Wyjazd studyjny POLARIS-OPP do Słowenii 2023.

Od 16 lipca 2023r. rozpoczynamy podwójny wyjazd studyjny do Słowenii, poświęcony tematyce ochrony ciemnego nieba i redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. Aż 19-osobowy skład będzie zaangażowany w liczne spotkania, dyskusje, wymianę informacji, ale i także wspólne obserwacje nieba, przyrody, pomiary LP czy analizy rozwiązań technicznych i prawnych w tym niewielkim kraju leżącym u progu Bałkanów. Słowenia bowiem jako jedno z pierwszych krajów w Europie wprowadziła ustawową ochronę przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem przed paroma laty, która obowiązuje do dnia dzisiejszego. Naszym lokalnym przewodnikiem będzie nie kto inny, jak główny inicjator i współtwórca tego prawa - Andrej Mohar z Temno nebo Slovenije, który podzieli się z nami, jak i naszymi uczestnikami meetingów i projektów, wieloletnim doświadczeniem w tym temacie. Odwiedzimy liczne miejscowości, w tym samą stolicę Ljubljanę jak i Bled, gdzie organizowane było m.in. Europejskie Sympozjum International Dark Sky Association w 2007 roku. Będziemy także nad Adriatykiem i "zahaczymy" nieco o jedno z największych obserwatoriów astronomicznych na Chorwacji, gdzie również będziemy mieli okazję spotkać się z założycielami ruchu ochrony ciemnego nieba w tym kraju (nieopodal granicy ze Słowenią). Zachęcamy serdecznie do śledzenia naszej wyprawy i czynnego udziału w meetingach, jakie odbędą się on-line z tych miejsc.

 

Plasza z przykładami prawidłowych i nieprawidłowych opraw i metod oświetlenia.Podobnie jak rok wcześniej podczas letniego wyjazdu studyjnego do Norwegii, tak i tym razem jednym z głównych działań będzie wymiana informacji i doświadczeń ze środowiskiem osób zaangażowanych w ochronę ciemnego nieba w tym kraju. Nietypowo powstanie jednak znów galeria przykładu opraw oświetleniowych, które zgodne są z zasadami redukowania zjawiska "light pollution". Ponownie posłużymy się przenośnym wzornikiem, który będzie nam towarzyszył podczas wszystkich wizyt w odwiedzanych miejscach w Słowenii i dodatkowo edukował zainteresowanych.

 

Na szczególną uwagę zasługuje zapewne kilka miejscowości, w których prowadzone są systematyczne obserwacje ze znajdujących się tam obserwatoriów astronomicznych. Odwiedzimy m.in. Črni vrh nad Idrijo, Smlednik, Izolę, Piran, Ptuj czy Maribor. We wszystkich tych miejscach zawitamy także nocą, aby móc przeprowadzić pomiary zanieczyszczenia światłem oraz zapoznać się z rozwiązaniami zastosowanymi w oświetleniu zewnętrznym. W samej Ljubljanie spotkamy się także z przedstawicielką słoweńskiego Ministerstwa Środowiska, odpowiedzialną za aktualizację przepisów o zanieczyszczeniu światłem.

 

W porównaniu do zeszłorocznego wyjazdu studyjnego ten będzie dodatkowo wydłużony o kilka dni z uwagi na zbiegające się dwie wizyty w tym kraju, gdyż druga grupa będzie jednocześnie realizowała działania z ramienia przedsięwzięcia Light Pollution Think Tank, którego administratorem jest również Stowarzyszenie POLARIS - OPP. Liczymy jednak, że tym razem okoliczności będą bardziej sprzyjające i z uwagi na bardziej stacjonarny sposób pobytu w Słowenii, unikniemy trudności logistycznych, jakie były nieodzownym aspektem w wyprawie do Norwegii. 

 

Bieżące informacje oraz zdjęcia z przebiegu podróży można śledzić na naszym profilu Facebook oraz Instagram.

Zapraszamy!