Od połowy czerwca br. realizujemy projekt grantowy dofinansowany przez Lokalną Grupę Działania "Żywiecki Raj", pt. "Niebo naszych dziadków" w ramach środków PROW 2014-2020. W ramach tego przedsięwzięcia zapraszamy na cykl spotkań z astronomią, adresowanych głównie do dzieci i seniorów w wieku 50+. Podczas takich spotkań będzie można m.in. wysłuchać szeregu prelekcji zaproszonych gości z instytucji naukowych i edukacyjnych, zwiedzić kopułę Obserwatorium Astronomicznego czy też poobserwować niebo za pomocą teleskopu z nowym zestawem soczewek przybliżających obrazy planet, Księżyca, mgławic, galaktyk czy innych obiektów na wieczornym i nocnym niebie. To niebo zaś będziemy chcieli dodatkowo ochronić w ramach międzypokoleniowych warsztatów z zakresu redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. W sierpniu bowiem będzie możliwość zgłoszenia swojego gospodarstwa do wspólnej modernizacji oświetlenia zewnętrznego, gdzie razem ze specjalistą od lamp i elektrykiem, dokonamy takich zmian w oświetleniu przydomowym, aby światło padało tylko na deptak, podjazd czy schody prowadzące do domu, a nie w niebo, lasy, pola czy oślepiało domowników. Te działania jednak dopiero po VII Festiwalu Ciemnego Nieba, który w tym roku odbędzie się w dniach 10-11 sierpnia 2019r. w Sopotni Wielkiej, natomiast już 28 czerwca zapraszamy na kolejną prelekcję z serii astronomii międzypokoleniowej, pt. "Kiedyś moja babcia widziała na niebie...". Jak się przygotować i zgłosić - w linku "więcej"...
 
 
Zapraszamy zainteresowane osoby (ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i seniorów), do przygotowania ze swoimi dziadkami i starszymi członkami rodziny, historii i opowiadań, które łączą się z szeroko pojętym niebem, a które kiedyś widzieli lub słyszeli o nich nasi seniorzy. Bardzo często w domach opowiada się o takich, niewyjaśnionych do końca zjawiskach, które właśnie 28 czerwca postaramy się zidentyfikować za pomocą programu do symulacji nieba o dowolnej porze nocy i w dowolnej dacie. Spróbujemy znaleźć wspólnie odpowiedzi na te nurtujące pytania lub wyjaśnić inne zjawiska, jakie mogły mieć miejsce dawno, dawno temu na niebie. 
 
 
 
Udział w prelekcji trwającej ok. 45min. jest bezpłatny (pierwszeństwo uczestnictwa posiadają młodzież i seniorzy >50 lat). Zgłoszenia telefoniczne pod numerem 33 863-46-93 lub e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Z uwagi na przygotowywany poczęstunek wieczorny oraz możliwość zwiedzania kopuły Obserwatorium Astronomicznego po zakończonej prelekcji w niewielkich grupach, ilość miejsc na wydarzenie jest ograniczona! 
 
 
Zapraszamy serdecznie!