Dział obserwacyjny
Dział utworzony w 2009 roku z połączenia trzech funkcjonujących od 2002 roku komórek organizacyjnych tj. działu meteorowego - zajmującego się w głównej mierze koordynacją obserwacji meteorów i współpracą w tym zakresie, działu teleskopowego - zabezpieczającego sprzęt optyczny do obserwacji różnego typu obiektów - zazwyczaj astronomicznych, oraz działu astrofotografii - skupiającego się na utrwalaniu tychże obiektów.
Obecnie dział zajmuje się prowadzeniem, animowaniem i koordynacją nocnych obserwacji astronomicznych zarówno grupowych jak i indywidualnych, doradza w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu optycznego, organizuje pokazy nieba i prelekcje dla młodzieży. W okresie wakacji lub w przypadku ciekawych zjawisk astronomicznych, wspomaga merytorycznie zjazdy i obozy obserwacyjne oraz Astroeventy i wyprawy okazjonalne.
Do najważniejszych zadań działu można zaliczyć:
-
koordynację działalności obserwacyjnej,
- współkoordynację budowy Obserwatorium Astronomicznego,
- poprowadzenie kilku serii "Meetingów z teleskopami" na czas pandemii COVID-19 w Polsce.
Funkcjonowaniem działu zajmują się obecnie dwaj koordynatorzy - Michał Goraus i Krzysztof Dwornik.
18 września 2024r. mieliśmy okazję do podziwiania częściowego zaćmienia Księżyca w wersji meetingu hybrydowego. Transmisję on-line z Sopotni Wielkiej rozpoczęliśmy wyjątkowo wcześniej, bo o godz. 4:00 rano, ale nie spod siedziby Stowarzyszenia POLARIS - OPP lecz z dydaktyczno-pomiarowego ogródka ASTROMETEO. Osoby zainteresowane mogły również uczestniczyć ze swoim sprzętem lub bez sprzętu we wspólnym obserwowaniu tego zjawiska zarówno bezpośrednio po przyjeździe na miejsce jak i on-line, jednak z uwagi na niezachęcającą porę oraz środek tygodnia, ostatecznie kilkoro uczestników włączyło się czynnie do podziwiania porannego zjawiska z miejsc swojego aktualnego pobytu. Były także okazje do podzielenia się obrazem na żywo (aktualnie wykonywanych zdjęć) gdyż pogoda okazała się bardziej łaskawa niż w ostatnich dniach (w szczególności na południu Polski, gdzie mieszkańcy zmagali się z potężną powodzią). Początkowo mieliśmy obawy, że samo zjawisko zaćmienia może być utrudnione bądź niemożliwe do zaobserwowania (horyzont południowo-zachodni przysłaniają u nas dosyć mocno góry). Nie spodziewaliśmy się jednak, że właśnie ten widnokrąg okaże się bardzo ciekawym tłem do podziwiania częściowego zaćmienia Księżyca i doda mu wyjątkowego uroku. Efekty tych obserwacji w postaci uzyskanych ujęć można zobaczyć w niniejszej galerii z teleskopu Sky-Watcher 130mm, których to nadal kilka mamy do dyspozycji dla zainteresowanych w ramach programu członkowskiego Meetingów z teleskopami. Zapraszamy więc do wspólnych obserwacji kolejnych zjawisk i dziękujemy za obecność tym najbardziej wytrwałym!
Lipcowy wieczór 24 dnia tego miesiąca (środa), zapraszamy na wspólną obserwację hybrydową do Mielna, gdzie dzięki uprzejmości hotelu BALTIVIA**** na tarasie widokowym tego obiektu postaramy się zrelacjonować okazałe zjawisko wschodu koniunkcji Księżyca z Saturnem nad morzem. Będzie ono miało miejsce tuż przed godziną 23, ale nieco wcześniej zorganizujemy bezpłatne pokazy teleskopowe nieba i okolicy nadmorskiego kurortu. Spotkanie będzie prowadzone w formie otwartej przez koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS - OPP: Piotra Nawalkowskiego i Krzysztofa Fiedora, a także innych przewodników obywającej się przy okazji w Koszalinie wystawy pt. "Misja po Układzie Słonecznym". Meeting hybrydowy jest rozszerzoną kopią podobnej obserwacji on-line, którą przeprowadziliśmy z tego miejsca prawie dokładnie rok temu. Wówczas również mieliśmy do czynienia z planetą i Księżycem, ale obserwacja realizowana była bez udziału publiczności. Tym razem więc jest okazja na wspólne spotkanie bezpośrednie w Mielnie w dodatku w bardzo dogodnym miejscu do takich obserwacji teleskopowych. Zapraszamy!
Stowarzyszenie POLARIS-OPP zaprasza na zaplanowane spotkanie na platformie Zoom.
Temat: Meeting z teleskopami [#188] - spotkanie obserwacyjne w Mielnie.
