6 kwietnia 2016r. około godz. 9:30 na niebie miało miejsce nietypowe zjawisko astronomiczne. Planeta Wenus została zakryta przez bardzo słabo oświetloną tarczę Księżyca, będącego raptem jeden dzień przed nowiem, w dodatku znajdującego się tylko 15o od Słońca. Jest to bardzo rzadko występujące zjawisko i choć miało miejsce na jasnym, dziennym niebie, grupa pasjonatów nieba z Sopotni Wielkiej podjęła próbę jego zaobserwowania. Jednak pogoda nie była sprzymierzeńcem tego dnia, gdyż pomimo pogodnego poranka, wręcz idealnie o godz. 9:20 na niebie pojawiły się chmury, a nieco później mgła spowiła cały nieboskłon. Mamy więc nieco inne efekty spotkania w kopule Obserwatorium Astronomicznego...
 
 
Zbiórka uczestników nastąpiła między godz. 8:30 a 9:10 rano, ale wcześniej zarezerwowała sobie miejsca 8-osobowa grupa młodzieży uczestniczącej  projekcie Vulpecula. W tym momencie pogoda na obserwację zjawiska była wręcz idealna - czyste niebieskie niebo i mocno świecące Słońce. Podjęta została więc decyzja o przejściu do kopuły Obserwatorium znajdującego się na dachu pobliskiej szkoły. 
 
Niestety pierwszy zwiastun niepogody pojawił się tuż po godz. 9:15 w postaci silniejszych podmuchów wiatru i pojedynczych chmur nadchodzących z zachodu. Okazało się, iż było to tylko wstęp do załamania pogody dokładnie w momencie zakrycia Wenus przez Księżyc. Tak więc o godz. 9:30 niebo spowiły gęsty chmury stratocumulusy, a później cirrusy, które rozmyły wszelki obraz obiektów astronomicznych na niebie... Okultacji nie udało się więc zaobserwować. 
 
 
 
 
Za to jednak uczestnicy w oczekiwaniu na ewentualne przerwy w zachmurzeniu, postanowili wykorzystać ten czas i zrobić kilka zdjęć zwanych "selfie" z wykorzystaniem aż 3m. wysięgnika będącego na wyposażeniu urządzenia CSO4 (rejestratora przebiegu wydarzeń podczas obserwacji). Tak oto powstała ciekawa galeria zdjęć z wysokości, którą ku pocieszeniu uczestników prezentujemy poniżej:
 
 
 

 

 
Zapraszamy do wspólnych obserwacji kolejnego zakrycia Wenus przez Księżyc w dn. 19 czerwca 2020 roku...