8 lutego 2010 roku na pokładzie promu Endeavour w kosmos poleciał po raz drugi w swoim życiu amerykański astronauta polskiego pochodzenia - George D. Zamka, który gościł 21 listopada 2008 roku w siedzibie Stowarzyszenia POLARIS - OPP w Sopotni Wielkiej. Pierwszy jego lot odbył się w 2007 roku podczas misji STS-120, której celem było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną modułu Harmony (Node 2) - jednego z korytarzy łączących fragmenty ISS. G.Zamka pełnił wówczas funkcję pilota wahadłowca Discovery. W tym roku "nasz astronauta" jest już dowódcą misji nr STS-130... |
|
...której zadaniem jest m.in. dostarczenie i montaż na stacji kosmicznej ISS kolejnych modułów - "Tranquility" oraz obserwatorium "Cupola". Pierwszy posłuży głównie jako węzeł-korytarz i zapewni przebywającym na stacji astronautom dodatkową przestrzeń do życia i pracy. Drugi element - Copula, to jedyne tego typu "orbitalne obserwatorium" w kształcie półkuli składającej się z siedmiu iluminatorów i wyposażone w aparaturę naukową. Dzięki niej załoga ISS będzie mogła obserwować całą stację jak i inne obiekty w kosmosie. "Tranquility" i "Cupola" są już jednymi z ostatnich elementów, jakie wchodzą w skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po ich zainstalowaniu ISS będzie praktycznie ukończona. Ku końcowi zmierzają również załogowe loty przy użyciu promów kosmicznych. NASA planuje wysłać jeszcze cztery misje nie licząc obecnej STS-130 i nastąpi powrót do rakietowych lotów za pomocą serii Orion, na temat której szeroką prezentację przedstawił George Zamka podczas wizyty w Sopotni Wielkiej.
Prom Endeavour wystartował 10 lutego 2010 roku o godz. 10:14 czasu polskiego z Przylądka Canaveral na Florydzie. Misja potrwa 12 dni, a lądowanie jak i inne materiały wraz z pamiątkami przekazanymi przez George'a Zamka Stowarzyszeniu POLARIS - OPP, będzie można zobaczyć podczas weekendowego spotkania w trakcie ferii zimowych 2010 w Sopotni Wielkiej.
Warto zobaczyć:
- sprawozdanie z wizyty astronauty G.Zamka w Sopotni Wielkiej.(PDF)
- Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS.
- galeria niepublikowanych zdjęć z wizyty astronauty w Stowarzyszeniu POLARIS - OPP:
Fot. Krystyna Antosz i Krzysztof Dwornik.