Walne Zebranie 2025 - ogłoszenie.
Na podstawie uchwały Zarządu nr ZZ/2025/03/23/A/14 podjętej w dn. 23 marca 2025r. w Czechowicach-Dziedzicach, zwołuje się Walne Zebranie 2025 członków Stowarzyszenia POLARIS - OPP w trybie sprawozdawczym, w następujących terminach:
- termin I: 03 maja 2025r. godz. 15:00, (quorum to 1/2 poczetu),
- termin II: 04 maja 2025r. godz. 12:00, (quorum to 1/4 poczetu).
Za miejsce WZ 2025 wybrano tradycyjnie siedzibę główną Stowarzyszenia w Sopotni Wielkiej 174, zaś w zgromadzeniu mają prawo uczestniczyć zarówno osoby zrzeszone (członkowie pełnoprawni), wspierające jak i osoby zaproszone w roli gości na Zebranie przez Zarząd organizacji. Zależy zaznaczyć, że w przypadku poruszenia lub głosowania nad sprawami wymagającymi poufności, Przewodniczący Walnego Zebrania może zadecydować o wyłączeniu konkretnych osób z posiedzenia na określony czas obrad (np. dopuszczalny udział tylko członków korzystających z czynnego prawa do głosowania). Taki wniosek może także zgłosić osoba z grona osób uprawnionych do głosowania podczas zgromadzenia sprawozdawczego, na którym zdarza się, iż poruszane są także wnioski wymagające przedstawienia spraw osób fizycznych, co objęte jest np. ochroną danych osobowych. Nieformalną i zawsze otwartą już częścią zebrań Stowarzyszenia POLARIS-OPP jest ogłoszenie Tytułu Członkowskiego Roku czy wręczenie Błękitnych Oznak POLARIS-OPP za nieprzerwany, pięcioletni staż współpracy w gronie osób zrzeszonych w naszej organizacji. Do kanonu humorystycznego podsumowania minionego roku weszły już także symboliczne głosowania wśród zgromadzonych na Szmaciankę POLARIS-OPP, czyli najzabawniejsze zdjęcie osób będących w strukturach Stowarzyszenia przez ostatnie 12 miesięcy. Jest to także coroczna forma wspomnienia różnorodnych wydarzeń i działań statutowych, jakie realizowaliśmy wspólnie na miejscu jak i wyjazdowo. Oficjalny jednak, proponowany porządek obrad na 2025 rok można znaleźć w treści Uchwały Zarządu po kliknięciu na poniższy link:
Uchwała nr ZZ/2025/03/23/A/14 |
Aktualizacja Astroprocent.pl
Okres rozliczeń podatkowych za 2024 trwa. Do końca kwietnia br. można składać deklarację PIT do urzędu skarbowego, a w nich zachęcamy do wskazania naszej organizacji jako odbiorcy 1,5% z podatku dochodowego. W tym roku Ogólnopolska Akcja "1,5% na astronomię" obchodzi 20 lat funkcjonowania, gdyż Stowarzyszenie POLARIS-OPP uzyskało status OPP dokładnie w 2005 i w tej sposób mogliśmy pozyskiwać środki z tego mechanizmu wsparcia z odpisów już za rok 2004. Przez cały ten czas zebraliśmy łącznie blisko 160 tys. zł., co może nie jest oszałamiającą kwotą na tle innych organizacji pożytku publicznego, jednak efekty działań finansowanych z tych środków - już tak. Wśród nich można wymienić m.in. utworzenie pierwszego w Polsce obszaru czynnej ochrony ciemnego nieba na terenie Gminy Jeleśnia, dofinansowanie uzyskania 10. w Europie tytułu International Dark-Sky Community, wsparcie utrzymanie liderów regionalnych Programu Ciemnego Nieba, funkcjonowanie Light Pollution Think Tank, ale i także kilku edycji studencki konferencji KSAKN, konkursów ASTROLABIUM UJ czy jubileuszowej edycji Olimpiady Astronomicznej. Astroprocent to także wsparcie delegacji naukowców i pasjonatów na konferencje krajowe i zagraniczne, astronomicznych konkursów szkolnych i młodzieżowych, a nawet współfinansowanie budowy i modernizacji kopuł obserwatoriów astronomicznych. Na stronie www.astroprocent.pl pojawiły się właśnie wykazy i cel przeznaczenia środków z ostatnich zbiórek 1,5% za 2022 i 2023 rok, z którym w formie skróconej lub rozbudowanego sprawozdania Stowarzyszenia POLARIS-OPP można zapoznać się na podstronie Na co przeznaczamy środki. Wszystkich zainteresowanych wsparciem popularyzacji astronomii oraz w szczególności ochrony ciemnego nieba w Polsce, zapraszamy do przekazania w swojej deklaracji podatkowej swojego 1,5% odpisu. Jak tego dokonać znajdą Państwo na podstronie: Jak odliczyć 1,5% na astronomię w 2025 roku. Jesteśmy w corocznym wykazie na stronach NIW-CRSO pod niezmiennym numerem KRS: 0000076686. Zapraszamy!
