Flaga Norwegii

Przez dziesięć najbliższych dni licząc od 3 sierpnia, będziemy mieli przyjemność relacjonować Państwu przebieg pierwszego z trzech wyjazdów studyjnych Stowarzyszenia POLARIS - OPP w ramach projektu "Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce". Celem obecnego jest Norwegia, gdzie ponad 10-osobowy zespół koordynatorek i koordynatorów naszej organizacji oraz osób współpracujących przy realizacji ww. projektu, odwiedzi naszego Partnera ze Skandynawii, czyli stowarzyszenie Bevar Mørket, a także park Finnskogen gdzie ma powstać oficjalny i pierwszy w Norwegii obszar ochrony ciemnego nieba (IDSP). W programie kilkudniowego pobytu jest także organizacja wspólnego eventu astronomicznego, zwiedzanie Oslo wraz z analizą rozwiązań zmniejszających zanieczyszczenie światłem oraz konsultacje z osobami mieszkającymi w strefie podbiegunowej, w jaki sposób radzą sobie z ciągłym dniem lub ciągłą nocą. Odbędą się także liczne spotkania w plenerze z przedstawicielami społeczności lokalnej i osób zaangażowanych w ochronę ciemnego nieba oraz wizyta w obserwatorium czy wspólne analizy i pomiary jakości ciemnego nieba w formule "job shadowing".

 

 

Plasza z przykładami prawidłowych i nieprawidłowych opraw i metod oświetlenia.Jedną z nietypowych form wymiany informacji będzie również wspólne analizowanie rodzajów źródeł światła, jakie może być zarówno inspiracją dla polskiej jak i norweskiej grupy podczas działań praktycznych w sposobach ograniczania negatywnego wpływu na środowisko nocne. Będzie temu służyła m.in. widoczna obok plansza, a porównawcze ujęcia wykonane aparatem fotograficznym, przydadzą się później do stworzenia bazy przykładów dobrych i złych rozwiązań.

 

Nasza grupa spotka się także z pracownikami parków i leśnikami, dla których wpływ sztucznego światła na przyrodę jest równie ważny, co dla astronoma zachowanie naturalnej ciemności nocnego nieba. Postaramy się także odwiedzić Thondheim oraz Bødo, jednak te zamiary zweryfikował nam nieco COVID-19 i z uwagi na opóźnienia oraz zagrożenia pandemiczne, część zespołu musiała zostać zamieniona, a miejsca spotkań z działaczami i działaczkami Bevar Mørket mogą wymagać aktualizacji na bieżąco. Decydujący będzie w tym przypadku czas, sytuacja drogowa czy warunki pogodowe.

 

Niemniej jednak jest to bez wątpienia jedna z kolejnych, dużych wypraw Stowarzyszenia POLARIS - OPP w naszej historii i warto ją śledzić, gdyż co najmniej jeden z Meetingów odbędzie się właśnie bezpośrednio z Norwegii lub krajów ościennych.

 

Bieżące informacje oraz zdjęcia z przebiegu podróży można śledzić na naszym profilu Facebook oraz Instagram.

Zapraszamy!