Już w dniach 1-4 maja 2025r. w Sopotni Wielkiej odbywać się będzie wiosenny zjazd Stowarzyszenia POLARIS-OPP, pt. Majówka z Astronomią 2025. Ten doroczny zjazd to nie tylko okres sprawozdawczy połączony z uroczystym, Walnym Zebraniem naszej organizacji, ale i okazja do spotkania w gronie osób zaangażowanych w realizację celów statutowych, do jakich można zaliczyć m.in. organizowanie wydarzeń, zjazdów, przedsięwzięć czy innych form popularyzacji nauk ścisłych, związanych z szeroko pojętym kosmosem. Tym razem tematem przewodnim zjazdu pasjonatów w Sopotni Wielkiej będzie okres przygotowań do jednego z większych przedsięwzięć, jakich podejmowała się nasza organizacja w swojej historii działalności - tournée Discovery Space Station w Polsce. To właśnie w trakcie majowego zjazdu będziemy mieli okazję rozmawiać o miejscach, terminach, sposobach prezentacji czy składzie osobowym, który wcieli się w rolę załogi kolejnego, nietypowego projektu popularyzatorskiego autorstwa naszej organizacji. Nie zabraknie jednak również wspólnego czasu na grilowanie pod wiosennym, wieczornym niebem, wybór Szmacianki POLARIS-OPP za 2024, a nawet wspólnym wyjazdem na film do wyremontowanego właśnie Kina Janosik w Żywcu! Szczegóły poniżej, a do udziału zapraszamy nie tylko osoby zrzeszone w naszej organizacji, ale i wszystkich zainteresowanych astronomią, ciemnym niebem czy dobrym towarzystwem w hobbystycznym gronie. Polecamy!
1 maja od godz. 12:00 rozpoczniemy od koncepcyjnej ekspozycji elementów Discovery Space Station oraz wybranych modeli z wystawy interaktywnej "Misja po Układzie Słonecznym". Wykorzystamy do tego dostępną przestrzeń Sali Wielofunkcyjnej wraz z otoczeniem przy kopule Obserwatorium Astronomicznego. Będzie ona służyła do analiz przyjętych rozwiązań jak i pierwszych testów powierzchni czy czasu prowadzonych warsztatów. Będzie można po raz pierwszy zobrazować elementy wchodzące w skład DSS, jako odwzorowanego modelu ISS w skali 1:3. Moduły posłużą w kolejnych dniach do dopracowywania scenariuszy oprowadzania, rozlokowania dostępnego wyposażenia czy zaprojektowania jeszcze brakujących segmentów lub połączeń pneumatycznych. Osoby zainteresowane udziałem w ogólnopolskich wyjazdach jako skład załogi DSS, mogą właśnie na tym etapie zgłaszać propozycje zmian czy sugerować usprawnienia koncepcji. Zachęcamy także do udziału osoby z zewnątrz w roli wolontariuszy, które chciałyby zaangażować się do otwartych konsultacji społecznych tego przedsięwzięcia, z uwagi na adresowanie naszego pomysłu do szerokiego grona odbiorców pod względem wieku, zainteresowań czy wiedzy na ten temat.
Tego samego dnia o godz. 20:00 odbędzie się natomiast Meeting z teleskopami #204 autorstwa Jacka Małeckiego - pasjonata astronomii i uczestnika meetingów Stowarzyszenia POLARIS-OPP, który zarówno z obecnymi na miejscu jak i on-line, podzieli się swoją wiedzą i zamiłowaniem do nocnych zdjęć nieba. Prezentacja zatytułowana Astrofotograficzne "ABC" z teleskopem Sky-Watcher Dobson 130 to zbiór porad jak i efektów pierwszych prób fotografowania obiektów nocnego nieba z wykorzystaniem teleskopu Sky-Watcher Dobson 130P z serii Heritage z adapterem na smartfon. Spotkanie w szczególności polecamy użytkownikom posiadającym już do pewnego czasu nasz zestaw w ramach projektu "Pierwszy teleskop... nie kupuj. Weź od nas", gdyż będzie okazja dowiedzieć się wielu ciekawych porad na jego temat w kwestii samodzielnych zdjęć astronomicznych obiektów, które pozornie wydawałyby się nie do uchwycenia z poziomu naszych "meetingowych" teleskopów. Pan Jacek jest przykładem uczestnika, który udowadnia, że tak nie jest. Serdecznie zapraszamy! Spotkanie w formie hybrydowej ma charakter otwarty, a zatem można w nim wziąć udział bez względu na członkostwo w programie MzT.
Tuż po prelekcji meetingowej ok. godz. 21:00 zapraszamy do praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy, a na pewno wspólnego podjęcia prób w zaobserwowaniu wieczornych obiektów na nocnym niebie. Na 30 kwietnia br. co prawda nasz kalendarz nie przywidywał żadnego z wyjątkowych zjawisk, ale dzień wcześniej Księżyc będzie znajdował się blisko planety Jowisz, a zatem i kolejnego dnia duet ten - choć już w nieco większej odległości od siebie - będzie również możliwy do zaobserwowania przez teleskopy. Zachęcamy zatem do pozostania dłużej w Sopotni Wielkiej aby wspólnie podziwiać ww. obiekty astronomiczne i nocne, ciemnego niebo w jedynym jak dotąd obszarze International Dark-Sky Community w Polsce!
