Utworzony na wniosek koordynatora-kandydata w 2013 roku, który wykazał się już ciekawymi działaniami w zakresie zbierania i opracowywania materiałów fotograficzno-filmowych z działań Stowarzyszenia POLARIS - OPP jak wykłady WGW czy Astroeventy MARS2012.
Ogólnym celem powołanego działu jest dokumentowanie zarówno prac popularyzatorskich i działań statutowych organizacji, utrwalanie wydarzeń, realizatorów jak i samych uczestników warsztatów, a także szeroka działalność filmowa i fotograficzna w odniesieniu do przedmiotu działalności Stowarzyszenia.
W 2020r. dział został przejęty przez nowego koordynatora wraz z działem współpracy międzynarodowej (DIC).
Nasz dział audiowizualny, a dokładniej jego nowy koordynator Jakub Konior, sprawujący pieczę nad tą tematyką do maja br., nakręcił wraz z zespołem realizującym projekt "Dark Sky Community", krótki filmik promujący Sopotnię Wielką, a dokładniej wybudowaną tu dwa lata temu Salę Wielofunkcyjną wraz z nowym teleskopem w Obserwatorium Astronomicznym. Film został również zgłoszony do konkursu "Pokaż nam swój projekt" ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju, gdyż prezentuje efekty projektu finansowanego ze środków unijnych i jest (naszym zdaniem), warty pokazania efekt kuli śniegowej, jaki powstał dzięki ww. inwestycji. To właśnie tutaj spotykają się obecnie mieszkańcy, dzieci i młodzież z regionu, a także pasjonaci i turyści z różnych części kraju. Na czas pandemii COVID-19 uruchamiane są stąd prelekcje naszych gości, jak również będzie niebawem dostęp on-line do obrazu z teleskopu astronomicznego umieszczonego pod kopułą Obserwatorium na Zespole Szkół nr 4 w Sopotni Wielkiej. Zachęcamy do obejrzenia filmiku.
29 maja 2017r. w rozgłośni Polskiego Radia Lublin odbyła się audycja na temat działań statutowych Stowarzyszenia POLARIS - OPP, realizowana na żywo na zaproszenie red. Ewy Dados. Gośćmi wieczornego programu byli: Prezes Zarządu Piotr Nawalkowski, Członek Komisji Inspekcyjnej Wojciech Noga oraz inicjatorka spotkania i koordynatorka działu audiowizualnego zarazem - Katarzyna Tokarska z Lublina. Ponad 20min. wywiad nakreślił m.in. historię powstania naszej organizacji, uroki i cienie praktykowania astronomii obserwacyjnej, a także krótkie przedstawienie zgromadzonych w studiu osób. Udzielający wywiadu zaprosili także mieszkańców Lublina do zwiedzania trwającej w tym czasie wystawy Bazy Marsjańskiej w tym mieście, a także do wspólnych obserwacji nieba w Beskidach. Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i poświęcony czas antenowy w ramach działań misyjnych Polskiego Radia Lublin na rzecz OPP!
Od 11 października na ekrany polskich kin wchodzi film "Grawitacja" produkcji Warner Bros, a wraz z nim w 33 miastach wyświetlany będzie pierwszy kinowy spot promocyjny Youth Space Station, czyli modelu stacji kosmicznej ISS zbudowanej przez paroma laty przez zapaleńców astronautyki w Sopotni Wielkiej. Partnerem generalnym Stowarzyszenia POLARIS - OPP przy tej akcji jest Helios S.A., posiadający ponad 30 kin w Polsce, gdzie na dużym ekranie przez 7 dni prezentowane będzie powyższe intro, nakręcone przez dział audiowizualny naszej organizacji.
Zebranie sołeckie na Sali Wielofunkcyjnej Stowarzyszenia POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej (wejście od strony parkingu wzdłuż potoku Pierlaków) wraz z możliwością bezpłatnego zwiedzania wystawy i kopuły Obserwatorium Astronomicznego. Dla zainteresowanych pamiątkowy kubek z Sopotnią Wielką i kawa/herbata podczas prezentacji efektów projektu "Night Smart Village" Fundacji Satelitarnej Polarisu. Wstęp wolny.
Nasi wolontariusze otrzymują bezpłatne zakwaterowanie na terenie Sopotni Wielkiej w trakcie działań statutowych trwających powyżej 2 dni. Przyłącz się!