9 listopada 2017r. został zorganizowany wyjazd na warsztaty tematyczne do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Jego uczestnikami byli członkowie projektu Chalawan, a dokładnie jedenastka finalistów z Sopotni Wielkiej, którzy przygotowywali się właśnie do zbliżających się finałów konkursu astronomicznego i astronautycznego pod tą samą nazwą. Wyjazd miał za zadanie nie tylko zwiększyć ich wiedzę nt. szeroko pojętego kosmosu i nauk pokrewnych, ale i dodatkowo zintegrować ich grupę przed nadchodzącymi rywalizacjami o nagrody, jako podsumowanie blisko rocznego zaangażowania w działania statutowe Stowarzyszenia POLARIS-OPP. Wyjazd więc można było rozpatrywać w kategoriach edukacyjno-rekreacyjnych, ale dodatkowo uczestnicy spotkali się z wieloma niespodziankami na miejscu.
Pierwszym dużym zaskoczeniem po przyjeździe dla grupy młodych uczestników była wystawa naścienna składająca się z kilku tablic nt. problematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem. Była tam bowiem mowa o... Sopotni Wielkiej! Specjalnie przygotowane afisze prezentowały nie tylko część najistotniejszych zagadnień ze strony www.ciemneniebo.pl ale i także same zdjęcia naszej miejscowości sprzed, w trakcie jak i po wymianie oświetlenia ulicznego chroniącego ciemne niebo. Dużo miejsca poświęcono także rodzajom lamp, metod prawidłowego oświetlenia, a także wpływowi zanieczyszczenia światłem na przyrodę, bezpieczeństwo czy zdrowie ludzkie. To miłe zaskoczenie dla naszej młodzieży, gdyż choć przyjechali z dalekiego zakątka województwa śląskiego i byliśmy jedną z najmniejszych grup wśród wycieczek młodzieżowych licznie odwiedzających tego dnia Planetarium Śląskie, to jednak nasza miejscowość dumnie widniała na wystawie w holu głównym największego planetarium w Polsce!
Drugą niespodzianką była prelekcja w obserwatorium astronomicznym poprzedzająca seans pod kopułą planetarium, którą prowadził Krzysztof Dwornik - koordynator naszego Stowarzyszenia i pracownik Planetarium zarazem. Zupełnie inaczej jest bowiem wysłuchać prelekcji osoby całkiem obcej, a znajomej z wielu spotkań czy wyjazdów organizowanych przez Stowarzyszenie POLARIS-OPP. Była okazja na zadawanie pytań, kuluarowe dyskusje czy też oprowadzenie po miejscach, które niekoniecznie są dostępne dla innych zwiedzających. Uczestnicy mogli bowiem również wysłuchać jak był przygotowywany seans w planetarium czy na czym będzie polegał rozwój niniejszej placówki dydaktycznej. Jak się bowiem okazuje, prawdopodobnie w przyszłym roku cały kompleks będzie zamknięty na blisko rok, ze względu na planowaną rozbudowę i remont głównych atrakcji obiektu. Niestety będzie to także dotyczyć zabytkowego już prawie instrumentu pod kopułą projekcyjną, czyli analogowego wyświetlacza gwiazd zwanego również jako planetarium. Z jednej strony jest to pocieszające, gdyż pełna cyfryzacja i nowoczesność zagości także i pod tą chorzowską kopułą - przypomnijmy, największą w Polsce. Z drugiej zaś jednak strony gdzieś tam kręci się łza, że nie będziemy już mieli tak dużego planetarium analogowego w naszym kraju, bo to nie tylko w pewnym stopniu sentyment wielu pokoleń pasjonatów astronomii, ale i jednak niestety pogorszenie efektu wyświetlania symulowanego nieba w ciemności. Jak na razie bowiem nie uzyska się tak dużej rozdzielczości cyfrowych planetariów, w porównaniu do punktów świetlnych rzucanych z analogowego projektora. Co za tym idzie, przede wszystkim pogorszy się efekt ciemności na sali projekcyjnej, a więc można powiedzieć, że utracimy najciemniejsze planetarium w Polsce. No ale cóż - efekt uboczny nowoczesności...Tak więc ta wizyta była też w pewnym stopniu jedną z ostatnich okazji w najbliższych miesiącach, aby móc podziwiać analogowe planetarium jeszcze w ruchu!
Uczestnicy projektu Chalawan odwiedzili jeszcze także podziemną stację sejsmologiczną w Planetarium Śląskim oraz wysłuchali omówienia niektórych elementów pracy astronoma w wydaniu pracowników tego obiektu. Końcowym punktem programu była oczywiście wspólna fotografia finalistów pod kopułą, podsumowująca wizytę w Chorzowie.
W drodze powrotnej do Sopotni Wielkiej ustaliliśmy, iż kolejnym kierunkiem wyjazdu za rok będzie planetarium EC1 w Łodzi!
Uczestnicy projektu Chalawan odwiedzili jeszcze także podziemną stację sejsmologiczną w Planetarium Śląskim oraz wysłuchali omówienia niektórych elementów pracy astronoma w wydaniu pracowników tego obiektu. Końcowym punktem programu była oczywiście wspólna fotografia finalistów pod kopułą, podsumowująca wizytę w Chorzowie.
W drodze powrotnej do Sopotni Wielkiej ustaliliśmy, iż kolejnym kierunkiem wyjazdu za rok będzie planetarium EC1 w Łodzi!