Czas: 24 lip 2024 22:00 Warszawa
Aktywność słoneczna w 2024 roku daje o sobie znać. Przekonali się o tym obserwatorzy ciemnego nieba w nocy z 10 na 11 maja br., kiedy to nie tylko na północnym kierunku nieba, ale na całym prawie nieboskłonie można było zaobserwować gigantyczną wręcz (jak na nasze położenie), zorzę polarną. Internet zalały tysiące zdjęć, a więc i my postanowiliśmy uwiecznić w miarę możliwości to niebywałe zjawisko, będące wynikiem rozbłysków słonecznych klasy X, skutkujące wysłaniem w kierunku naszej planety CME. Choć pogoda nie była zbyt łaskawa, a dodatkowo w Krakowie, gdzie odbywała się wówczas nasza wystawa "Misja po Układzie Słonecznym" nocne niebo jest zbyt rozjaśnione zanieczyszczeniem świetlnym, udało się dopiero na obrzeżach Krakowa jak i w innych lokalizacjach uchwycić charakterystyczne, kolorowe struktury. Późną nocą, także w końcu i Sopotnia Wielka była świadkiem bardzo rzadko obserwowanych kolorów zorzy na tych współrzędnych geograficznych. W zenicie pojawił się bowiem odcień zieleni, fioletu, ciemno-granatowy, a także żółty wraz z charakterystycznymi słupami i liniami, upodobniającymi się do pionowych chmur cirrostratus. Te jednak w przeciwieństwie do chmur, znikały i pojawiały się wręcz natychmiast, mieniąc się różnobarwnymi kompozycjami. Obserwatorzy z Polski okrzyknęli minioną zorzę jako największą od blisko 20 lat. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych zdjęć autorstwa Piotra Nawalkowskiego, Małgorzaty Sciseł, Jakuba Koniora oraz z sieci ALPS UWr dzięki uprzejmości dr Sylwestra Kołomańskiego. Wybrane zdjęcia w wersji ekspozycyjnej (drukowanej) można również obejrzeć do końca tego tygodnia przy modelu Słońca na terenie Galerii Krakowskiej, w ramach wystawy "Misja po Układzie Słonecznym", a także porozmawiać z naszymi przewodnikami oprowadzającymi po wystawie, w jaki sposób powstają takie efekty burzy słonecznej.
Kto nie zna naszego Naturalnego Satelity? Na pewno każdy miał okazję chociaż raz na niego spojrzeć przez teleskop lub lornetkę, ale mimo to serdecznie zachęcamy do udziału w zorganizowanych, światowych obserwacjach Księżyca, ogłoszonych właśnie 21 października br. Jako Stowarzyszenie POLARIS - OPP prowadzące od 3 lat tzw. "Meetingi z teleskopami", w szczególności podzielamy ducha wspólnych obserwacji na odległość, ale w tym celu nie tylko zachęcamy do użycia naszych "meetingowych" teleskopów, które trafiły do rodzin w ramach projektu "De revolutionibus", ale i także zapowiadamy dedykowany meeting już w najbliższą niedzielę wieczorem, o godz. 20:00 (tradycyjnie na platformie Zoom). Dlaczego dopiero w niedzielę? Chcemy właśnie zaprosić do samodzielnego utrwalenia różnymi technikami obrazu Srebrnego Globu z soboty na niedzielę i zachęcić do podzielenia się wynikami swoich obserwacji na Meetingu z teleskopami nr 170. Dla najbardziej wytrwałych i zaangażowanych rodzin przewidujemy bardzo wyjątkowe nagrody tematyczne! Serdecznie zapraszamy do udziału i polecamy więc obserwacje Księżyca.
Pierwszy teleskop to doskonała okazja, aby zainteresować się astronomią obserwacyjną. U wielu osób pasja zaczęła się w momencie, gdy po raz pierwszy ktoś z nas spojrzał przez teleskop na Księżyc, Saturna czy gromadę gwiazd. Warto więc przemyśleć zakup pierwszego teleskopu, bo zanim to zrobimy, można przetestować taki sprzęt w ramach realizowanego przez nasze Stowarzyszenie projektu pt. "De revolutionibus". To właśnie dzięki temu projektowi można otrzymać w użyczenie amatorski teleskop zwierciadlany Sky-Watcher 130mm wraz z akcesoriami i co najważniejsze - cotygodniowymi prelekcjami bądź warsztatami on-line o tematyce szeroko pojętego kosmosu. Projekt adresowany jest zarówno do młodzieży, osób dorosłych jak i seniorów, jednak w szczególności zapraszamy rodziny z dziećmi, gdzie pierwszy teleskop to często wielki początek astronomicznego zainteresowania bądź... nietrafiony prezent na święta. Po co więc wydawać pieniądze, skoro można sprawdzić zarówno pierwszy teleskop jak i zapał do obserwacji nieba? Zapraszamy do udziału!
