Dział lokalny - Sopotnia Wielka
Utworzony w 2006 roku w wyniku realizacji jednego z projektów dotacyjnych zaadresowanych do lokalnej społeczności młodzieżowej z Sopotni Wielkiej i okolic. Zgodnie z niepisaną zasadą tego działu, koordynatorem może zostać jedynie osoba mieszkająca lub działająca na tym terenie.
Zadaniem tej jednostki wewnątrz-organizacyjnej jest przede wszystkim organizowanie działań i inicjatyw Stowarzyszenia z ukierunkowaniem na lokalną grupę odbiorców, w tym głównie młodzieży. Polegają one na wszelkiego typu spotkaniach informacyjnych, kontaktach bezpośrednich, a nawet projektach dotacyjnych i imprezach lokalnych.
Do największych efektów tego działu należą:
-
-
nawiązanie stałej współpracy transgranicznej ze Słowacją,
-
organizacje licznych wycieczek lokalnych i przewodników Stowarzyszenia po Sopotni Wielkiej,
-
utworzenie objazdowej galerii zdjęć walorów lokalnych w tym ciemnego nieba,
-
budowa niewielkiej makiety-planetarium Sopotni Wielkiej 2050.
W chwili obecnej dział oficjalnie koordynują dwie osoby z Sopotni Wielkiej - byłe uczennice ZS nr 4.
Stowarzyszenie POLARIS-OPP wraz z Urzędem Gminy Jeleśnia oraz Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, zapraszają do obejrzenia nietypowej wystawy plenerowej planet pneumatycznych "Misji po Układzie Słonecznym", która odbędzie się 3-4 października 2020r. Będzie to pierwsza, pełna prezentacja tej koncepcji w Polsce, opracowanej przez naszą organizację w 2019 roku, która otrzymała dofinansowanie ze środków PROO 1a NIW-CRSO. Niestety czas pandemii zablokował nam jej prezentacje na wiosnę br. i również teraz wystawa będzie realizowana jedynie w formie instalacji planet o rozmiarach od 3 do 5m. na otwartej przestrzeni, bez wchodzenia do ich wnętrz, ale za to z ich podświetleniem od środka. Mimo jednak tego, wydarzenie może okazać się dosyć spektakularne, gdyż nie tylko gigantyczne wręcz planety pojawią się na polach w centralnej części naszej miejscowości - Sopotni Wielkiej, ale i wraz ze zmierzchem zostaną kolejno oświetlone począwszy od Słońca, a na Uranie kończąc....
Zobacz relację fotograficzną na FB Programu Ciemne Niebo:
https://www.facebook.com/ciemneniebo
Czytaj więcej...
Grupa inicjatywna realizująca projekt pt. "Dark Sky Community" w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności wraz ze Stowarzyszeniem POLARIS - OPP jako organizacją wspierającą, zapraszają do udziału w konkursie związanym z budową modeli i makiet metodą up-cyklingu, prezentujących ochronę ciemnego nieba. Konkurs adresowany jest do młodzieży zamieszkującej teren gminy Jeleśnia, a w szczególności Sopotni Wielkiej, gdzie rozpoczęła się realizacja projektu, ale prace konkursowe można nadsyłać także z innych regionów Polski. Prezentację zasad konkursu oraz dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapraszamy!
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją z programu Power Point (PDF) zasad konkursu...
Czytaj więcej...
Zapraszamy serdecznie do spędzenia wolnego czasu podczas ferii zimowych ze Stowarzyszeniem POLARIS - OPP! Rok 2020 rozpoczął się zmienną i kapryśną pogodą, gdyż śnieg pojawił się tylko na chwilę i już w styczniu zawitała na chwilę wiosna z temperaturą powyżej 10 stopni Celsjusza. Jaki będzie luty? Być może dosyć podobny, a co za tym idzie, gdyby warunki nie pozwoliły szusować na stogach narciarskich, swoją ofertę warsztatów przygotowała nasza organizacja. Oczywiście także i w sytuacji mroźnej i śnieżnej zimy w kolejnych dniach, nasza siedziba będzie otwarta dla zainteresowanych tematyką kosmosu, obserwacji nieba, meteorytów, meteorologii czy planet Układu Słonecznego. Warto zaznaczyć, że POLARIS-OPP dopiero w marcu 2020r. kończy obchody 25-lecia działalności, a co za tym idzie, czeka nas jeszcze sporo atrakcji w I kwartale 2020r., związanych z różnymi wydarzeniami jak prezentacje nowego sprzętu optycznego w postaci teleskopów systemu Schmidt-Cassegrain i lornetek, wystawa planet pneumatycznych w ramach projektu "Misja po Układzie Słonecznym", czy rozbudowa Stacji Kosmicznej YSS o nowe elementy sterowania i komponenty z firmy WAGO. To jednak nadal nie wszystko...
Zapraszamy na warsztaty do końca października 2019r.! Udział bezpłatny.
Czytaj więcej...
