W dniu 21 sierpnia 2017r. o godz. 18:00 czasu lokalnego w Polsce, miało miejsce wyjątkowe zjawisko obserwowane z terenu Stanów Zjednoczonych - całkowite zaćmienie Słońca. To właśnie z tego powodu do USA pojechała grupa koordynatorów Stowarzyszenia POLARIS-OPP, która nie tylko obserwowała to zjawisko, ale i zrelacjonowała go na żywo z miejscowości Pavilion w stanie Wyoming. W tym celu nawiązana została współpraca ze szkołą Wind River, która była gospodarzem tego wydarzenia. Po raz pierwszy nasze Stowarzyszenie popularyzowało w ten sposób astronomię wśród mieszkańców tejże miejscowości i Amerykanów zarazem, rozkładając swój sprzęt na otwartym placu przed Wind River School. Była to więc niebywała obserwacja nieba zarówno z USA jak i w Polsce, gdyż relację z całkowitego zaćmienia Słońca  prezentowaliśmy na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej!

 

 

 

 

 

Program prezentacji zaćmienia Słońca w  dn. 21 sierpnia 2017r. na pokładzie Młodzieżowej Stacji Kosmicznej YSS (wg. czasu lokalnego w Polsce):

18:00 - otwarcie pokładu Stacji Kosmicznej YSS dla zainteresowanych,
18:22 - początek zaćmienia częściowego - Księżyc zaczyna nasuwać się na tarczę Słońca. Nawiązanie kontaktu z grupą obserwacyjną w USA.
19:00 - prezentacja zmian w otoczeniu miejsca obserwacji - kolor nieba zmienia się od ciemnobłękitnego po zmierzch do czerni.
19:40 - moment całkowitego zaćmienia Słońca. Przez prawie 2 i pół minuty mogliśmy podziwiać noc w ciągu dnia - gwiazdy z konstelacji zimowych, planety, ciemność... Na kilka sekund przed można było podziwiać tzw. zaćmienie diamentowe (pierścień z brylantem), gdzie ostatnie promienie Słońca przedzierają się przez góry księżycowe dobiegając do Ziemi. Zaraz później na linii Księżyc - Ziemia w tym obszarze nastąpiła swoistego rodzaju "dziura" świetlna, czyli obszar zwany na powierzchni Ziemi pasem całkowitego zaćmienia Słońca. Tam właśnie znajdowała się grupa obserwacyjna Stowarzyszenia POLARIS-OPP, która relacjonowała obraz i odczucia towarzyszące zaćmieniu. 
19:43 - tarcza Księżyca na nowo odsłania Dzienną Gwiazdę. Zanika ciemne niebo, świat jakby ponownie wracał do życia. Prezentacja zmian zachodzących w otoczeniu oraz relacje naocznych świadków będących w grupie naszego Stowarzyszenia jak i mieszkańców miejscowości Pavilion w Wyoming, USA.
20:00 - konkurs na żywo dla uczestników relacji z zaćmienia Słońca będących na pokładzie Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej. Do wygrania były pamiątki z zaćmienia Słońca w USA jak i inne, nietypowe nagrody niespodzianki prosto ze Stanów Zjednoczonych.
21:10 - koniec zjawiska zaćmienia Słońca - Księżyc całkowicie odsłania tarczę Słońca.
21:15 - uroczysty wpis uczestników relacji z zaćmienia Słońca do księgi pamiątkowej Stacji Kosmicznej YSS w Sopotni Wielkiej oraz złożenie podpisów grupy obserwacyjnej w USA na okolicznościowej fladze wyprawy Stowarzyszenia POLARIS-OPP. 

 

Przegląd wybranych zdjęć z zaćmienia Słońca 21 sierpnia 2017r. w USA wykonanych przez członków grupy wyjazdowej Stowarzyszenia POLARIS-OPP: