Neutrino Experiment (P-ONE), w których uczestniczy zespół z IFJ PAN. Nasze organizacje zatroszczą się o dodatkowe wzmocnienie przekazu i zademonstrowanie jak nauka i badania mogą doskonale współgrać z popularyzacją i pasją do szeroko pojętego kosmosu. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie we współpracy naszych organizacji z ww. placówką naukowo-badawczą w Krakowie. Co zatem wyeksponujemy przed budynkiem CCB na terenie IFJ?