2 maja br. na godz. 12:00 zapraszamy wszystkich uczestników Majówki z Astronomią 2025 do wyjazdu do Żywca, gdzie w świeżo wyremontowanym Kinie Janosik odbędzie się seans filmu "Minecraft" - analogii do naszych abstrakcyjnych wręcz pomysłów, jakie udaje nam się wdrażać w ramach działalności Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Z humorystycznym podejściem do tej propozycji chcemy ten czas spędzić w nieangażujący i relaksacyjny sposób, a osoby, które włączą się dzień wcześniej w pomoc przy przygotowaniach do ekspozycji Discovery Space Station w Sopotni Wielkiej, będą mogły liczyć na bezpłatny wstęp do kina ufundowany przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP!
Wieczór tego samego dnia przeznaczymy na wspólne obserwacje meteorów z roju Eta Akwarydy oraz pomiary zanieczyszczenia sztucznym światłem. W przypadku niesprzyjającej pogody zapraszamy na pokład Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej, gdzie będzie można obejrzeć przegląd zdjęć z wydarzeń w 2024 roku prowadzonych przez naszą organizację, a także porozmawiamy o 29 maja 2025r., kiedy to w kosmos ma polecieć drugi w historii Polak - dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Z tej okazji przygotowujemy również specjalny seans na pokładzie YSS w Sopotni Wielkiej i program drugiego, majowego zjazdu POLARIS-OPP w tym roku. Polecamy zanotować w kalendarzu ten termin na wizytę i wspólne oglądanie relacji we wnętrzu Youth Space Station!
Sobota, 3 maja br. przeznaczony jest już na sprawy administracyjne Stowarzyszenia POLARIS-OPP, tj. Walne Zebranie sprawozdawcze członków naszej organizacji. Przed godziną 15:00 będzie można jeszcze osobno zwiedzać wnętrze Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS, ale już po godz. 15:00 nastąpi obowiązkowa przerwa w programie otwartym i do udziału zapraszamy przede wszystkim osoby zrzeszone oraz wspierające POLARIS-OPP. Wyjątkowo popołudniowo-wieczorne zgromadzenie będzie mniej uroczyste niż to z 2024 roku, gdyż zamiast licznych głosowań z tytułu odbywających się wyborów do władz naszej organizacji, w tym roku w ramach przerwy w obradach zaprosimy wszystkich zgromadzonych do wspólnego grilla przy namiocie sferycznym... Wszak sezon wiosenny rozpoczęty, a grilowanie pod ciemnym niebem ma w tym dodatkowy urok. Na zakończenie w części otwartej zapraszamy do humorystycznego podsumowania 2024 roku wręczeniem Szmacianki POLARIS-OPP za najśmieszniejsze zdjęcie z naszej kolekcji dokumentującej działania wspólne, a jednocześnie będzie można wziąć udział w kolejnych próbach uzyskania tego wyjątkowego wyróżnienia już za rok... Późny wieczór, a tak naprawdę noc z soboty na niedzielę, to także okazja aby zobaczyć Księżyc blisko Marsa i gromady M44 zgodnie z efemerydami na stronie https://www.ciemneniebo.pl/na-ciemnym-niebie
Ostatni dzień Majówki z Astronomią 2025 będzie niestety uzależniony od frekwencji na Walnym Zebraniu w pierwszym dniu wyznaczonym w uchwale Zarządu. Jeśli bowiem nie uda się zebrać wymaganego statutem minimum składu osobowego osób uprawnionych do głosowania, to właśnie niedziela, 4 maja br. będzie drugim dniem na obrady rozpoczynające się już od godz. 12:00. W takiej sytuacji sobota zostanie przeznaczona na dokończenie prac i demontaż testowej wersji Discovery Space Station na hali sportowej, a pozostały czas przeznaczymy na kompletowanie dokumentacji wymaganej odrębnymi przepisami, jak zaświadczenia o niekaralności, aktualizacje legitymacji, dokumenty i wypisy z sądu czy zawarcie umów wolontariackich. Jeśli jednak to sobota będzie dniem prawomocnego Walnego Zebrania, analogicznie niedzielę przeznaczymy na ww. działania. Program tych dni będzie więc nieco zamienny, oczywiście za wyjątkiem zjawiska astronomicznego o godz. 1:30.
Udział z Majówce z Astronomią 2025 jest otwarty, ale wymaga zgłoszenia swojego udziału drogą elektroniczną bądź telefoniczną, a opcjonalnie także osobistą na miejscu z odpowiednim wyprzedzeniem i pod warunkiem wolnych miejsc. Pierwszeństwo udziału mają natomiast członkowie POLARIS-OPP realizujący cele statutowe, osoby wspierającej działalność, a na koniec pozostałe osoby niezrzeszone. Zaznaczamy, że udział bezpłatny bądź częściowo refundowany wraz z zakwaterowaniem w budynku siedziby posiadają jedynie osoby zrzeszone, którym wsparcie udziału zostało potwierdzone. Uczestnicy mający wątpliwości co do kwestii opłat proszeni są o kontakt pod stały adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zapraszamy do Sopotni Wielkiej na Majówkę z Astronomią 2025!