6 kwietnia 2022r. odbyło się poranne spotkanie on-line osób uczestniczących we wspólnych obserwacjach nieba ze Stowarzyszeniem POLARIS - OPP. Celem jednego z kilku w ostatnim czasie meetingów z teleskopami była ciekawa koniunkcja (odległość poniżej 0,5 stopnia sfery niebieskiej) planety Saturn i Mars w towarzystwie bardzo jasnej Wenus. Działo się to niewiele przed wschodem Słońca, a więc obserwacje rozpoczynały się ok. godz. 5:00 rano, w dodatku we wtorek, gdy większość z nas jak wiadomo wstaje do pracy bądź szkoły. Pomimo tego na spotkanie on-line przybyło kilkoro wytrwałych obserwatorów i obserwatorek nieba, łącząc się z nami z takich miejscowości jak Opole, Godziszewo, Żychlin, Żabnica, Bystra, Milówka, Kraków czy bezpośrednio z samej Sopotni Wielkiej. Niestety, ten poranek nie należał do sprzyjających obserwacjom, gdyż praktycznie cała Polska spowita była chmurami, a w wielu miejscach padał deszcz i śnieg. Również temperatura nie należała do tych wiosennych, gdyż czujniki z ogródka ASTROMETEO Stowarzyszenia POLARIS - OPP wskazywały kilka kresek poniżej zera... Jednak trudy pasjonatów astronomii i oczywiste rozczarowanie warunkami atmosferycznymi zostały docenione wyjątkową nagrodą w postaci kolekcji zdjęć obiektów astronomicznych w formie ściennego kalendarza, autorstwa Michała Łapińskiego z nlbmedia, który zajmuje się astrofotografią. Kilkanaście przesyłek sfinansowanych z Akcji "1% na astronomię" niebawem dotrze za pośrednictwem paczkomatów do naszych uczestników i uczestniczek - zaś Panu Michałowi składamy serdecznie podziękowania za przekazaną darowiznę na naszej Stowarzyszenie. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość i zapraszamy na kolejne, wspólne obserwacje!
7 listopada 2021r. oczom mieszkańców gminy Jeleśnia ukazał się niesamowity widok, który zdarza się raz na kilka miesięcy - o ile nie lat! Tak malowniczej scenerii nad Beskidami nie widziano tutaj od dawna, gdy na kilkanaście minut Słońce znalazło się na odpowiedniej wysokości nad horyzontem zachodnim, prezentując niesamowite uroki barw w połączeniu z chmurami typu Stratocumulus. Internet obiegły liczne zdjęcia z informacjami, że przepiękny zachód Słońca można było obserwować z wielu miejsc Żywiecczyzny, jednak mało gdzie udało się ująć tak malowniczy pejzaż w pełnym jego przebiegu oraz na tle szczytu Kotarnicy, sąsiadującej z Sopotnią Wielką. W dodatku podróżujący dokładnie w tym momencie zespół koordynatorski naszego Stowarzyszenia, pokusił się o kilka artystycznych ujęć tego banalnego, ale jakże pięknego zjawiska (zdjęcia w artykule).
"Do Milówki wróć... z Księżycem" - tak można zatytułować wydarzenie, które miało miejsce 4 lipca 2021r. podczas Dni Milówki i Powiatu Żywieckiego, w którym na zlecenie FED uczestniczyło również Stowarzyszenie POLARIS - OPP ze swoim stoiskiem astronomicznym. W ramach realizacji działań popularyzatorskich i jednocześnie rozwoju misyjności (działalności statutowej), odbył się pokaz nieba przy pomocy teleskopów zlokalizowanych pod małym namiotem wraz z ekspozycją niebywałych rozmiarów modelu Księżyca. Działania były prowadzone z uwagi na realizację projektu z Funduszu Pomocowego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w którym rodziny z terenu Żywiecczyzny (i nie tylko) były zachęcane do czynnego udziału w pokazach Księżyca, planety Jowisz, Saturn czy innych obiektów na wieczornym niebie.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej, które będzie dostępne już w najbliższą sobotę 24 lipca 2021r. od godz. 20:00 do 23:00. Tego wieczoru dyżur pełnić będzie jeden z koordynatorów naszego Stowarzyszenia, który nie tylko zaprowadzi zainteresowanych na najwyższy punkt dachu pod sklepienie kopuły, ale i omówi znajdujący się tam sprzęt jak i uruchomi teleskop. W przypadku pochmurnego nieba lub deszczowej pogody, nadal będzie można obejrzeć wnętrze kopuły, ale bez otwierania klap osłaniających znajdujący się wewnątrz sprzęt. Do Obserwatorium będzie można wejść po dokonaniu rezerwacji telefonicznej na konkretną godzinę, w ilości maksymalnie do 5os. jednorazowo. Czas oprowadzania to ok. 20min. 24 lipca będzie niestety ostatnim dniem dostępności Obserwatorium w Sopotni Wielkiej z uwagi na planowany remont i serwis kopuły, który potrwa prawdopodobnie do końca wakacji br. Rodziny uczestniczące w projekcie "Zabierz teleskop do domu" (zgłoszone na formularzu), posiadają prawo do bezpłatnego zwiedzania z naszym przewodnikiem (również wymagana rezerwacja miejsc). Zapraszamy serdecznie!
Strona 1 z 4