Zaćmienie Słońca (częściowe) - 29 marca 2025r.
To zjawisko astronomiczne uchodzi w Polsce niewątpliwie za jedno z "najgłośniejszych" w 2025 roku - marcowe zaćmienie tarczy Słońca przez Księżyc. Będzie ono co prawda bardzo niewielkie, bowiem na terenie naszego kraju będzie to od ok. 10% na wschodzie, do nieco ponad 25% za zachodzie. Sopotnia Wielka, gdzie zlokalizowana będzie jak zwykle nasza centrala główna transmisji w ramach Meetingów z teleskopami, przy sprzyjającej pogodzie uraczy nas obserwacją Słońca przyćmionego przez Księżyc w ok. 14%. Dlatego też to sobotnie spotkanie w wersji hybrydowej będziemy chcieli wzbogacić po raz pierwszy w historii naszych obserwacji on-line, połączeniem aż z trzema dodatkowymi miejscami obserwacji, zlokalizowanymi w Chorzowie, Wrocławiu i Szczecinie. To w tych miejscach teleskopy i smartfony użyczą nam prelegenci Meetingów z teleskopami, pod warunkiem, że jak zwykle pogoda na to pozwoli. Gdyby natomiast jednak niebo nie było tego dnia zbyt łaskawe w samej Sopotni Wielkiej, to jest większa szansa, że uda nam się zaprezentować to zaćmienie z innej, z trzech ww. lokalizacji, a może i nawet więcej...
Meeting z teleskopami # 200.
W pierwszy, marcowy weekend 2025r. nasza organizacja rozpoczyna trzecią dekadę funkcjonowania. Kończymy tym samym oficjalne obchody 30-lecia działalności i to w sposób szczególny, gdyż właśnie w najbliższy weekend 2 marca o godz. 20:00 odbędzie się również jubileuszowy, dwusetny Meeting z teleskopami Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Naszym gościem specjalnym tego okrągłego spotkania miłośników ciemnego nieba i teleskopów będzie dyrektor Planetarium - Śląskiego Parku Nauki - Stefan Janta, który wygłosi dla nas prelekcję on-line pt.: "Zobaczyć niewidoczne". Zaproszenie na Meeting z teleskopami nr 200 skierowany jest w szczególności do osób i rodzin zapisanych w podprogramie "Pierwszy teleskop", jednak zainteresowanych udziałem i rozważających przystąpienie do wspólnych obserwacji (zarówno z pobranym od nas teleskopem, z własnym jak i bez sprzętu), zachęcamy do kontaktu na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - wyślemy indywidualne zaproszenie za pośrednictwem wiadomości e-mail.
KOSMICZNE FERIE 2025 - zaproszenie.