Zapraszamy serdecznie do Sopotni Wielkiej na wspólne obserwacje zaćmienia Księżyca i prelekcję autorstwa Krzysztofa Dwornika - pracownika Planetarium Śląskiego w Chorzowie w ramach projektu grantowego "Niebo naszych dziadków", finansowanego przez LGD Stowarzyszenie Żywiecki Raj w ramach środków PROW 2014-2020. W przypadku zachmurzonego nieba prelekcja odbędzie się w pobliskiej sali Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z pokazem wirtualnym zaćmienia Księżyca. Liczba miejsc ograniczona! Pierwszeństwo udziału ma młodzież oraz seniorzy powyżej 50 roku życia. Zgłoszenia poprzez e-mail lub telefonicznie - Kontakt.
Od połowy czerwca br. realizujemy projekt grantowy dofinansowany przez Lokalną Grupę Działania "Żywiecki Raj", pt. "Niebo naszych dziadków" w ramach środków PROW 2014-2020. W ramach tego przedsięwzięcia zapraszamy na cykl spotkań z astronomią, adresowanych głównie do dzieci i seniorów w wieku 50+. Podczas takich spotkań będzie można m.in. wysłuchać szeregu prelekcji zaproszonych gości z instytucji naukowych i edukacyjnych, zwiedzić kopułę Obserwatorium Astronomicznego czy też poobserwować niebo za pomocą teleskopu z nowym zestawem soczewek przybliżających obrazy planet, Księżyca, mgławic, galaktyk czy innych obiektów na wieczornym i nocnym niebie. To niebo zaś będziemy chcieli dodatkowo ochronić w ramach międzypokoleniowych warsztatów z zakresu redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. W sierpniu bowiem będzie możliwość zgłoszenia swojego gospodarstwa do wspólnej modernizacji oświetlenia zewnętrznego, gdzie razem ze specjalistą od lamp i elektrykiem, dokonamy takich zmian w oświetleniu przydomowym, aby światło padało tylko na deptak, podjazd czy schody prowadzące do domu, a nie w niebo, lasy, pola czy oślepiało domowników. Te działania jednak dopiero po VII Festiwalu Ciemnego Nieba, który w tym roku odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia 2019r. w Sopotni Wielkiej, natomiast już 28 czerwca zapraszamy na kolejną prelekcję z serii astronomii międzypokoleniowej, pt. "Kiedyś moja babcia widziała na niebie...". Jak się przygotować i zgłosić - w linku "więcej"...
Wstęp bezpłatny - pierwszeństwo dla młodzieży i seniorów 50+. Czas trwania 45min.
Od czerwca 2019 roku wprowadzamy nowość na płaszczyźnie współpracy z hotelami i pensjonatami z terenu Żywiecczyzny. Goście tych obiektów, które oznaczone zostały rolapem bądź plakatami o treści prezentowane obok, uprawnieni są do bezpłatnego udziału w pokazach nieba przez teleskop na terenie Sopotni Wielkiej, prowadzonych przez nasze Stowarzyszenie w okresie wakacji 2019, a także do zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego z oprowadzeniem przez koordynatora. Warunkiem udziału w tego typu warsztatach trwających przeważnie od 30 do 90min., jest okazanie vouchera, który można pobrać na recepcji lub u gospodarzy pensjonatów (uwaga - voucher musi posiadać pieczątkę obiektu na odwrotnej stronie!), a także sprzyjająca pogoda (bezchmurne niebo). Należy pamiętać, że przed przyjazdem zawsze prosimy o kontakt telefoniczny celem rezerwacji miejsc i potwierdzeniem prognoz pogody na wieczór/noc. Właścicieli obiektów noclegowych zapraszamy natomiast do skierowania zapytań o możliwość uzyskania rolapa i prawa do udziału gości hotelowych w bezpłatnych warsztatach astronomicznych. Zapytania można kierować na dane z podstrony
Kontakt.
25 września 2024r., godz. 22:00:
Wieczorne obserwacje meteorów w plenerze nieopodal siedziby POLARIS-OPP (M/O-4E) lub spacer po Sopotni Wielkiej wraz z rozwiązywaniem AstroQuestu 2024 po zmroku. Konieczny kontakt w celu wcześniejszej rezerwacji miejsc.
27 września 2024r., godz. 16:00-22:00:
28 września 2024r., od godz. 20:00:
29 września 2024r., godz. 12:15:
Zebranie sołeckie na Sali Wielofunkcyjnej Stowarzyszenia POLARIS-OPP w Sopotni Wielkiej (wejście od strony parkingu wzdłuż potoku Pierlaków) wraz z możliwością bezpłatnego zwiedzania wystawy i kopuły Obserwatorium Astronomicznego. Dla zainteresowanych pamiątkowy kubek z Sopotnią Wielką i kawa/herbata podczas prezentacji efektów projektu "Night Smart Village" Fundacji Satelitarnej Polarisu. Wstęp wolny.
Nasi wolontariusze otrzymują bezpłatne zakwaterowanie na terenie Sopotni Wielkiej w trakcie działań statutowych trwających powyżej 2 dni.
Przyłącz się!