Dział lokalny - Sopotnia Wielka
Utworzony w 2006 roku w wyniku realizacji jednego z projektów dotacyjnych zaadresowanych do lokalnej społeczności młodzieżowej z Sopotni Wielkiej i okolic. Zgodnie z niepisaną zasadą tego działu, koordynatorem może zostać jedynie osoba mieszkająca lub działająca na tym terenie.
Zadaniem tej jednostki wewnątrz-organizacyjnej jest przede wszystkim organizowanie działań i inicjatyw Stowarzyszenia z ukierunkowaniem na lokalną grupę odbiorców, w tym głównie młodzieży. Polegają one na wszelkiego typu spotkaniach informacyjnych, kontaktach bezpośrednich, a nawet projektach dotacyjnych i imprezach lokalnych.
Do największych efektów tego działu należą:
-
nawiązanie stałej współpracy transgranicznej ze Słowacją,
-
organizacje licznych wycieczek lokalnych i przewodników Stowarzyszenia po Sopotni Wielkiej,
-
utworzenie objazdowej galerii zdjęć walorów lokalnych w tym ciemnego nieba,
-
budowa niewielkiej makiety-planetarium Sopotni Wielkiej 2050.
W chwili obecnej dział oficjalnie koordynują dwie osoby z Sopotni Wielkiej - byłe uczennice ZS nr 4.
Z radością informujemy, że nasze Stowarzyszenie współpracujące z radą dialogu obywatelskiego na rzecz ekologii nocy w Sopotni Wielkiej, zostało wybrane jako jedna z dziesięciu organizacji, które wezmą udział w procesie inkubacji w ramach Funduszu Sektor 3.0 na lata 2024–2025. Projekt, który zgłosiliśmy, zakłada rozwój komponentu technologicznego, który ma wspierać koncepcję rozwoju Night Smart Village w naszej rodzimej miejscowości, skąd pochodzi większość zespołu biorącego udział w procesie inkubacji. Jest to dalszy krok z szeroko zakrojonej strategii rozwoju po uzyskaniu statusu International Dark-Sky Community dla Sopotni Wielkiej, ale może być bardzo przydatny dla innych społeczności ubiegających się np. o utworzenie wioski tematycznej lub wzmocnienia w budowie społeczeństwa obywatelskiego w lokalnym wymiarze. Dla nas samych jako organizacji pozarządowej, to projekt wspierający działania statutowe w dziedzinie popularyzacji nauki i edukacji astronomicznej, a także niebywała okazja do zdobycia nowych umiejętności i kompetencji oraz skonsultowania tego pomysłu z ekspertami.
Stowarzyszenie POLARIS-OPP wraz z Urzędem Gminy Jeleśnia oraz Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, zapraszają do obejrzenia nietypowej wystawy plenerowej planet pneumatycznych "Misji po Układzie Słonecznym", która odbędzie się 3-4 października 2020r. Będzie to pierwsza, pełna prezentacja tej koncepcji w Polsce, opracowanej przez naszą organizację w 2019 roku, która otrzymała dofinansowanie ze środków PROO 1a NIW-CRSO. Niestety czas pandemii zablokował nam jej prezentacje na wiosnę br. i również teraz wystawa będzie realizowana jedynie w formie instalacji planet o rozmiarach od 3 do 5m. na otwartej przestrzeni, bez wchodzenia do ich wnętrz, ale za to z ich podświetleniem od środka. Mimo jednak tego, wydarzenie może okazać się dosyć spektakularne, gdyż nie tylko gigantyczne wręcz planety pojawią się na polach w centralnej części naszej miejscowości - Sopotni Wielkiej, ale i wraz ze zmierzchem zostaną kolejno oświetlone począwszy od Słońca, a na Uranie kończąc....
Zobacz relację fotograficzną na FB Programu Ciemne Niebo:
Grupa inicjatywna realizująca projekt pt. "Dark Sky Community" w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności wraz ze Stowarzyszeniem POLARIS - OPP jako organizacją wspierającą, zapraszają do udziału w konkursie związanym z budową modeli i makiet metodą up-cyklingu, prezentujących ochronę ciemnego nieba. Konkurs adresowany jest do młodzieży zamieszkującej teren gminy Jeleśnia, a w szczególności Sopotni Wielkiej, gdzie rozpoczęła się realizacja projektu, ale prace konkursowe można nadsyłać także z innych regionów Polski. Prezentację zasad konkursu oraz dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapraszamy!
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją z programu Power Point (PDF) zasad konkursu...
Zapraszamy na warsztaty do końca października 2019r.! Udział bezpłatny.
Zapraszamy serdecznie do Sopotni Wielkiej na wspólne obserwacje zaćmienia Księżyca i prelekcję autorstwa Krzysztofa Dwornika - pracownika Planetarium Śląskiego w Chorzowie w ramach projektu grantowego "Niebo naszych dziadków", finansowanego przez LGD Stowarzyszenie Żywiecki Raj w ramach środków PROW 2014-2020. W przypadku zachmurzonego nieba prelekcja odbędzie się w pobliskiej sali Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z pokazem wirtualnym zaćmienia Księżyca. Liczba miejsc ograniczona! Pierwszeństwo udziału ma młodzież oraz seniorzy powyżej 50 roku życia. Zgłoszenia poprzez e-mail lub telefonicznie - Kontakt.
Wstęp bezpłatny - pierwszeństwo dla młodzieży i seniorów 50+. Czas trwania 45min.
Strona 1 z 3