Ferie zimowe 2025 będą w tym roku wyjątkowo kosmiczne. Zgodnie z terminem wyznaczonym przez MEiN dla woj. śląskiego nasza organizacja zaprasza do Sopotni Wielkiej na KOSMICZNE FERIE w iście astronautycznym i astronomicznym wydaniu. Przewidujemy warsztaty codzienne zarówno dla grup zorganizowanych jak i osób indywidualnych z dorosłymi opiekunami. Tradycyjnie zaprosimy na symulacje misji we wnętrzu Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS czy zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego z pokazami planet Wenus i Saturn nieopodal siebie. Dodatkowo proponujemy zimowy kurs samodzielnej obsługi amatorskiego teleskopu astronomicznego, a zupełną nowością będzie poszukiwanie meteorytów w śniegu i to tym razem już nie ćwiczebnych! Odbędzie się również budowa lądowników marsjańskich z materiałów z up-cyklingu, zwiedzanie i pomiary meteorologiczne w ogródku ASTROMETEO, a najdziwniejszą atrakcją, jaką zaproponujemy w tym roku na zimowisko, będzie pneumatyczny namiot igloo, pod którym zbudujemy bazę księżycową ze śniegu! Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu, a zapisy rozpoczniemy z początku lutego br. kiedy to zostanie upubliczniony harmonogram warsztatów na okres śląskich ferii zimowych 2025. Grupy zorganizowane (od min. 5 osób) mogą dokonywać rezerwacji terminów niezależnie (już od 20 stycznia) i składać zapytania kontaktując się poprzez pocztę e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zwrotnie prześlemy dostępny pakiet warsztatów w ramach ASTROTURYSTYKI lokalnej w Sopotni Wielkiej. Zapraszamy!
UWAGA! W związku z bardzo dużym zainteresowaniem w II tygodniu ferii zimowych, dostępna jest jedynie forma zwiedzania atrakcji - oprowadzania po Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS, namiocie sferycznym z wystawą kosmiczną YAN oraz prezentacja kolekcji meteorytów łącznie (ok. 45 min.) - po uprzedniej rezerwacji telefonicznej na nr 695-14-29-49.
Przygotowujemy niezwykłą wystawę - Discovery Space Station!
Rozpoczyna się nowy rozdział w podróży ku odkrywaniu kosmosu! Polska intensywnie przygotowuje się do ostatniego etapu przed startem misji "Ignis" z polskim astronautą dr Sławoszem Uznańskim na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, a pasjonaci kosmosu z niecierpliwością wyczekują ogłoszenia oficjalnej daty startu. Tymczasem u nas również trwają prace nad nową atrakcją popularyzatorską z tej okazji. DSS - to na razie tajemniczy skrót kolejnej już, unikalnej wystawy, która przeniesie odwiedzających w świat orbitalnej rzeczywistości i w przeciwieństwie do firm komercyjnych, nie trzeba będzie wykupić biletu za kilkaset tysięcy dolarów. To miejsce, które ma zaskoczyć, zainspirować i odpowiedzieć na pytania, które być może nigdy wcześniej nie przyszły Wam do głowy. Jak wygląda codzienność astronautów? Jakie wyzwania kryją się za życiem w przestrzeni kosmicznej? Wystawa przybliży Wam tajemnice już po przekroczeniu symbolicznego włazu, umożliwiając interaktywne doświadczenia – od symulacji eksperymentów naukowych po zapoznawanie się z kosmicznymi technologiami. Nasza nowa koncepcja, która łączy edukację z rozrywką, powstaje jak zwykle z myślą o wszystkich – od dzieci po dorosłych. Będzie to miejsce pełne inspiracji, które zachęci do zgłębiania tajemnic eksploracji najbliższego nam otoczenia planety Ziemia i pozwoli zrozumieć, jak ogromne znaczenie ma dla nas przestrzeń kosmiczna. Obecnie trwają prace koncepcyjne i montażowe, a efekty będzie można podziwiać już niebawem. Zainteresowanych zapraszamy do zwiedzania naszych atrakcji w Sopotni Wielkiej, a może przy okazji dowiecie się wówczas więcej szczegółów na temat tego nowego przedsięwzięcia Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Śledźcie nasze aktualności, a zapewne natraficie na komunikaty o zbliżającym się otwarciu tej niezwykłej, kosmicznej przygody.