Dział fizyczny
Powołany w 2006 roku na wniosek dwójki koordynatorów zajmujących się fizyką dydaktyczną i astronomią obserwacyjną. Ich pomysł polegał na wprowadzeniu w działalność Stowarzyszenia licznych warsztatów i zajęć interaktywnych dla młodzieży, ukazujących w ciekawy sposób różne zjawiska fizyczne zachodzące zarówno na ziemi jak i w kosmosie.
Do roku 2009 dział prowadzi szeroką działalność szkoleniową organizując pokazy zabawek fizycznych, konstruując przeróżne urządzenia szkoleniowe, angażując do aktywności zarówno dzieci, młodzież, a nawet dorosłych uczestników spotkań, szkoleń, zjazdów i obozów czy projektów dotacyjnych. W 2013 roku został przejęty przez nowego koordynatora po dwóch latach stagnacji działań i braku nowego otwarcia. Niestety bez większych efektów do 2020r. kiedy to ponownie pozostał bez koordynatora z przyczyn rezygnacji tejże osoby, podyktowanej sytuacją pandemiczną.
Najciekawszymi osiągnięciami tego działu były dotychczas:
-
utworzenie zestawu zabawek fizycznych w ramach projektu Birlan,
- szerokie zaangażowanie w projekcie Goursat,
- współutworzenie i rozbudowa Youth Space Station,
- opracowanie i wykonanie modelu sterowania YSS.
Obecnie dział pozostaje bez koordynacji - decyzja na najbliższym Walnym Zebraniu.
Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2024 - 27 września 2024r. - tuż przy namiotach zlokalizowanych przy budynku Centrum Cyklotronowego Bronowice na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN swoje stanowisko przedstawi Stowarzyszenie POLARIS-OPP wraz z Fundacją Satelitarną Polarisu z Sopotni Wielkiej. Stanowisko to będzie również uzupełnieniem do prezentacji projektu P-ONE (Pacific Ocean Neutrino Experiment). Będzie to okazja do zapoznania się nie tylko z elementami popularnej już w całej Polsce wystawy "Misja po Układzie Słonecznym" z podprogramu ASTROEVENTS.PL, ale przede wszystkim uczestnicy MNN 2024 będą mieli okazję zapoznać się z badaniami prowadzonymi w ramach projektu Pacific Ocean Neutrino Experiment (P-ONE), w których uczestniczy zespół z IFJ PAN. Nasze organizacje zatroszczą się o dodatkowe wzmocnienie przekazu i zademonstrowanie jak nauka i badania mogą doskonale współgrać z popularyzacją i pasją do szeroko pojętego kosmosu. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie we współpracy naszych organizacji z ww. placówką naukowo-badawczą w Krakowie. Co zatem wyeksponujemy przed budynkiem CCB na terenie IFJ?