Dział współpracy międzynarodowej
Dział założony w 2004 roku w celu nawiązania szerokich kontaktów z zagranicznymi instytucjami i grupami zajmującymi się astronomią. Przy jego zaangażowaniu realizowano m.in. pierwsze wymiany międzynarodowe oraz projekty współpracy transgranicznej. W trakcie niektórych obozów młodzieżowych dział organizował krótkie kursy językowe związane z astronomią oraz prowadził sporadyczną korespondencję zagraniczną.
Od 2008 roku po zmianie koordynatorki prowadzącej, dział skupił się przede wszystkim na nawiązaniu współpracy z organizacjami na rzecz ochrony ciemnego nieba, co zaowocowało przystąpieniem Stowarzyszenia POLARIS - OPP do współpracy z International Dark-Sky Association jako organizacji partnerskiej.
Obecnie dział współpracy międzynarodowej:
-
prowadzi stałe kontakty z instytucjami i osobami z zagranicy głównie w języku angielskim,
-
wykonuje tłumaczenia tekstów i materiałów informacyjnych,
-
uczestniczy w zagranicznych konferencjach i sympozjach,
-
wspiera starania w kierunku organizacji działań o wymiarze międzynarodowy w Polsce.
Obecnie pracami tego działu kieruje koordynator Jakub Konior.
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż zmarła Julia Romanowska - wieloletnia członkini Stowarzyszenia POLARIS - OPP, współzałożycielka oraz działaczka Programu Ciemne Niebo w Polsce...
Ceremonia pogrzebowa odbyła się 8 maja 2015r. o godz. 10:00 w kościele św. Szczepana w Katowicach.
Msza w intencji naszej koleżanki odbędzie się 2 czerwca br. o godz. 18:00 w ww. kościele.
"Zgasła nam jedna z Naszych Gwiazd... - dlaczego tak wcześnie?"
W dniach 20-31 sierpnia 2012r. w Pekinie odbyła się XXVIII Międzynarodowa Unia Astronomiczna, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób z całego świata skupionych wokół tematyki kosmosu. Jak się okazuje, amatorzy i pasjonaci także mogą wiele zdziałać na tym polu, o czym świadczy zaproszenie naszej przedstawicielki - Julii Romanowskiej, koordynatorki działu DIC, do przyjazdu i wygłoszenia krótkiej prezentacji o dokonaniach Programu Ciemne Niebo Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Prelekcja była częścią kilkudniowego bloku tematycznego o ochronie ciemnego nieba, którą moderowało NOAA.