Stowarzyszenie POLARIS-OPP wraz z Urzędem Gminy Jeleśnia oraz Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika, zapraszają do obejrzenia nietypowej wystawy plenerowej planet pneumatycznych "Misji po Układzie Słonecznym", która odbędzie się 3-4 października 2020r. Będzie to pierwsza, pełna prezentacja tej koncepcji w Polsce, opracowanej przez naszą organizację w 2019 roku, która otrzymała dofinansowanie ze środków PROO 1a NIW-CRSO. Niestety czas pandemii zablokował nam jej prezentacje na wiosnę br. i również teraz wystawa będzie realizowana jedynie w formie instalacji planet o rozmiarach od 3 do 5m. na otwartej przestrzeni, bez wchodzenia do ich wnętrz, ale za to z ich podświetleniem od środka. Mimo jednak tego, wydarzenie może okazać się dosyć spektakularne, gdyż nie tylko gigantyczne wręcz planety pojawią się na polach w centralnej części naszej miejscowości - Sopotni Wielkiej, ale i wraz ze zmierzchem zostaną kolejno oświetlone począwszy od Słońca, a na Uranie kończąc....

Zobacz relację fotograficzną na FB Programu Ciemne Niebo:

https://www.facebook.com/ciemneniebo

 

Wydarzenie to rozpocznie się 3 października ok. godz. 20:00 i zakończy 4 października w nocy. W przypadku deszczowej pogody rozważamy przesunięcie ekspozycji o jeden dzień (niedziela), gdyż niestety planety nie mogą być wystawione na intensywne działanie wody/deszczu. Decyzje w tej kwestii podejmiemy najpewniej już w samą sobotę 3.10.2020r. ok. godz. 13:00-14:00, znając już bardziej wiarygodne prognozy pogody.Ekspozycja planet w środku miejscowości jest pokłosiem dwóch, podejmowanych przez nas działań:
- popularyzacji zagadnienia ochrony ciemnego nieba www.ciemneniebo.pl  i astronomii oraz pretendowania Sopotni Wielkiej do międzynarodowego tytułu Dark Sky Community, nadawanego przez International Dark-Sky Association www.darksky.org  w USA (jako pierwsza miejscowość w Polsce oraz raptem 12 lokalizacja w Europie); w tym zakresie pomysł dofinansowany został ze środków Komisji Europejskiej w ramach EKS (Projekt Solidarnościowy), który prowadzi młodzież i społeczność lokalna Sopotni Wielkiej wraz z naszym stowarzyszeniem,
- realizacji projektu "Misja po Układzie Słonecznym", dofinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, priorytet 1a (folder pełnej wersji wystawy, czasowo nie możliwej do realizacji z powodu COVID-19 dostępny na stronie: http://astroevents.pl/#planety )

 

UWAGA! Z powodu pandemii COVID-19 nie będzie możliwości zwiedzania wnętrza planet, dlatego też polecamy w szczególności samochodową wizytę w okolicach kościoła w Sopotni Wielkiej w ww. terminie, celem obejrzenia tej nietypowej wystawy tematycznej.

 

W przypadku braku możliwości udziału bezpośredniego, zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w dwóch transmisjach on-line o godz. 20:00 oraz 23:00 za pośrednictwem programu Zoom w ramach "Meetingów z teleskopami".

 

 

Zapraszamy!