Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców 2024 - 27 września 2024r. - tuż przy namiotach zlokalizowanych przy budynku Centrum Cyklotronowego Bronowice na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN swoje stanowisko przedstawi Stowarzyszenie POLARIS-OPP wraz z Fundacją Satelitarną Polarisu z Sopotni Wielkiej. Stanowisko to będzie również uzupełnieniem do prezentacji projektu P-ONE (Pacific Ocean Neutrino Experiment). Będzie to okazja do zapoznania się nie tylko z elementami popularnej już w całej Polsce wystawy "Misja po Układzie Słonecznym" z podprogramu ASTROEVENTS.PL, ale przede wszystkim uczestnicy MNN 2024 będą mieli okazję zapoznać się z badaniami prowadzonymi w ramach projektu Pacific Ocean Neutrino Experiment (P-ONE), w których uczestniczy zespół z IFJ PAN. Nasze organizacje zatroszczą się o dodatkowe wzmocnienie przekazu i zademonstrowanie jak nauka i badania mogą doskonale współgrać z popularyzacją i pasją do szeroko pojętego kosmosu. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie we współpracy naszych organizacji z ww. placówką naukowo-badawczą w Krakowie. Co zatem wyeksponujemy przed budynkiem CCB na terenie IFJ?

 

Celem podniesienia wizualnej atrakcyjności eksperymentu wykorzystamy śluzę pneumatyczną połączoną z ponad 4 m. modelem planety Ziemia. Użyjemy generatorów dymu aby w spektakularny i zarazem bezpieczny sposób zaprezentować rozchodzenie się wiązki generowanej przez laserowy system kalibracji optycznej teleskopu obrazując w ten sposób metodę i zasadę działania systemów kalibracji wielkoskalowych, wodnych teleskopów neutrinowych, a także mechanizm symulacji propagacji fotonów w wodzie. Oprócz tego na gigantycznym, oświetlonym modelu Ziemi uczestnicy będą mogli odnaleźć miejsca w których zlokalizowane są największe pracujące teleskopy neutrinowe wraz z lokalizacją planowanego teleskopu P-ONE oraz dowiedzieć się w jaki sposób będzie on poszukiwał neutrin w głębinach Pacyfiku. Dla młodszych uczestników przewidziany będzie quiz w postaci odnajdywania modelowego Księżyca w skali do eksponowanej Ziemi, a więc blisko metrowej kuli usytuowanej w zupełnie innej części terenu należącego do IFJ PAN w Krakowie. Aby tego dokonać konieczne będzie posłużenie się swoim smartfonem w celu określenia zmieniającej się pozycji naszego naturalnego satelity! Dla wytrwałych uczestników "misji księżycowej" przewidziano symboliczne upominki.


Dodatkowo tuż obok stanowiska radiowej obserwacji meteorów zlokalizowanego w namiocie przy budynku CCB, za sprawą Stowarzyszenia POLARIS - OPP będzie także okazja obejrzeć i dotknąć okazu całkowitego meteorytu o wadze 1,5 kg, a także dowiedzieć się jak poszukiwać meteorytów i odróżniać od ziemskich kamieni. Oprócz obserwacji radiowych dla zainteresowanych będzie także dostępny teleskop optyczny o aperturze 130mm do pokazów okolicy, a wieczorem takich planet jak Jowisz, Mars czy Saturn (przy pogodnym niebie). W przypadku zachmurzenia, zorganizujemy szkolenie z samodzielnej obsługi amatorskiego teleskopu astronomicznego wraz z możliwością... zabrania go do domu! Szczegóły na połączonym stanowisku IFJ P-ONE, POLARIS-OPP i FSP. Serdecznie zapraszamy w godzinach 15:00 - 22:00.

 

O innych atrakcjach dostępnych w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2024 można poczytać klikając w poniższy baner:

Źródło: https://nocnaukowcow.malopolska.pl/