Obserwacje pierwszej planety Układu Słonecznego - Merkurego, do łatwych niestety nie należą. W tym roku mamy do czynienia z paroma okresami, kiedy „gwiazdę Hermesa” można dostrzec na niebie krótko przed wschodem lub zaraz po zachodzie Słońca. 9 kwietnia 2010 nastąpi elongacja Merkurego, czyli największe oddalenie kątowe na niebie względem Słońca, co stworzy szanse łatwego odnalezienie tej planety. Tego wieczoru Merkury oddali się aż 19° na wschód od naszej Dziennej Gwiazdy, co sprawi że zajdzie pod horyzont prawie dwie godziny po Słońcu. Warto go więc wypatrywać... |
|
Obserwacje będzie można rozpocząć około godziny 20, gdy niebo powinno się już wystarczająco ściemnić by można było na nim dostrzec „gwiazdkę” jasności +0,4 magnitudo. Taką bowiem jasność posiada obecnie Merkury. W obserwacjach bardzo pomoże nam inna planeta – Wenus. Ten bardzo jasny obiekt znajdzie się 9 kwietnia zaledwie 4° na lewo od Merkurego. Obie planety stworzą ciekawą konfigurację nad zachodnim horyzontem około godz. 20:30. Tłem dla tego zjawiska będzie konstelacja Barana. Rzadko dochodzi do tego typu spotkań na naszym niebie, szczególnie jeśli mamy do czynienia z „planetami wewnętrznymi” Układu Słonecznego. Oby pogoda dopisała w obserwacji tego rzadkiego i pięknego złączenia obu planet. Przy obserwacji należy dobrać odpowiednie miejsce obserwacyjne, tak by zachodni horyzont był pozbawiony wszelkich obiektów zasłaniających ten efektowny duet.
Równie interesujący będzie kolejny piątkowy wieczór (16 kwietnia 2010), kiedy to do obu planet oddalających się już powoli od siebie, dołączy jeszcze wąski sierp Księżyca dwa dni po nowiu. Całe zjawisko będzie wyjątkowo malownicze, gdyż nasz naturalny satelita zbliży się do "Gwiazdy Wieczornej" na odległość ok. 2° sfery niebieskiej.
Zapraszamy serdecznie do wspólnych sesji teleskopowych tych dwóch zjawisk w gronie obserwatorów Stowarzyszenia POLARIS - OPP. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać pisząc na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.